live
Новини » Світ Читать эту новость на русском

Операція "Платинова лисиця": Як маловідома помилка нацистів призвела до програшу Німеччини у Другій світовій війні

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Карельський фронт, півострів Рибальський, 1941 рік Георгій Зельма/РІА Новини

В перші місяці війни нацистська Німеччина здійснила спробу захопити Мурманськ, але зазнала невдачі. Плани гітлерівців тоді зірвали дві стрілецькі дивізії та невеликий загін кораблів Північного флоту. Завдяки їх відважним і вмілим діям Радянський Союз зберіг контроль над ключовим портом.

Про це пише The National Interest.

Маловідомий нацистський прорахунок, який призвів до поразки Німеччини у Другій світовій війні.

Головне: Берлін не зумів позбавити Москву допомоги союзників. Нездатність нацистів здолати радянські війська прирекла нацистів на поразку.

Радянський військово-морський флот в роки Другої світової війни найбільше запам'ятався мужньою, але приреченою обороною портових міст Одеси та Севастополя у Кримському морі (так у тексті — прим. перекл.). Однак у північних широтах Заполяр'я радянські бойові кораблі серйозно вплинули на хід війни вже в перші місяці бойових дій із нацистською Німеччиною. Різношерстий флот у складі есмінців і сторожових катерів за підтримки двох стійких стрілецьких дивізій зупинив наступ елітних гірських військ Гітлера, зберігши життєво важливий шлях постачання, що йшов з Англії та США.

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, розв'язавши Зимову війну. На початковому етапі цієї війни, що тривала три місяці радянські війська несли просто катастрофічні втрати, але в підсумку Сталіну вдалося змусити фінів піти на територіальні поступки. За іронією долі це заклало основи для німецько-фінського альянсу, який повинна була попередити Зимова війна. Коли 22 червня 1941 року Гітлер почав нищівну операцію "Барбаросса", напавши на Радянський Союз, його війська, що знаходилися на півночі Норвегії, здійснили марш через фінську територію, щоб захопити важливі нікелеві шахти в Петсамо.

Залишки радянської 44-ї дивізії після розгрому в битві на Раатскій дорозі 9-ю фінською дивізією полковника Сііласвуо на дорозі Раате—Суомуссалмі wikipedia.org

Наступною метою була важлива військово-морська база та місто Мурманськ, куди конвої з Британії могли доставляти вантажі та зброю для Радянського Союзу, що опинився в складному становищі. Треба сказати, що королівські ВМС майже відразу направили субмарини, есмінці та авіаносці в арктичний регіон. Тим не менш, нацистське керівництво не думало, що Радянський Союз довго протягне, і тому виділило дуже скромні сили та засоби для захоплення порту.

Новини за темою: П'ять субмарин, які здатні знищити людську цивілізацію

Наступ очолив командувач гірським корпусом "Норвегія" генерал Едуард Дітль. Його корпус складався з двох ударних піхотних з'єднань з Австрії. Це були 2-а і 3-я гірські дивізії, які брали участь у польській та норвезькій кампанії. Друга Тірольська дивізія була тісно пов'язана зі старою габсбурзькою аристократією, а третя була наскрізь просякнута нацистською ідеологією. Вважалося, що ці легкоозброєні з'єднання ідеально підходять для ведення бойових дій в скелястій арктичній тундрі. Ці гірські з'єднання отримали на посилення 40-й і 211-й танкові батальйони, причому останній був оснащений 89 захопленими у французів середніми танками S-35 "Сомуа" і легкими танками H-38 "Хочкіс".

Провівши тиждень на марші з норвезького Кіркенеса до фінського кордону, німецькі гірські стрілки 29 червня перейшли в наступ, почавши операцію під кодовою назвою "Платинова лисиця". Вони розгромили кулеметні батальйони 23-го укріпрайону. 3-я гірська дивізія, маючи в авангарді французькі танки, захопила міст через річку Тітовку, а 2-а гірська дивізія, що діяла північніше,  зуміла заблокувати півострів Рибальський, проте прорвати оборону на самому півострові не змогла.

Єгері 3-ї гірськострілецької дивізії Вермахту переправляються через річку Тітовка, 1941 рік з відкритих джерел

Німецькі топографи на своїх картах переоцінили радянську дорожню мережу, і дві німецькі дивізії зіткнулися з тим, що солдати повинні переносити запаси на собі по всіяній камінням місцевості. Німецькі сапери витратили тонни вибухівки, намагаючись прокласти рівний шлях по цій пустельній місцевості з її місячним ландшафтом для колісної техніки.

Незабаром німці зустріли впертий опір на оборонному рубежі вздовж річки Західна Ліца, яке організували 14-а і 52-а стрілецькі дивізії, які брали участь у Зимовій війні. Однак трьом батальйонам зі складу 3-ї гірської дивізії 6 липня вдалося захопити переправу через річку. Правда, незабаром вони зазнали потужних контратак і ударів з бриючого польоту, які завдали винищувачі І-16.

Дітль збирався розширити плацдарм, коли дізнався, що різношерста радянська морська група у складі сторожових кораблів і транспортів під командуванням капітана 1 рангу І. Г. Платонова висадила два батальйони десанту в губі Велика Західна Ліца. У той час надводні кораблі Північного флоту складалися всього з восьми есмінців, семи сторожових катерів, пари мінних тральщиків і торпедних катерів.

Дітль відклав наступ на тиждень, оскільки його турбували слабкі шляхи постачання, і попросив підкріплення. Генерал отримав полк літніх фінських солдатів і кулеметний батальйон, які він поставив утримувати кордон вздовж півострова Рибальський. А 2-а гірська дивізія 13 липня перейшла в наступ у південному напрямку в бік річки Західна Ліца. П'ять німецьких есмінців, доданих в підтримку наступаючим військам, знищили маленький радянський конвой, після чого повернулися до Норвегії.

Однак непохитний капітан 1 рангу Платонов не злякався і продовжував свої сміливі вилазки. У день початку нового німецького наступу він як би в насмішку над німцями висадив весь 352-й стрілецький полк зі складу 14-ї дивізії на західний берег річки Ліца, який утримували німці. Його патрульний катер "Смерч", який жартома прозвали лінкор "Ліца", зухвало підійшов до зайнятого німцями берегу і вступив в дуель з австрійською артилерією.

Наступ Дітля було повністю зірвано, так як частинам і підрозділам, які повинні були утримувати лінію фронту, довелося воювати з набридливим радянським десантом. Авіаційні удари по Петсамо і Киркенесу з британських авіаносців "Фьюріос" і "Вікторіос" тільки посилили хаос. Не домігшись успіху, Дітль вдруге скасував наступ. Німецький плацдарм на Ліці скоротився до крихітного периметру. Німцям довелося провести кілька кровопролитних боїв за пагорби та гори, щоб очистити територію від радянських військ, що просочилися. Але вони мали вельми обмежену оперативну цінність.

Нашвидкуруч збитій з німецьких і фінських військ оперативній групі на початку серпня нарешті вдалося відкинути 352-й полк від західного берега. Фінські солдати люто гатили із своїх гвинтівок по платонівським кораблям, які вивозили бійців, що залишилися в живих, на протилежний берег.

Бойовий дух гірських стрільців у "герцогстві Ліци", як вони з гіркотою називали зайнятий район, впав нижче нікуди. По Австрії поповзли чутки, що альпійську піхоту залишили гинути на похмурих кручах Заполяр'я. Дітль благав Гітлера дати йому ще одну гірську дивізію, щоб захопити Мурманськ. Його бажання було задоволено, і він отримав 6-у гірську дивізію і 9-й полк СС. Проте британські крейсера "Нігерія" та "Аврора" ледь не знищили у відкритому морі один з транспортів, що поставляв гірських стрільців. Їх врятував ціною власної загибелі екскортний корабель "Бремзе", який протаранили і розкололи надвоє два британських корабля. Вже дуже скоро підводні човни британських ВМС і ескадрильї винищувачів "Харрікейн" стали надавати підтримку радянському ВМФ, діючи з Мурманська. За тиждень ВМС Німеччини оголосили, що продовжувати постачання та перевезення військ морем так далеко на схід занадто ризиковано.

Німецькі солдати з 6-ї гірської дивізії СС "Норд" переносять пораненого з відкритих джерел

З цієї причини 6-а гірська дивізія прибула тільки в жовтні. Дітль вирішив провести кінцевий наступ 8 вересня, отримавши на посилення лише полк СС і ще один підрозділ літніх резервістів. Однак есесівці своїм фанатизмом не могли компенсувати слабку підготовку та невміння воювати, і їх батальйони неодноразово безладно відступали під натиском радянських контратакуючих військ. Німецьким гірським стрільцям все ж вдалося захопити кілька скелястих висот, де ніде було сховатися, але і вони були змушені відійти під ударами Полярної дивізії, в складі якої билися ополченці.

В результаті Дітль 19 вересня почав відводити свої війська на оборонний рубіж на річці Західна Ліца, припинивши спроби захопити Мурманськ. На півдні паралельно проводилася операція "Полярна лисиця", в ході якої німці ледь не перерізали залізницю, що з'єднувала мурманський порт з основною територією Радянського Союзу. Але в листопаді наступ зупинився, тому що фіни послабили підтримку наступу через дипломатичний тиск союзників з антигітлерівської коаліції.

2-а і 3-я гірські дивізії були виведені з району бойових дій, а радянська 52-а дивізія за свої дії в ході операції отримала звання гвардійської. За наступні чотири роки союзники доставили в СРСР величезну кількість предметів постачання та військової техніки, направляючи конвої по небезпечному арктичному маршруту в Мурманськ. Всього Радянський Союз отримав 5200 танків, 7400 літаків, 4900 протитанкових знарядь, а також мільйони боєприпасів і літрів палива.

Радянські війська, які мали чисельну перевагу в перші місяці операції "Барбаросса" терпіли одну поразку за іншою, проте двом радянським стрілецьким дивізіям, що діяли в Заполяр'ї, вдалося відбити наступ німців, які володіли майже однаковою силою. Це сталося не тільки завдяки їх дисциплінованості та вмілому командуванню, але і через сміливі дії британських ВМС, які перевершували по силам радянський Північний флот. А радянські моряки, не маючи жодного великого бойового корабля і цього десантного висадочного засобу, скористалися перевагами своєї мобільності в прибережних водах і зв'язали сили противника, який діяв без надійних шляхів підвозу та евакуації в умовах важкодоступній місцевості. Маленький флот Платонова, який складався з есмінців і сторожових катерів, вніс величезний внесок у оборонні дії радянських військ проти нацистської Німеччини.

Себастьєн Роблін

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...