Нове газове родовище в Чорному морі: "Турецький потік" втрачає своє значення?

Al Jazeera
Al Jazeera

Одна з найпопулярніших арабських телекомпаній

Турецьке судно Fatih Фото з відкритих джерел

Досі Анкара покладалася на іноземні поставки газу, в тому числі з Росії. Зовсім скоро, якщо вірити президенту Туреччини Реджепу Ердогану, знахідка Туреччини в Чорному морі відкриє нову еру в країні. Чи так це?

Про це пише Al Jazeera.

На думку західних експертів, після відкриття великого газового родовища в Чорному морі Туреччина утримається від закупівель російського газу, що поставить під загрозу проєкт "Турецький потік".

У повідомленні, опублікованому російським новинним сайтом News.Ru, Любов Глазунова пише, що нещодавно виявлене буровим судном "Фатіх" газове родовище в Чорному морі розташоване неподалік кордонів Румунії та Болгарії.

За оцінками, запаси в ньому складають близько 320 мільярдів кубометрів, і Анкара продовжить розвідувальні роботи в цьому районі. Як заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, виявлені запаси є лише частиною покладів.

Новини за темою: Російський газ в обхід України: Чим загрожує відкриття "Турецького потоку"

Досі турецька держава покладалася на іноземні поставки газу, в тому числі з Росії. Незадовго до офіційного оголошення обізнані джерела повідомили агентству Reuters, що в турецьких територіальних водах було виявлено від 800 мільярдів до 26 трильйонів кубометрів газу, і цього буде достатньо, щоб задовольнити потребу Туреччини в газі на 20 років. У зв'язку з цим деякі експерти засумнівалися в майбутньому поставок газу на турецьку територію з Росії.

Автор статті процитувала Крістофа Меркеля, керуючого директора консалтингової компанії Merkel Energy. Він не здивується, якщо за цим підуть нові події. Такі країни, як Болгарія, Україна і Греція, можуть зацікавитися купівлею цього газу, якщо Туреччина вирішить його експортувати. Тому можна очікувати скорочення імпорту через газопровід "Турецький потік".

Однак, на думку інших експертів, нині ціна і попит на газ досягли історичного мінімуму через пандемію, тому неясно, наскільки прибутковим буде видобуток газу в Туреччині і чи буде Анкара його експортувати.

Конкурентний ринок

Як зазначає відомий аналітик Фонду національної енергетичної безпеки Ігор Юшков, необхідно дочекатися офіційного аудиту турецького газового родовища, перш ніж говорити про його рентабельність. На його погляд, виявлені запаси не так вже й великі, і добувати газ звідти можна довгий час, але, як правило, річні обсяги виробництва не дуже великі.

Враховуючи глибину Чорного моря і високу собівартість видобутку, багато хто задається питанням, який варіант для Туреччини найбільш вигідний в нинішніх умовах: купувати газ або добувати його, що дорого і невигідно.
При цьому, на думку Юшкова, поставкам російського газу в короткостроковій перспективі ніщо не загрожує. Сьогодні Росія стикається з іншими проблемами, такими як альтернативні закупівлі Анкари і низькі ціни на ринку, що дозволяє Туреччині купувати багато СПГ за доступною ціною.

Експерт висловив упевненість у збереженні попиту на проєкти "Турецький потік" і "Блакитний потік", зазначивши, що виявлення великих запасів газу не означає негайний початок їх видобутку.

Наприклад, кілька років тому в Польщі було відкрито одне з найбільших родовищ сланцевого газу, але досі з нього не було видобуто жодного кубометра. На думку експерта, видобуток турецького газу може початися через п'ять-сім років, що загрожує інтересам Москви.

Завдяки відкриттю газових родовищ Туреччина отримує не тільки економічну вигоду, але і геополітичні переваги, що дозволить їй досягти енергетичної незалежності й ігнорувати газові угоди з Росією та іншими державами, що купують у неї енергію.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...