Пенсійна реформа в Україні: Чи буде введена накопичувальна система до 2021 року?

Олександр Гончаров
Олександр Гончаров

Засновник "Київського фондового центру"

Більше третини українських пенсіонерів щомісяця отримують менше 2000 грн З відкритих джерел

Уряд України на чолі з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем переніс пенсійну реформу, а саме введення накопичувальної системи на 2021 рік. В українському політикумі це питання піднімалося багато раз, але ніколи не виконувалось. Чи очікувати реальних зрушень у пенсійній реформі?

Про це пише Олександр Гончаров на своїй сторінці в Facebook.

Пенсійною реформою займаються клоуни - справжні циркові.

Як і раніше, влада не вирішує гострі пенсійні проблеми, тепер вона їх просто з показним оптимізмом відсуває на наступний, 2021 рік. І все це при "ковіді", який гуляє країною, і повній дупі в українській економіці. Однак прем'єр-міністр Д. Шмигаль допускає введення накопичувального рівня пенсійної системи до 2021 р., уточнивши:

"Для нас це неминучість - рухатися в пенсійну систему з накопичувальними фондами… Ми зараз готуємо законопроєкти. Не хочу видатися занадто оптимістом, але до 1 січня 2021 це цілком реально запровадити… Обговорюється такий варіант: 2% від нинішнього ЄСВ виділяємо в накопичення, не збільшуючи навантаження ні для фірми, ні для людини, і ще 2% беремо з ПДФО. Ці 4% дозволяють в сьогоднішніх цінах при виході на пенсію отримати 1 млн гривень".

Анітрохи не сумніваюся, що і цей пенсійний прогноз Дениса Шмигаля знову з циклу "пальцем в небо". Справа в тому, що підготовкою законопроєктів щодо впровадження трирівневої пенсійної системи України за технічної підтримки USAID я займаюся з 2003 року. Тому знаю, що ще з 2004 р. планувалося паралельне введення другого – накопичувального рівня і третього – недержавного пенсійного забезпечення. Недержавні пенсійні фонди тоді почали свою діяльність, а ось збирати грошові кошти працівникам у другому рівні так ніхто і не став.

Якщо згадати період президентства П. Порошенка, то Кабмін мав ввести накопичувальну систему пенсійного забезпечення ще в 2016 р., потім перенесли цей старт на 1 січня 2019 р., мовляв, затримка через ефект подвійного тягаря, тобто коли треба одночасно і виплачувати пенсії, і формувати пенсійні накопичення. За розрахунками аналітиків, цей ефект подвійного тягаря повинен тривати близько 50 років і досягти свого максимуму через 22 роки після початку введення накопичувального рівня пенсійної системи, а саме в 2038 році. Нагадаю, саме тоді міністр соцполітики України П. Розенко стверджував, що в 2016 р. буде введена накопичувальна система пенсійного забезпечення.

Новини за темою: Накопичувальне пільгове пенсійне забезпечення в Україні: Хто і як збиратиме собі пенсію з 2021 року

А ще раніше ексвіцепрем'єр-міністр С. Тігіпко також невдало намагався перейти від розподільного механізму до накопичувальної системи пенсійного забезпечення (про що зараз заявив Д. Шмигаль). Що значить в наших умовах розподільчий рівень пенсійної системи? Це коли нашим пенсіонерам виплачуються пенсії з внесків працівників. А накопичувальний рівень – це коли пенсії виплачуються з того обсягу грошових коштів, який ви самі накопичили. До речі, у світі немає країн (за винятком Чилі), коли б держава по українському варіанту переходила від розподільного до накопичувального механізму.

Більше того, пане Шмигалю, математично доведено аналітиками, що якщо у нас не нульові адміністративні витрати на обслуговування накопичувальної системи, а такого просто не може бути, то вона свідомо менш ефективна, ніж розподільна. Як то кажуть, учіть матчастину.

На жаль, але "Слуги народу" навіть не намагаються розібратися з тим, що за попередні роки робилося не так у реформуванні пенсійної системи України, не намагаються вони виправляти помилки попередників. А біда не пішла, її влада лише відсунула на 2021 рік.

Олександр Гончаров

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...