Острови, що роблять країни Європи великими

Мішин Олександр
Мішин Олександр

Старший аналітик в PRP Ukraine. Раніше працював в МЗС України. Фахівець з вивчення конфліктів в Африці.

Французька Полінезія накладена на карту Європи у масштабі 1:1 Facebook

Чи часто ми задумуємося над тим наскільки реально великими є території держав Європи, включно з їх неєвропейськими володіннями.

Про це пише Олександр Мішин на своїй сторінці в Facebook.

У 2019 р. президент США Дональд Трамп запропонував уряду Данії придбати в нього автономну територію – острів Гренландія, аби позбавити Копенгаген "проблемного" активу, утримання якого забирає понад 600 млн $ на рік. Уряд Данії категорично відмовився від даної ідеї, що спричинила великий скандал. Таким чином, з одного боку Трамп хотів стати "збирачем" американських земель, як Томас Джефферсон, який придбав у Франції Луїзіану, Ендрю Джонсон, який викупив у Росії Аляску, або хоча б, як Вудро Вільсон, який в 1917 р. придбав у тих самих данців їхню колонію Віргінські острови за 25 млн $. З іншого боку, "гренландський скандал" нагадав, які реальні розміри має Данія. Сама по собі ця країна посідає 30 площу в Європі – 42924 кв. км, але разом з Гренландією та Фарерськими островами площа країни складає вже 2210579 кв.км, тобто стає у 51,4 раза більшою.

Але Данія не єдина країна чиї реальні розміри традиційно недооцінюються. Ще менше уваги приділяється масштабам просторів, над якими майорить французький прапор. Зокрема, варто згадати про Французьку Полінезію, що розташована у величезному регіоні Тихого океану.

Наскільки великою є Пасіфіка, вказують просторові масштаби на яких для, прикладу розкинулася Французька Полінезія (Pōrīnetia farāni). Ця заморська спільнота у складі Франції включає 118 островів, з яких 76 є заселеними. При цьому 69% населення спільноти мешкає на острові Таїті. Розмір суходолу Французької Полінезії не є вражаючим – 4167 кв. км, це у два рази менше площі Чернівецької області України.

Але якщо врахувати площу виключної економічної зони Французької Полінезії, то вона складає 4793620 кв. км, тобто є у понад як у два рази більшою, ніж площа вже згаданої Гренландії. Звісно прирівнювати за цінністю суходіл та морські простори є неприпустимим, але враховуючи зростання ваги океанічних просторів в економічній діяльності людства не зважати на них також є недбалістю.

Отже, якщо додати лише просторові масштаби Французької Полінезії, то розміри Франції одразу збільшується у понад, як 7 разів.

Володіння, зокрема такою заморською територією, як Французька Полінезія дозволяє сучасній Франції зберігати статус великої держави, бо забезпечує глобальність інтересів цієї країни, отже, є таким же значущим атрибутом сили, як наявність постійного місця в РБ ООН чи володіння ядерною зброєю.

Що цікаво, уряд Французької Полінезії, хоча сам не є суверенним, здійснює управління островом Кліппертон (Острів Пристрасті), що є особливим заморським адміністративно-територіальним утворенням Франції. Тобто щось схоже на ситуацію, коли несуверенна територія керує іншою несуверенною територією.

Що цікаво, політична історія Французької Полінезії має певні епізоди, що можуть бути цікавими в Україні. По-перше, тут існує партія, яка веде боротьбу за незалежність території, що з 1986 р. має назву Tavini Huiraatira – "Слуги народу" (колишній Союз за демократію). Лідер партії Оскар Темару буквально у 2019 р. в ООН піднімав питання про необхідність деколонізації цієї французької території шляхом проведення референдуму серед місцевого населення.

Оскар Темару - лідер полінезійських сепаратистів Facebook

По-друге, окремі атоли дуже сильно постраждали від атомних експериментів французів, які проводили тут випробування своєї ядерної зброї. Отже, атол Муроруа, є без перебільшення "полінезійським Чорнобилем".

По-третє, Французька Полінезія давно є об’єктом інтересу з боку росіян. Варто згадати, що один з архіпелагів території має назву Туамоту – колишні Острови Росіян, бо в 1820 р. їх вперше наніс на карти балтійський німець на службі Російської імперії Фаддей Беллінсгаузен. Отже, 18 атолів колись носили імена Аракчеєва, Барклая-де-Толлі, Волконського, Єрмолова, Крузенштерна, Кутузова, Лазарєва, Мілорадовича, Раєвського, Румянцева та інших.

На островах діяла партія "Фетіа Апі" ("Нова зірка"), що вимагала незалежності для Французької Полінезії. Її очолював етнічний росіянин Борис Леонтієв-Теаху, брат якого Олександр в 1987-1991 р. взагалі керував соціалістичним урядом цієї території. "Партія незалежності", вірогідно не без зовнішньої підтримки з боку Росії та Куби, проводила курс на сепаратизм та критикувала уряд Франції за його діяльність на островах.

Новини за темою: В США зростають сепаратистські настрої в низці штатів: Чи не стане Америка новими Балканами?

Втім, для лідерів "Нової зірки", які навіть планували в односторонньому порядку проголосити свою республіку у Французькій Полінезії, все закінчилося дуже раптово. У 2002 р. коли вони вилетіли на зустріч зі своїми виборцями з Таїті на колишні Острови росіян їхній літак зник з радарів, і його не можуть знайти до сих пір. Вважається, що у такий жорсткий спосіб спецслужби Франції розправилися з місцевими сепаратистами, і тепер питання сепарації цінної території в регіоні Океанії, що буквально займає майже половину усього субрегіону Полінезії, гостро не стоїть на порядку денному.

Мітинг прибічників збереження Нової Каледонії у складі Франції, липень 2020 р. Facebook

Це дуже важливо, з огляду на те, що на 4 жовтня 2020 р. призначений черговий референдум щодо незалежності Французької Каледонії, що вела довгі десятиліття вела запеклу боротьбу з французькими колонізаторами. З огляду на результати попереднього опитування, що було у 2018 р., і де за незалежність території висловилися лише 44% мешканців, в поточних умовах пандемії, економічної кризи, загострення негативного впливу змін клімату та наростання інших проблем, борці за незалежність схоже отримають ще меншу підтримку. Але це вже зовсім інша політична історія.

Олександр Мішин

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...