live

Новий виток протистояння США і Росії в Арктиці як загроза початку холодної війни

Sohu
Sohu

Китайська інтернет-компанія, що об'єднує в собі медіа-портал, пошуковик, а також найбільший інформаційний бренд в китайському інтернет-просторі

Учасники комплексної експедиції до Північного полюса, організованою Експедиційним центром Міністерства оборони РФ в Арктиці Міністерство оборони РФ

Президент Росії Володимир Путін оцінив корисні копалини в Арктиці в 30 трильйонів доларів, тому не дивно, що регіон представляє особливий інтерес. Насамперед для Росії і США. Конкуренція в Арктиці між ними посилюється.

Про це пише Sohu.

Між Росією і Сполученими Штатами почався новий виток конкуренції в Арктиці, у зв'язку з цим Росія попереджає США, щоб вони не діяли необдумано. Американські військово-морські сили збираються провести операцію щодо забезпечення свободи судноплавства в Арктиці, яка буде загрожувати економічним інтересам і національній безпеці Росії. Нещодавно США відновили патрулювання Баренцева моря. Ці дії — безпрецедентна демонстрація сили Сполучених Штатів та їхніх союзників по НАТО з часів закінчення холодної війни.

Нещодавно три американських есмінці і британський фрегат у супроводі кораблів постачання увійшли в арктичні води. США і країни НАТО виявляють великий інтерес до Арктики, і реконструкція патрульної групи є одним з важливих проєктів. Потепління вод і танення льодовиків у цьому регіоні відкрили можливість більш швидкого морського транзиту між Європою і Азією і доступ до природних ресурсів, які раніше були недоступні через суворі кліматичні умови і високу вартість. Але зараз у Сполучених Штатів досить інтересів, щоб піти на ризик.

8 травня Європейське командування ВМС США повідомило про те, що "місія завершена: есмінці ВМС США і британський фрегат покинули Баренцове море 8 травня, після семи днів арктичних операцій".

Росія розглядає більшу частину Баренцева моря як частину своїх територіальних вод. Москва ясно дала зрозуміти американцям і міжнародному співтовариству, що Росія буде використовувати всі можливі засоби для захисту економічних інтересів і національної безпеки. Враховуючи пов'язані з цим ризики, якщо Сполучені Штати будуть прагнути до більш активного розширення своїх військових позицій в Арктиці, то існує ймовірність конфлікту між Вашингтоном і Москвою.

Новини за темою: В передчутті холодної війни: Флот НАТО увійшов в Баренцове море вперше за 35 років

Деякі представники Міністерства оборони США наполягають на тому, щоб зруйнувати "залізну завісу", яку Росія спорудила уздовж своєї берегової лінії Льодовитого океану. Вони закликають Сполучені Штати активно вести військово-морські дії в регіоні, розширити масштаби патрульної групи в Баренцевому морі та провести так звану операцію "свобода судноплавства", яка є стандартною практикою для США і НАТО щодо проведення "незаконних" військово-морських операцій в арктичному регіоні.

Незважаючи на те, що Конвенція ООН з морського права ще не підписана, Вашингтон часто стверджує, що Сполучені Штати мають право плавати в міжнародних водах, хоча і вважає, що сприятливі положення Конвенції можуть бути використані в якості виправдання для того, щоб уникнути неприємних наслідків. З 1983 року американські військово-морські сили провели понад 400 операцій щодо забезпечення свободи судноплавства, спрямованих на оскарження надмірних претензій Росії. Прихильники розширення свободи судноплавства в Арктиці вважають, що подібні навчання є необхідною умовою протистояння домінування Росії в даному регіоні.

Одним з керівних принципів будь-яких дій США і країн НАТО в Північному Льодовитому океані буде виступати протидія російському державному законодавству, яка, на думку цих країн, носить надмірно обмежувальний характер щодо дій в арктичних водах на підставі статті 234 Конвенції ООН по морському праву. У відповідності з нинішньою ситуацією Росія вважає, що Північно-східний морський шлях (відомий в Росії як Північний морський шлях) проходить в її територіальних водах, тому традиційне право на свободу судноплавства тут не діє. Навпаки, в країні прийнята низка законів, які практично виключають право на свободу судноплавства, обмежуючи будівельні роботи, морську навігацію та ліцензійні вимоги. Слід зазначити, що ці закони багато в чому схожі з законами Канади. Як і Росія, Канада на підставі статті 234 Конвенції ООН по морському праву встановила державний закон, що обмежує транзит суден в її арктичних водах.

Тлумачення Росією і Канадою прав, встановлених статтею 234 вищевказаної Конвенції, стикається з юридичними викликами з боку Сполучених Штатів та інших країн. Ці держави сподіваються отримати економічний потенціал арктичного регіону, тому що під впливом глобального потепління тут відбувається швидке танення льодовиків.

За оцінками президента Росії Володимира Путіна, загальна вартість корисних копалин, зосереджених в арктичному регіоні Росії становить близько 30 трильйонів доларів, тому Росія вважає Арктику своєю. Однією з важливих причин далекоглядної позиції Росії в цьому регіоні є захист фінансових інтересів, використання переваг "нових територіальних вод", що з'явилися у зв'язку з таненням льодовиків в Арктиці для отримання економічних вигод. Тому Росія не відступить від свого, навіть якщо Сполучені Штати почнуть демонструвати силу в регіоні і пригрозять почати нову холодну війну.

Однак існує ще один ключовий фактор, який змінює динаміку будь-якої операції по свободі судноплавства. Мирний прохід — це ключова концепція, що лежить в основі будь-яких проведених навчань щодо забезпечення свободи судноплавства: військові кораблі можуть здійснювати транзит, не порушуючи мир і порядок. Однак кораблі США і НАТО, які будуть проводити операції щодо свободи судноплавства в Північному Льодовитому океані, будуть оснащені ракетами класу "земля-повітря" і крилатими ракетами морського базування, що буде загрожувати безпеці російським стратегічним ракетним військам, дислокованих в Сибіру.

Сполучені Штати розробляють вдосконалену ракету класу "земля-повітря" SM-3 Block IIA, яка може бути запущена з установки вертикального пуску Mark 41, використовуваної для завантаження кораблів з системою "Іджіс". Нові перехоплювачі також зможуть перехоплювати міжконтинентальні балістичні ракети і будуть випробувані в третьому кварталі 2020 року. Оскільки більша частина стратегічних ядерних сил Росії, особливо тих, які базуються в Сибіру, для досягнення американських цілей були розміщені в Північному Льодовитому океані, дислокація в цьому регіоні будь-яких американських кораблів, оснащених цією зброєю, не може розглядатися як мирна акція.

Система вертикального пуску Mark 41 може також використовуватися для запуску крилатих ракет морського базування (SLCM). В рамках "Доповіді про стан ядерних технологій" 2018 року американські ВМС розробляють нову крилату ракету морського базування SLCM-N, яка буде оснащена термоядерною боєголовкою W-80-4 змінної потужності 5-150 кілотонн. Будь-який корабель, оснащений зброєю SLCM-N, при виконанні завдань у Північному Льодовитому океані буде мати можливість перехоплення першого удару стратегічних ядерних сил Росії. Аналогічним чином ця можливість робить транзит такого судна аж ніяк не мирним.

Новини за темою: Протистояння ядерних арсеналів США й Росії: Чия зброя виявиться ефективнішою в умовах реального зіткнення

В даний час Росія має в Арктиці шість військових баз, десять аеродромів, численні позиції зенітно-ракетних комплексів і військові порти, а також діє під керівництвом Об'єднаного стратегічного командування "Північний флот". Зенітний ракетний комплекс включає в себе Тор-М2ДТ, який представляє собою модернізацію радянської системи СА-15, і вдосконалену систему "Панцир-СА", які були адаптовані до суворих умов експлуатації в Арктиці. Ці системи призначені для захисту від ударів крилатих ракет і знаходяться в стані бойової готовності цілий рік.

З цієї точки зору мілітаризація в Арктиці з боку Росії носить скоріше оборонний, ніж наступальний характер, і її метою є захист важливих інтересів національної безпеки держави від загрози будь-яких провокацій з боку США і країн НАТО в Північному Льодовитому океані.

Крім того, у Росії є історія, яку можна простежити ще з радянських часів. Колишній СРСР вважав, що свобода судноплавства Сполучених Штатів та їх союзників порушує вимоги мирного проходу, тому він активно захищав свої інтереси національної безпеки, не допускаючи вторгнення у територіальні води. Можливо найпоказовішим прикладом є зіткнення біля берегів Кримського півострова 12 лютого 1988 року. Американські ВМС направили оперативну групу, що складається з двох кораблів — крейсера "Йорктаун" та есмінця "Карен", для проведення штурмових операцій поза межами традиційного морського шляху.

Вашингтон стверджує, що Сполучені Штати мали повне право рухатися цим морським шляхом на підставі мирного проходу. Однак з точки зору Радянського Союзу, наявність двох сучасних військових кораблів не відповідає вимогам мирного проходу. Обладнання цих кораблів являло велику загрозу, ніж будь-які попередні вчення щодо забезпечення свободи судноплавства. СРСР відправив два фрегата, щоб кинути виклик американським ВМС. Ігнорування попереджень з радянської сторони покинути територіальні води СРСР призвело до рішучих дій радянських кораблів. Немає жодних сумнівів, що російський ВМФ ухвалить аналогічну стратегію і готовий вдатися навіть до більш активних заходів для захисту інтересів Росії в Північному Льодовитому океані, оскільки Росія відчуває, що дії США і НАТО загрожують її корінним інтересам і не відповідають вимогам мирного проходу.

Якщо Сполучені Штати вирішать зміцнити свої позиції в арктичному регіоні, розширити масштаби патрульної групи в Баренцевому морі та розгорнути більш агресивні спецпідрозділі вздовж Північного морського шляху Росії, то можна спрогнозувати, що Росія вживатиме відповідні заходи. Таким чином, цілком можливе повторення інциденту 1988 року, але вже в акваторії Північного Льодовитого океану. Сьогодні, коли між США і Росією знову виникає напруженість, подібна холодній війні, не потрібно, щоб виникали нові точки дотику у військовому відношенні. Почався новий виток конкуренції між двома країнами в Арктиці. Росія попереджає Сполучені Штати, щоб вони не робили необдуманих дій. Однак, навіть якщо Америка продемонструє свою силу в Арктиці і пригрозить почати нову холодну війну, Росія не відступить.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...