Падіння долара вказує на ослаблення США

Le Monde
Le Monde

Французька щоденна вечірня газета

Долар і євро дуже "скачуть" в Україні останніми тижнями Фото з відкритих джерел

Фінансова мудрість говорить, що в період гострої кризи потрібно шукати захист в надійних цінностях, таких як долар. Хай там як, на ділі все інакше. З початку березня американська валюта втратила 12% по відношенню до євро, знизившись з 1,06 до 1,19 в кінці липня. Тільки за липень спад становить 5%…

Оригінал на сайті Le Monde

З одного боку, це мало, оскільки, як нагадує економіст Жан-Пізані-Феррі, євро досягав історичного мінімуму в 0,82 долара в жовтні 2000 року і максимуму в 1,6 долара в липні 2008 року, а відтоді перебуває в проміжку між 1,05 і 1,25, що видається цілком розумним. З іншого боку, це багато для світу зі сформованими, майже фіксованими обмінними курсами. Недовіра позначається на зльоті цін на золото, які б'ють рекорди і збільшилися на 30% з початку року (1 975 доларів за унцію), що відображає втрату довіри до традиційних валют і побоювання щодо повернення інфляції.

Головне питання зараз в тому, чи прискориться падіння долара, яке може стати загрозою для його гегемонії. Альтернативи долару немає, твердять рік за роком інвестори, відзначаючи жорсткість китайської позиції і вроджену слабкість євро. Долар залишається головною резервною валютою (62% резервів, всього на 2% менше, ніж у 2008 році), тоді як частка євро зменшилася до 20% з 28% у 2008 році.

Непомірний привілей

Хай там як, Стівен Роач, професор Єльського університету і колишній керівник Morgan Stanley, не згоден з цією думкою: в опублікованій у "Блумберг" статті він стверджує, що "величезний привілей долара добігає кінця", і передрікає 35% падіння його вартості. Головний економіст Natixis Патрік Артюс теж чекає спаду.

Новини за темою: Долар поступився гривні: Курси валют від НБУ

Пояснень цьому безліч. Перш за все, США найактивніше користуються друкарським верстатом. За прогнозами МВФ, дефіцит американського бюджету повинен скласти в 2020 році 23,8% ВВП, тобто вдвічі більше, ніж в єврозоні (11,7%). На це також накладається політика Федеральної резервної системи, яка знизила ставки сильніше, ніж Центробанк Європи. На даний момент короткострокові американські ставки варіюються від 0 до 0,25%, що на цілий пункт менше, ніж на початку пандемії. Крім того, ФРС проводить масові інтервенції і викуповує цінні папери американських підприємств, офіційно для збереження ліквідності ринків, а насправді для запобігання банкрутства.

На недовіру ринків нашаровується і політична невизначеність: хаос у Вашингтоні, нездатність країни впоратися з епідемією, програма кандидата від демократів на президентських виборах Джо Байдена. Той має намір збільшити податок на підприємства і ввести соціальний податок для найбагатших громадян, що покладе край святу на Волл-стріт.

Все це на тлі серйозного дефіциту зовнішньої торгівлі, структурної недостатності в сфері накопичень населення і деглобалізації. Американці опиняються перед дилемою: як захистити привілей долара, якщо вони відходять від інших світових економік, перестаючи бути незамінними?

Реакція Європи

Долару загрожують ще три зовнішні чинники в ситуації, коли зв'язки валют нагадують сполучені судини. Перш за все, на відміну від фінансової кризи 2008 року, єврозона швидко відреагувала запуском плану відновлення економіки. Зазвичай європейські заощадження йшли на фінансування американських облігацій, але зараз їх направляють на потреби Європи, що автоматично послаблює попит на долари, зазначає Патрік Артюс.

Далі, Китай продовжує розвивати економіку, незважаючи на торговельну і технологічну війну зі США. На це накладається привабливість ринків, що розвиваються: при навколонульових ставках в розвинених країнах інвестори починають дивитися на південь. Ситуація призвела до малозрозумілого (з урахуванням економічних і політичних труднощів країни) зростання бразильського реала по відношенню долару (+10% з початку травня), хоча він втратив третину вартості з січня цього року.

Спад долара супроводжується ще одним явищем: злетом золота, а також неурядових валют на кшталт біткоїнів (11 250 доларів, +55% з початку року). Пояснення просте: у світі, де центробанки і держави активно друкують валюту, потрібно шукати надійні цінності. Цей ринок залишається символічним (у розпорядженні центробанків є 33 000 тонн золота, що унеможливлює повернення до золотого стандарту), але ситуація відображає побоювання щодо вартості активів у найближчі роки.

Оператори розраховують на монетизацію боргів (підприємства їх не погасять), що може призвести до інфляції активів (це простежується в неймовірних цінах на акції, а також в нерухомості) і навіть просто інфляції. Не виключена і стагфляція, тобто поєднання стагнації та інфляції, як це було в 1970-х роках, через спад продуктивності у зв'язку з COVID-19.

Поза тим, зростання споживчих цін утримається на вкрай низькій позначці (1,6% в США і 0,9% в єврозоні до кінця 2021 року, за прогнозами ОЕСР), при гіпотезі простої кризи. Але ФРС вже готує тили. Як пише "Волл-Стріт джорнал", відомство збирається офіційно відмовитися від превентивного підвищення ставок. Ситуація в Європі видається більш спокійною з урахуванням жорсткого мандата ЄЦБ і прописаної в договорах незалежності при тому, що єврозона все ще намагається дотримуватися хоча б мінімуму бюджетної дисципліни. У такій перспективі долар представляється переоціненим.

Арно Лепармантьє

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...