live

Нові зоряні війни: Америку звинувачують в спробі колонізації космосу через указ Трампа

The Telegraph
The Telegraph

Щоденна британська газета, заснована в 1855 році

Астронавт NASA Ендрю Морган під час виходу у відкритий космос для ремонту магнітного альфа-спектрометра CC0/Public Domain/NASA

На цьому тижні президент США Дональд Трамп підписав указ, в якому викладається політика США по використанню води та інших ресурсів, що дозволяє Америці встановити свою довгострокову присутність на Місяці. Вчені засудили цей вчинок Трампа і забили тривогу про початок нового протистояння наддержав в космосі.

Про це пише The Telegraph.

Вчені попереджають, що планети можуть стати черговою "ареною війни" між космічними державами США і Росією.

Сполучені Штати піддаються критиці за спроби "приватизувати" космос на підставі нового президентського указу, який встановлює право Америки займатися на планетах видобуванням корисних копалин.

Цього тижня Дональд Трамп підписав указ, в якому викладається політика США по використанню води та інших ресурсів, що дозволяє Америці встановити свою довгострокову присутність на Місяці.

Там говориться, що громадяни США повинні мати право займатися такою діяльністю, і що "відкритий космос у юридичному плані і фізично є унікальною областю людської діяльності, а США не вважають його загальним надбанням людства".

Однак Росія заявляє, що цей указ ставить США у відкриту суперечність з уявленням про те, що космос належить всьому людству.

"Спроби експропріації космічного простору і агресивні плани щодо фактичного захоплення територій інших планет навряд чи налаштовують країни на плідну співпрацю", — відзначило у своїй заяві московське космічне агентство "Роскосмос".

Росія, що займає провідне місце в області видобутку природних ресурсів, в минулому році оголосила про плани видобутку мінералів у відкритому космосі, приєднавшись до Люксембургу.

"В космічному і науковому співтоваристві перереконані, що космос існує на благо всіх", — сказав виданню "Телеграф" (Telegraph) керівник кафедри космічних технологій Університету Стратклайда Малком Макдоналд (Malcolm Macdonald).

За його словами, планети можуть стати черговою "ареною війни" між старими ворогами по холодній війні, яким до цього часу вдавалося підтримувати співпрацю в космосі, незважаючи на погіршення двосторонніх відносин.

Новини за темою: Космічній залежності США від Росії прийшов кінець

"Це ганьба, що США вчинили таким чином замість того, щоб продемонструвати своє лідерство та згуртувати міжнародне співтовариство. Як би важко не було Америці, їй варто було бодай показати, що вона намагається".

В Договорі про космос від 1967 року, який підписали всі космічні держави, йдеться про те, що жодна країна не має права присвоювати небесні тіла, як через їхню окупацію, так і через їхнє використання.

Це означає, що вони за законом не можуть заявляти права власності на астероїди або на якусь частину Місяця.

У країни або компанії, що бажає займатися видобутком корисних копалин в космосі, немає  міцних правових підстав для такої діяльності. А оскільки такі проєкти будуть коштувати сотні мільйонів доларів, інвесторам потрібні гарантії, що вони повернуть свої гроші.

Сполучені Штати стверджують, що небесні тіла не є загальним надбанням, так як у цього поняття є цілком певне юридичне визначення.

Оскільки видобуток корисних копалин на Місяці і астероїдах довгий час видавався досить віддаленою перспективою, такі дебати носили головним чином абстрактний науковий характер. Але зараз, коли видобуток здається трохи реальнішим, держави починають розробляти відповідні напрями політики.

Дехто в науковому середовищі заявляє, що Трамп зі своїм указом проігнорував думку про те, що космічні ресурси слід вважати "загальним надбанням", заслуговує особливого розгляду.

"В космосі, як і у всіх інших сферах, ми встановили міжнародні норми поведінки", — розповів "Телеграф" експерт з питань космічної безпеки і оборони Сонай Сарак (Sonay Sarac), що працює в Німецькому суспільстві аеронавтики і космонавтики.

"Загальна спадщина людства" — це, мабуть, найважливіша норма в космосі. Однак даний принцип все частіше заперечується через розвиток технічних і технологічних інновацій, а також через зростання геополітичної напруженості між США, Росією і Китаєм, — сказав він. — На мій погляд, такий розвиток є лише частиною більш масштабної політичної картини".

Експерти вважають, що США намагаються прояснити правову ситуацію для своєї майбутньої місячної бази, сподіваючись скористатися ресурсами Місяця для її забезпечення. Але без президентського указу це було б дуже спірно з юридичної точки зору.

Програма НАСА "Артеміда", що передбачає дослідження Місяця, має метою висадити на Місяці двох астронавтів у 2024 році, а до 2028 року забезпечити постійну присутність людини на цьому земному супутнику і на навколомісячній орбіті.

Як зазначає керівництво НАСА, ключовим завданням у рамках амбітної програми "Артеміди" є пошук місячних ресурсів і особливо водяного льоду, великі запаси якого, на думку вчених, можуть ховатися на дні полярних кратерів, що постійно знаходяться в тіні.

Трамп виявляє великий інтерес до розробки американської космічної політики. У грудні 2017 року він підписав "Директиву №1 з космічної політики", яка заклала основи для програми "Артеміда".

Джозі Енсор

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...