Новини » Політика Читать эту новость на русском

Освоєння космосу Піднебесною: Китайський зонд доставить на Землю зразки місячного ґрунту

Женьмінь жибао
Женьмінь жибао

Китайська щоденна газета

Запуск космічного місячного зонда "Чан'є-5" з космодрому Веньчан в провінції Хайнань, Китай, 24 листопада 2020 року Reuters

Китай запустив місячний зонд "Чан'є-5". Його місія - одна з найскладніших в історії космонавтики. Якщо апарату вдасться доставити зразки місячного ґрунту на Землю, це стане "безпрецедентним досягненням".

Про це пише "Женьмінь жибао".

Китай у вівторок запустив місячний зонд "Чан'є-5", який став першим в країні космічним апаратом, призначеним для збору і доставки на Землю зразків ґрунту з поверхні іншого небесного тіла.

Запуск "Чан'є-5" був здійснений о 04:30 за пекінським часом за допомогою ракети-носія важкого класу CZ-5 ("Великий похід-5" або "Чанчжен-5") з космодрому Веньчан острівної провінції Хайнань на півдні Китаю.

Місія цього місячного зонда вважається однією з найскладніших в історії космонавтики країни і є єдиною в своєму роді за останні більш ніж 40 років.

Вона допоможе розвитку науки і технологій країни, а також закладе фундамент для перспективного польоту космонавтів на Місяць і освоєння Китаєм глибокого космосу, зазначив заступник керівника Центру дослідження Місяця і космічної інженерії Державного космічного управління Китаю Пей Чжаоюй.

Новини за темою: Зоряні війни за корисні копалини: Кому належить Місяць і його ресурси?

"Чан'є-5", загальна маса якого становить 8,2 тонни, складається з орбітального модуля, а також модулів, що спускаються, повертаються і злітають. Очікується, що він доставить на Землю близько 2 кг зразків місячного ґрунту. Модулі здійснять стикування на навколомісячній орбіті, що стане безпрецедентним досягненням.

Після виходу на навколомісячну орбіту орбітальний і обертальний модулі відокремляться від спускового і злітного.

Поки орбітальний і обертальний модулі будуть літати на висоті 200 км над поверхнею Місяця, спусковий і злітний модулі на початку грудня здійснять посадку на півночі-заході Океану Бур на видимій стороні єдиного супутника нашої планети.

Потім протягом 48 годин роботизована рука буде зачерпувати камені і бурити місячну поверхню. Очікується, що в космічний апарат буде насипано і запечатано в контейнер близько 2 кг зразків ґрунту.

Далі злітний модуль виконає старт з поверхні і зістикується з орбітальним і обертальним модулями на навколомісячній орбіті. Після передачі зразків у модуль, що повертається, він відокремиться від зонда.

Орбітальний і обертальний модулі відправляться назад на Землю. Посадка модуля запланована на території Хошун Сицзиван автономного району Внутрішня Монголія на півночі Китаю.

Політ зонда триватиме більше 20 днів.

За словами Пей Чжаоюя, якщо місія "Чан'є-5" буде виконана, то нинішній етап китайської програми з дослідження Місяця буде успішно завершено.

Китайська програма з дослідження Місяця, названа на честь легендарної богині Чан'є, була запущена в 2004 році. Вона складається з трьох етапів: обльоту Місяця, посадки на його поверхні і доставки на Землю зразків місячного ґрунту.

В ході реалізації програми Китай обзавівся базовими технологіями безпілотного дослідження Місяця з обмеженими інвестиціями, зазначив Пей Чжаоюй.

Китай розробляє плани майбутніх досліджень Місяця. Щоб прокласти шлях для пілотованих досліджень єдиного супутника нашої планети і глибокого космосу, в рамках місії "Чан'є-5" буде використовуватися метод відбору проб, який відрізняється від методів США і Радянського Союзу, продовжив він.

Сполучені Штати посилали астронавтів на Місяць для збору зразків. В ході безпілотних місій Радянського Союзу з відбору місячних проб космічний апарат злітав з Місяця і безпосередньо повертався на Землю.

Китай вибрав складний технологічний підхід, який полягає в здійсненні стикування на навколомісячній орбіті. Це дозволить доставити більше зразків і закласти технологічну основу для пілотованих місячних місій, прокоментував він.

"Безпілотне стикування на місячній орбіті стане історичним проривом. Але здійснити її буде вкрай складно", - нагадав заступник головного конструктора зонда "Чан'є-5" з Китайської академії космічних технологій при китайській корпорації Аерокосмічної науки і техніки Пен Цзин.

"Ми могли б назвати це ключовою місією. Її успіх допоможе нам набути необхідних навичок для майбутніх досліджень глибокого космосу, таких, як відбір проб і зліт з Марса, астероїдів та інших небесних тіл", — пояснив він.

Наукові цілі місії "Чан'є-5" включають дослідження району посадки для отримання даних аналізу місячних зразків на місці, а також систематичний і довгостроковий лабораторний аналіз місячних зразків.

Посадковий майданчик "Чан'є-5" буде на захід від майданчика відправленого в 2013 році "Чан'є-3".

Місце посадки вибрано з урахуванням того, що за геологічним віком він молодший, ніж райони, де Сполучені Штати і Радянський Союз більше 40 років тому проводили відбір проб. Зразки, які "Чан'є-5" доставить на Землю, матимуть величезну наукову цінність, вважають учені.

"Вітчизняні та зарубіжні дослідники матимуть шанс отримати місячні зразки, доставлені назад китайським зондом", - додав Пей Чжаоюй.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...