Олександр Колтунович: Для української економіки дуже важливо відновити економічні відносини з РФ

Олександр Колтунович
Олександр Колтунович

Експерт з питань економічної інтеграції, народний депутат України

 

Фото з відкритих джерел

Шановні колеги, я хотів би звернути увагу щодо тих економічних наслідків, які є у нас протягом вже останніх 6 років, для економіки України в результаті дезінтеграції з РФ і з країнами СНД в цілому, тому що там були певні дії з боку офіційного Києва щодо того, щоб вийти з угоди з ЗВТ в рамках СНД і багато інших речей, аж до сьогоднішнього дня, коли виходять з різних угод з СНД.

Так ось, перше. Я, щоб не дублюватися, трошки підкоригую свою доповідь, і в цифрах. Якщо у нас пік торгівлі, експорту товарів був в РФ 20 млрд дол. у 2011 році, то в минулому році тільки 3 млрд дол. Тобто ми за один 2019 рік втратили 17 млрд дол. експорту, а це і промислове виробництво, робочі місця, зарплати, оподаткування і так далі. Для України, це в цінах ще 2011 року, тобто, якщо ми перерахуємо з урахуванням інфляційно-девальваційних процесів, які у нас відбуваються, ця цифра буде ще більше.

Це один момент. Другий момент. По СНД, якщо ми в цілому беремо. Теж пік торгівлі - 26 млрд дол. експорту було на ринку СНД. На сьогоднішній день ми маємо близько 6 млрд, тобто мінус 20 млрд. Це ті 20 млрд, про які говорив Віктор Володимирович, що ми втратили тільки протягом одного 2019 року. Тому для національної економіки, де ВВП – 150 млрд, а експорт – 50 млрд дол. був минулого року, 20 млрд – це більш ніж істотно за один рік.

Новини за темою: Віктор Медведчук: Україна має відновити торговельно-економічні відносини з Росією та СНД

Тепер же у нас присутній такий аспект, як євроінтеграція і підписання Угоди про асоціацію в частині зони вільної торгівлі з ЄС. Нам свого часу опоненти - політичні, економічні - обіцяли, що у нас буде диверсифікація і заміщення євразійських ринків за допомогою європейських, але що ми маємо? У цифрах: якщо ми там в 2011 році або в 2013-му експортували в ЄС на 18 млрд дол., то минулого року це було 20 млрд дол. плюс 2 млрд дол. Втрати СНД - 20. Це виходить мінус 18. Ні про яку диверсифікацію мови бути не може. Більш того, у нас сировинна структура експорту. Якщо ми беремо товарну структуру експорту, вона дуже сильно змінилася. У нас 75% - це сільськогосподарська сировина і руда. Якщо беремо тільки сільське господарство, сировину, то це 45%, майже половина всього експорту – ось чим ми зараз займаємося.

Тому дуже важливо було для нас, в першу чергу, для того, щоб отримати імпульси для машинобудування, тому що це – додаткова вартість, вона в Україні, це робочі місця, суміжні галузі, гірничо-металургійний комплекс, яке в цілому це все працює і дає плюси національній економіці.

Ще один дуже важливий момент. У нас же ж в цьому році машинобудування, ми не просто так піднімали це питання, коли готували зустріч і Віктора Володимировича з Володимиром Володимировичем Путіним, коли піднімалося питання саме по підприємствах машинобудування. Цього року у нас падіння 22% в машинобудуванні. Щорічно ми падаємо. Ми вже фактично скотилися до нуля. У нас там завантаження на деяких підприємствах, які ще хоч абияк працюють, десь 10, максимум 30%. Ось що з себе сьогодні представляє машинобудівний комплекс України. Безсумнівно, є позитивні десь, може, моменти, але це як виняток або всупереч.

Ще один дуже важливий момент. На сьогоднішній день економіка України стискається настільки, що 60% ВВП у нас від рівня 1990 року. Тобто ми - одна з небагатьох, а може, єдина країна в світі, яка навіть не вийшла на показники 1990 року. Я вже не кажу про те, щоб накопичувати і збільшувати цей обсяг. І, як я говорив, 153 млрд. Ви знаєте, Казахстан - 180 млрд, Росія- 1,7 трлн дол. ВВП, обсяг ВВП. Тому економіка України на сьогоднішній день, на жаль, виглядає саме так.

У нас програма нашої партії, безсумнівно, полягала, якраз головний момент був у тому, щоб відновити економічні відносини з РФ. Це головний економічний драйвер, і ми маємо відповідні розрахунки. Ще в 2013 році, коли перед Україною стояв вибір – вектор економічної інтеграції, ми спільно з Центром інтеграційних досліджень Євразійського банку розвитку, Інститутом народно-господарського прогнозування РФ і наш Інститут економіки прогнозування НАНУ порахували, що, якщо буде поглиблення інтеграції України з країнами Євразійського економічного союзу, ми матимемо приблизно плюс 10 млрд дол. плюс до показників, які я називав, в 2011-2013 році. Безсумнівно, політика імпортозаміщення присутня, але вона, ми ж розуміємо, вона точкова, неможливо замістити все. Це другий момент.

Ну, і третій, найважливіший. Не так давно президент Путін говорив про те, що в умовах глобальної конкурентної боротьби нам необхідно об'єднувати наші зусилля. Я дослівно цитату не наведу, але він говорив про те, що у нас на пострадянському просторі спільна інфраструктура зв'язку, транспорту, людський капітал. Навіть мова спільна. І це величезна перевага при інтеграції, якщо ми говоримо про конкурентну боротьбу, в першу чергу, з країнами ЄС, з товаровиробниками з США.

Тому в даному випадку якраз для нашої партії безальтернативним пріоритетом в економічній, у зовнішньоекономічній політиці є відновлення і подальший розвиток економічних відносин з РФ і країнами на сьогоднішній день ЄЕС. Ми готові йти далі, ми готові розвивати ці відносини і поглиблювати інтеграцію, торгівлю в рамках БРІКС, ШОС, АТЕС, АСЕАН. Це перспективний ринок, з нашої точки зору, тому що навіть якщо ми говоримо про країни ЄС, то в нинішньому році у нас експорт падає десь на 18-19% на ринки ЄС. Ми розуміємо, що там також стискається свій споживчий ринок, але, на жаль, втрачають саме наші виробники. Втрачають, навіть, нехай, ми туди експортуємо багато в чому пшеницю або зерно, кукурудзу і багато іншого, руда, але все одно навіть втрати йдуть в цьому аспекті. Тому технологічна економіка неможлива без відновлення економічних відносин з РФ. Для нас, майбутнє ми бачимо саме в цьому напрямку. Східний вектор економічної інтеграції для нас в пріоритеті.

Ну, і, безсумнівно, ще кілька важливих цифр і дій, які робить наша партія. Наша партія відстоює все-таки і в парламенті, незважаючи на те, що ми тільки друга фракція. З останнього я можу навести приклад, коли було голосування про вихід з СНД торгових представництв. Ми наполягли, я якраз виступав з доповіддю, я навів аргументи, цифри, і не вистачило три голоси, щоб вийти з угоди СНД по торгових представництвах, тому що це важливо. Ми і на майбутнє так само будемо робити максимум зусиль для того, щоб Україна зберігала ті економічні угоди, які у нас є, і в рамках з РФ, і з країнами СНД. Ну, і головне - відновлювала поступово всі ті відносини і економічні, і коопераційні зв'язки в авіабудуванні, суднобудуванні, ракетобудуванні, приладобудуванні та багатьох інших галузях для того, щоб все-таки країна мала майбутнє, а не була 122-ю у світі по ВВП на душу населення і останнє місце в Європі. Для нас, на жаль, це катастрофа. Тому для нас це безальтернативний курс, і хто б у Києві, офіційна влада якою б не була, вони все одно, якщо захочуть відновити національну економіку, якщо вони захочуть будувати технологічну державу, конкурентну країну, то вони будуть змушені все одно піти на цей крок.

Я вдячний вам за майданчик і можливість сьогодні обговорити ці питання, і зокрема з машинобудування. Я намагався аргументувати, чому для національної економіки настільки важливо машинобудування, тому що ми на сьогоднішній день вже настільки сировинні, що далі вже просто нікуди. Тому дуже важливо, що саме ось ці три підприємства, вони дали перший сигнал для того, щоб рухатися далі.

Олександр Колтунович

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...