live

Олександр Колтунович: Маніпуляції влади, або 100 га сільгоспземлі вартістю в 253 середніх і 577 мінімальних заробітних плат

Олександр Колтунович
Олександр Колтунович

Експерт з питань економічної інтеграції, народний депутат України

 

Фото з відкритих джерел

31 березня 2020 року Верховна Рада України підтримала в другому читанні законопроект №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". До даного законопроекту від депутатів з "ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ - ЗА ЖИТТЯ" надійшло 3113 поправок з поданих 4018. Далі були меморандуми, робочі групи, урізані таблиці до другого читання, повторний розгляд на комітеті. В результаті ми не просто зупинили розгляд законопроєкту 2178-10 без малого на п'ять місяців, а й змусили владу змінити ряд кричущих норм, наприклад, обсяг концентрації землі в одних руках до 100 га, заборона на продаж 10,4 млн га (24,5 % від загального обсягу) земель у державній власності, неучасть іноземних юридичних осіб.

З огляду на вкрай важкий стан національної економіки, ми неодноразово намагалися провести паралелі введення обороту сільгоспземель з реальними проблемами агропромислового комплексу (частка готових харчових продуктів 6,4% експорту, а частка сільського господарства - 9,0% ВВП). Однак, головний маніпулятивний посил ЗЕ-команди зводився лише до одного - забезпечити право громадян на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення. Але, з огляду на орієнтовну вартість 1 га сільськогосподарських земель в $ 1000, низький рівень купівельної спроможності і платоспроможності громадян України, 60% якого за даними ООН перебувають за межею бідності, покупцями сільськогосподарської землі реально зможуть стати лише одиниці, і ось чому.

По-перше, за даними Держстату середньомісячна заробітна плата в сільському господарстві в січні 2020 року склала 8542 грн, тоді як середня по країні 10727 грн. Заборгованість по виплаті зарплати в галузі на одного працівника - 18803 грн, або 219,4% середньої зарплати, ось як виглядає купівельна спроможність у сільській місцевості по-українськи. Чи зможуть ці громадяни претендувати на покупку земель площа в 100 або навіть 1 га?

По-друге, за даними Держстату, купівельна спроможність по-українськи має певну диференціацію за доходами. Так, розподіл населення і домогосподарств за рівнем середньодушових еквівалентних загальних доходів за підсумками третього кварталу 2019 року свідчить, що 53% мають середні доходи до 5000 грн, а 86% - до 8000 грн. Лише 2,6% населення мали доходи в зазначений період понад 12000 грн, в тому числі, 0,7% - в сільській місцевості. Скільки місяців, а можливо й років необхідно відкладати на реалізацію права народу на покупку 100 га?

По-третє, ще одна категорія потенційних покупців сільськогосподарських земель - українські пенсіонери. За даними Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2020 року 69,71% з 11,3 млн пенсіонерів отримують пенсію в розмірі до 3000 грн, а 88,41% - до 5000 грн. Це чергове підтвердження того, що переважна більшість пенсіонерів не зможуть скористатися правом купівлі земельних ділянок.

По-четверте, стосовно земельної іпотеки та можливості кредитування фізичних і юридичних осіб з метою отримання довгих і дешевих грошей. Облікова ставка в Україні за даними НБУ становить 10%, ставка по кредитах в комерційних банках кратно перевищує даний показник. Наприклад, облікова ставка ЄЦБ для кредитів становить 0-0,25%, в РФ - 6,0%, в Білорусі - 8,75%, в Молдові - 8,5%. Ось чому вітчизняні аграрії також не зможуть скористатися кредитними ресурсами в питаннях покупки землі.

По-п'яте, і головне - ми розрахували, скільки місяців/років необхідно відкладати на реалізацію запропонованого права народу на покупку 100 га землі громадянами з мінімальними фіксованими доходами. За нашими розрахунками передбачувана вартість 1 га становитиме на першому етапі близько $ 1000, відповідно 100 га обійдеться українцю виходячи з офіційного курсу НБУ 27,26 грн /$ у 2,7 млн ​​грн. Якщо навіть, виходячи з прогнозів профільного відомства, середня ціна покупки землі сільськогосподарського призначення після скасування мораторію з 1 липня 2021 року сягне 40-60 тис. грн / га, то 100 га обійдуться українцеві в 4-6 млн грн.

Новини за темою: Рецесія – результат провальної роботи уряду і монобільшості

Поки ж громадянам, які отримують мінімальну заробітну плату в 4723 грн (без вирахування податків і зборів), доведеться відкладати зарплату протягом 577 місяців або 48 років. Громадянам, що виживають на мінімальну пенсію в 1638 грн, доведеться відкладати +1664 місяці або 139 років. 1 га обійдеться в 6 мінімальних заробітних плат і 17 мінімальних пенсій відповідно. Навіть розрахунок середньої зарплати по країні в 10787 грн (за 2 міс. 2020 року) показує, що для покупки 100 га доведеться складати всі свої доходи (що неможливо виходячи з мінімальних потреб у забезпеченні життєдіяльності) протягом 253 місяців або 21 років. Для них ринок землі? Абсурд і повне спотворення, нерозуміння реальності і купівельної спроможності громадян України.

"ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" наполягає: відкриття ринку с/г землі не відповідає національним інтересам, і можливе виключно за результатами загальнонаціонального референдуму.
Згідно з результатами опитування, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг", 74% вважають, що рішення про введення продажу земель сільськогосподарського призначення в Україні має прийматися на всеукраїнському референдумі. За даними Центру Разумкова понад три чверті опитаних (76,6%) взяли б участь у такому референдумі, а абсолютна більшість проголосували б за продовження мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення (64,3% всіх опитаних або 72,0% тих, хто взяв би участь у референдумі). За даними КМІС 62% українців проголосували б на референдумі "проти" продажу землі сільськогосподарського призначення.

Олександр Колтунович,

народний депутат України,

ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ

Оригінал на сайті партії "Опозиційна платформа - За життя"

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...