Новий епіцентр пандемії COVID-19 в Європі: Як Україна стала найгарячішою точкою поширення інфекції

The Washington Post
The Washington Post

Найбільша американська щоденна газета

Більшість з тих, хто приїхав відпочивати до Одеси, як і самі одесити, ігнорували запобіжні заходи спрямованні на боротьбу з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19 Ю. Зозуля / Укрінформ

Коронавірус набирає силу по всій Європі, і у нього не буває канікул. Але ті, хто приїхав відпочивати до Одеси, як і самі одесити, ігнорували запобіжні заходи. Там зареєстровано вже понад 12 000 хворих, причому дві третини з них - це туристи і гості міста, в тому числі з Києва.

Про це пише The Washington Post.

На 82-річчя матері одеський таксист Ігор Трофимчук вирішив звозити її на море та купив дводенну ностальгічну путівку в чорноморський санаторій "Затока" з піщаним пляжем радянських часів.

Курортників було хоч лопатою греби. І всі без масок.

Як і більшість знайомих, з попереджень про наслідки нового коронавірусу вони лише посміювалися. У себе в машині Трофимчук надягав маску лише при пасажирі.

Через три тижні після пляжного відпочинку в середині серпня його мати - здорова жінка, яка через день ходила в тренажерний зал, - померла, а сам він захворів на двосторонню пневмонію, спричинену тим самим коронавірусом.

Розгнуздане одеське літо вийшло сплеском інфекції по всій Україні - новій гарячій точці Європи. Коронавірус набирає сили по всьому континенту, і британський прем'єр Борис Джонсон попередив про початок "другої хвилі".

Новини за темою: COVID-19: Україна занурюється в хаос першої хвилі, як Італія та Іспанія ще навесні

Лікарям удалося простежити деякі з нових спалахів до літніх курортів, де запобіжні заходи від пандемії нерідко ігнорувалися. Однак мало де наслідки виявилися такими ж тривожними, як в Одесі, куди з радянських часів відпочивальники збираються заради пляжів, жвавих кафе на брукованій Дерибасівській вулиці та нічних вечірок у районі Аркадія.

В Одеській області хворих зареєстровано понад 12 тис., причому дві третини з них це туристи й гості міста, деякі з яких уже завезли вірус до столиці та в інші міста.

Нові піки

Колишній червневий пік у 1109 підтверджених випадків протягом доби було побито нещодавнім приростом понад 3800 випадків, унаслідок чого загальна кількість хворих в Україні перейшла за 200 тис. (208 959, - ред.), з них понад 11 000 дітей.

Рекордний щоденний приріст спостерігається в низці європейських країн — Іспанії (14 389 нових випадків 18 вересня), Франції (16 096 нових випадків у четвер), Великій Британії (6634 нових випадки в четвер) і Нідерландах (2777 нових випадків у п'ятницю).

У п'ятницю московська влада закликала містян старше 65 років по можливості залишатися вдома, а щоденний приріст по всій країні перевищив 7000 хворих уперше з червня. Щоб упоратися з новим піком, у столиці переобладнали вісім лікарень.

Новини за темою: Від наслідків пандемії помре більше людей, ніж від COVID-19, - епідеміолог-інфекціоніст

Різкі скачки в Європі є попередженням і владі США, яка на тлі найбільшого спалаху в світі намагається відкрити курорти, університети й низку спортивних закладів.

27-річний лікар-одесит Іван Черненко повідомив, що влітку в місті був наплив, і мало хто з приїжджих прислухався до порад носити маску і дотримуватися соціальної дистанції.

"Судячи з усього, маски та самоізоляція не в'яжуться зі святковим настроєм, - розмірковує він. - Люди поводяться так, немов запобіжних заходів просто немає. Покупці й продавці ходять без масок. Нічні клуби забито вщерть".

"Зрозуміло, всі без масок, як і ми самі", — вторить йому таксист Трофимчук.

"Поки ми не захворіли, ми не вірили нічому, що говорять про коронавірус. Думали, що це брехня, - каже він. - Люди починають вірити, лише коли хворіють самі або вмирають їхні знайомі".

"А над тими, хто вживає запобіжних заходів, ще й сміються", — додав він.

У цій частині Європи прийнято вважати, що влітку можна захворіти, напившись холодної води з льодом. Тому, коли матері Трофимчука стало зле, вона вирішила, що застудилася.

У вірусу немає канікул

Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов заявив, що кількість хворих в Одесі протягом літа зросла вдесятеро.

"Дивлячись на пляжі Одеси, ви б не здогадалися, що в Україні пандемія, тому що тих, хто зберігає соціальну дистанцію, можна перерахувати на пальцях, - сказав він. - І в місті те саме".

Він каже, що до рекомендацій влади ніхто не прислухався.

"Чомусь люди вирішили, що якщо вони у відпустці, то і вірус теж", - сказав Степанов.

Лікарні Одеси швидко переповнилися.

Для таксиста Трофимчука та його матері перші напади хвороби швидко перетворилися на жах: довгі черги, оманливі негативні результати аналізів, зволікання з госпіталізацією. І дивна вимога, щоб він викликав матері, яка вмирала, швидку допомогу, хоча вони були вже в лікарні.

Вони прийшли пішки, і її не брали.

Мати лежала на лавці, а він викликав швидку, яка приїхала лише через 40 хвилин.

Їх відвезли в іншу лікарню, де виявилася довга черга, а потім у третю, де сказали, що її не покладуть, тому що неправильно заповнені документи.

"Мама до того моменту вже не могла ходити, їй довелося чекати зовні, поки я все не владнав, - розповідає він. - Вона вже була готова вирушити додому вмирати. Ми прочекали з години до половини дев'ятої, і тільки тоді матір поклали в реанімацію".

Виявилося, що заступник начальника відділення інтенсивної терапії вночі не чергує. Волонтери з лікарні розповіли, що не вистачає апаратів ШВЛ.

Коли Трофимчук повернувся наступного ранку, він побачив багато тих, хто плакали: їхні родичі померли за ніч. Його мати померла наступного дня.

"Якби я міг щось змінити, я б ніколи не поїхав у відпустку в таке людне місце", - сказав він.

З іншого боку, міркує він, він міг заразитися у себе в таксі, поки возив туристів. Сам він із пневмонією потрапив в інфекційну лікарню.

Власник популярного пляжного готелю "Портофіно" в Одеському районі Аркадія Олександр Малін запевнив, що його співробітники носять маски, а власники ресторанів намагалися дотримуватися дистанції, але на пляжах Одеси все літо було повнісінько. Він сказав, що багато хто начхав на урядову заборону й працював після 23:00.

Він каже, що багато його знайомих захворіли або померли, але визначити, "де конкретно людина заразилася", важко.

Одеська активістка Катерина Ножевнікова каже, що ще в березні стала бити на сполох з приводу того, що треба переобладнати міські лікарні на випадок пандемії.

Новини за темою: 30 мільйонів інфікованих COVID-19 у світі: Це багато чи мало?

"Кількість госпіталізованих зростає в геометричній прогресії, - сказала Ножевнікова, волонтер неурядової організації "Корпорація монстрів", яка надає гуманітарну допомогу нужденним. - Туристи вважають, що карантину немає. Сонце шкварить щосили. Курортники й одесити ні про що не переживають. Ніхто не тримає дистанцію та не носить маску".

"Найсумніше - що вони повертаються додому з вірусом, піддаючи ризику ще більше народу", - додала вона.

Доктор Черненко каже, що в травні влада запровадила жорсткі обмеження, яких спочатку дотримувалися, але потім їх скасували через народне невдоволення.

"Сьогодні практично жодного контролю немає", - сказав він.

Наталія Гривняк, Робін Діксон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...