Новини » Світ Читать эту новость на русском

Океани лави і надзвукові вітри: Виявлена найекстремальніша екзопланета

NBC News
NBC News

Підрозділ американської мережі телемовлення

Планета в уявленні художника Pixabay

Вчені назвали нещодавно виявлену екзопланету одним з найбільш екстремальних світів за межами Сонячної системи. Атмосфера планети інтригує особливо, адже вчені вважають, що космічний телескоп NASA, який має бути запущений наприкінці наступного року, зможе аналізувати компоненти атмосфер далеких планет.

Про це пише NBC News.

Вчені кажуть, що знайшли світ лави - такий вражаючий, що там, де вона найближча до своєї зірки, у планети навіть є тонка регіональна атмосфера з випарованої породи.

Нова екзопланета називається K2-141b і була виявлена в 2017 році. Вона приблизно вдвічі більша за Землю, але обертається так близько до своєї зірки, яка всього на один клас менше нашої, що робить кілька обертів за один земний день — і при цьому завжди звернена до неї однією і тією ж стороною. У сукупності ці фактори означають, що дві третини поверхні K2-141b постійно освітлені сонцем — настільки яскравим, що ця частина планети не тільки покрита океаном лави, але частина порід могла навіть випаруватися в атмосферу.

"Всі кам'янисті планети, включаючи Землю, починалися як розплавлені світи, але потім швидко охолоджувалися і затверділи", — йдеться в заяві Ніколаса Коуена (Nicolas Cowan), планетолога з Університету Макгілла в Канаді і співавтора нової статті. "Лавові планети дають нам рідкісну можливість поспостерігати цю стадію планетарної еволюції".

Автори нового дослідження хотіли зрозуміти, яка атмосфера може бути у настільки гарячого світу і якими земними інструментами її можна побачити. K2-141b був привабливою метою: його вивчали космічні телескопи NASA "Кеплер" і "Спітцер". Атмосфера планети інтригує особливо, адже вчені вважають, що майбутній космічний телескоп NASA "Джеймс Вебб", який повинен бути запущений в кінці наступного року, зможе аналізувати компоненти атмосфер далеких планет.

Дослідники почали з встановлених даних - наприклад, що щільність планети приблизно дорівнює земній, тому кору спрощено можна змоделювати як чистий кремнезем. Потім вони намагалися уявити, який вигляд може мати поверхня. При цьому вони враховували, що планета знаходиться настільки близько до своєї зірки, що більше половини її поверхні (можливо, навіть дві третини) освітлені сонцем.

Таке постійне світло і тепло означають, що на поверхні планети може бути океан магми глибиною в десятки кілометрів, вирішила команда. Потім дослідники моделювали, як буде виглядати її атмосфера, на основі трьох потенційних інгредієнтів, які часто зустрічаються в корі кам'янистих планет.

Новини за темою: Дослідження Всесвіту: Астрономи відкрили найбільшу кам'янисту планету

Виявилося, що всі три випадки можуть підтримувати атмосферу зі швидкістю вітру вище 1,75 км на секунду - що набагато вище швидкості звуку тут, на Землі.

Дослідники підрахували, що на краю атмосфери, де температура падає, газова порода остигає достатньо, щоб випасти назад на поверхню у вигляді опадів. Якщо в атмосфері переважає кремнезем або монооксид кремнію, опади випадають в океан магми, але якщо в атмосфері переважає натрій, планета буде виглядати ще химерніше: твердий натрій буде просочуватися назад в океани, подібно до земних льодовиків.

Але моделювання робилося не тільки для того, щоб уявити, як може виглядати такий дивний світ, — зрештою, це наука. Дослідники хотіли порівняти свої моделі з поточними та перспективними можливостями спостереження масивних космічних телескопів. Тут учені налаштовані оптимістично: вони називають K2-141b "особливо вдалою метою для атмосферних спостережень".

Новини за темою: В Чумацькому Шляху може бути до 300 мільйонів потенційно придатних для життя планет, - дослідження

І у дослідників навіть з'явився спосіб збавити час до запуску космічного телескопа "Джеймс Вебб": вони отримали дані з космічного телескопа "Спітцер", які допоможуть визначити температури денної і нічної сторони планети і з'ясувати, наскільки моделі відповідають дійсності.

Меган Бартелс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...