Ніхто не врятується: На глобальну економіку чекають роки злигоднів після коронавірусу

Sasapost
Sasapost

Єгипетська політична онлайн-газета

Пішохід проходить повз дисплея, який показує інформацію про токійські фондові ринки Nikkei (C), New York Dow (R) і Shanghai (L) в Токіо, Японія EPA-EFE

Спалах коронавірусу торкнеться всіх без винятку та буде мати вкрай негативні наслідки, в тому числі для світової економіки. Тому доля світу в руках епідеміологів, і потрібно кинути всі сили на боротьбу з вірусом, а не тішити себе ілюзіями.

Про це пише Sasapost.

Світ нажаханий. Заражених коронавірусом відправляють назад у свої країни, де поміщають в карантин і лікують. Багато держав закрили кордони для громадян Китаю, і де би китайці не жили, люди уникають бути з ними в одному просторі. Закриття кордонів і політика ізоляції негативно вплинули на сектори, які залежать від перевезення пасажирів і товарів.

Оскільки вірус неможливо виявити неозброєним оком, підозру викликає все, що перевозиться з однієї зараженої країни в іншу. Постраждали повітряні, морські та наземні транспортні перевезення, а також міжнародний студентський обмін між університетами. Припинилися поставки автозапчастин, мобільних телефонів і інших девайсів.

Іншими словами, все китайське перетворилось у глобальну загрозу тільки тому, що воно китайське. Головне економічне повідомлення, послане коронавірусом із перших хвилин його поширення — що буде після Китаю? Вірус продемонстрував важливість цієї країни для світової економіки, але в той же час довів необхідність покладатися на різні джерела для імпорту того чи іншого товару. По-перше, це пошук способів диверсифікувати свій імпорт і знайти альтернативи Китаю, якщо останній з якої-небудь причини припиняє постачати свій товар. По-друге, це пошук альтернативних споживчих ринків для своїх товарів і відмова від залежності від одного ринку — китайського.

Проте активні гравці світового ринку не відразу почули це послання. Так, краще пізно, ніж ніколи, але останні декілька тижнів вони впевнено заявляли, що глобальний спалах коронавірусу не завдасть шкоди світовим фінансовим ринкам. Значно виріс навіть глобальний фондовий індекс Standard & poor's 500. Адже вважається, якщо індекс зростає, значить зростає фондовий ринок, а якщо все добре на ринку, все добре в світі в цілому.

Коронавірус — не короткочасне явище. МВФ шукає можливості

Починаючи з 25 лютого 2020 року стали поширюватися звіти про заражених у великих економіках, таких як Південна Корея та Італія. На фінансових ринках починають усвідомлювати, що може статися щось погане та деякий песимізм нікому не зашкодить. Після цих звітів глобальний індекс Standard & poor's 500 впав на 7%, що здається невеликим падінням, але у світі бірж це небезпечне явище — будь-яке падіння індексу завжди лякає. Крім того прибутковість облігацій казначейства США впала до рекордно низького рівня.

Низька прибутковість означає, що інвестори стають підозрілими та очікують значних економічних втрат. Іншими словами, власники капіталу відчувають себе в набагато більшій небезпеці у зв'язку з коронавірусом, ніж у зв'язку із прямою економічною конфронтацією між Сполученими Штатами та Китаєм.

Як пояснив Патрік Хованець (Patrick Chovanec), радник з управління активами Silver Crest, все було б інакше, якби закрилася тільки фондова біржа в Уханю — батьківщині коронавірусу, але якщо закриється весь Китай, то призупинить роботу весь азіатський фондовий ринок. Якщо це станеться, то біржі закриються по всьому світу. Хованець називає це найстрашнішим кошмаром для світової економіки.

Власники цінних паперів наполягають, що коронавірус може виявитися сезонним вірусом, небезпека якого зникне з відходом зими. Таким чином, на їх думку, це лише тимчасове явище, що сповільнить зростання китайської економіки на чверть року, і втручання центральних банків може швидко вирішити всі проблеми. Як стверджується в заявах Христини Георгієвої (Kristina Georgieva — головний виконавчий директор Всесвітнього банку, - Ред.), МВФ буде крайнім засобом для країн, охоплених епідемією, і фонд надасть їм необхідні кошти і буде працювати над зменшенням боргового тягаря.

Кредити не вирішать проблему. Єдина надія — вакцина

Меган Грін (Megan Green) з Гарварду звернула увагу на те, що випустили з уваги оптимісти. Нинішню ситуацію від торговельної війни між США та Китаєм відрізняє один істотний момент — процес відновлення. Коли Сполучені Штати ввели додаткові мита на китайські товари, вони зробили це в конкретній їх частини. Коли ці додаткові мита скасують, ціна на товари повернеться до звичайного рівня, а значить, те ж саме станеться з прибутком.

У випадку зі спалахом коронавірусу та будь-якої іншої епідемії під загрозою знаходиться також сектор послуг. Якщо туристичний готель позбудеться гостей на місяць через рішення ввести заборону на авіасполучення та в'їзд для іноземців, після скасування останнього готель ще довго не отримає колишнього прибутку. Як пише газета New York Times, якщо додаткові мита та економічні санкції кидають пісок в очі світовій економіки, то коронавірус може повністю їм їх засипати.

Ситуацію посилює те, що на план порятунку, запропонований оптимістами, чекає провал. Втручання центральних банків для пожвавлення світової економіки не принесе потрібні результати. Грошовий потік оживляє економіку в тому випадку, якщо причиною рецесії є неефективна фінансова політика держави або обвал курсу валют за будь-яких політичних та економічних причин.

Однак у випадку з пандемією, якщо центральні банки нададуть кожній країні величезні кредити, чи змусить це медичні організації заявити, що відновлення роботи заводів і відкриття аеропортів і готелів безпечне? Хіба зниження процентних ставок і вартості цінних паперів для заохочення інвестицій змусить заражених людей повернутися до роботи, а наляканих вірусом купити турпутівку в країну, де він є?

Зрозуміло, ні. Можливо, розуміння всієї картини спонукало економіста Крішну Джа (Krishna Jah) заявити, що краще мати вакцину проти вірусу, ніж покладатися на зниження процентної ставки.

Від SARS до коронавірусу. Чим вони відрізняються?

Як повідомила в лютому Міжнародна асоціація повітряного транспорту (International Air Transport Association — IATA), зниження попиту на внутрішні та міжнародні рейси всього за кілька останніх тижнів обійшлося світовій авіаційній промисловості в 29,3 мільярда доларів. Компанія Hermes заявила, що ще не підрахувала свої втрати, але виробники предметів розкоші будуть ще довго страждати від наслідків спалаху вірусу.

За словами представників компанії Apple, очікується дефіцит поставок iPhone через закриття заводів в Китаї. Як зізнався автомобільний гігант Jaguar, запасні частини на його британських заводах закінчаться вже в березні 2020 року, оскільки компанія ввозила їх з Китаю до Великобританії. Постраждала не тільки Jaguar, але і Toyota, Volkswagen, General Motors, Hyundai та інші компанії, що не мають можливості відновити роботу.

Це не перший випадок, коли китайська і разом з нею світова економіка перебуває під загрозою. Подібне вже мало місце в 2003 році під час спалаху атипової пневмонії, однак тепер вона здається незначним потрясінням порівняно із "цунамі" коронавірусу.

У 2003 році на частку Китаю припадало 4% світової економіки, це невеликий показник порівняно з рештою 96%, але насправді він величезний, оскільки одна країна може з легкістю змінити ситуацію в усьому світі. Що говорити про теперішній час, коли на Китай припадає 14% світової економіки?

У 2003 році економіка кожної окремої країни ще залишалася самостійною одиницею, і не було такої кількості транснаціональних компаній. Нинішня світова економіка як ніколи раніше схильна до ефекту доміно — якщо впаде одна економіка, за нею підуть інші. Однак, незважаючи на економічну взаємозалежність, в останні роки посилився націоналізм, що може утруднити координацію дій для прийняття спільних заходів у відповідь на кризу. Крім того, центральні банки ще не впоралися з наслідками глобальної кризи, яка мала місце у 2008 році.

Ніхто не врятується. Економічна криза зачепить кожного

Коронавірус несе із собою економічні наслідки всюди, і де б він не виник, з'являються економічні симптоми хвороби. Найбільш постраждалі від вірусу країни після Китаю, такі як Південна Корея, Японія та Німеччина, переживають важкі часи, оскільки їх економіка вже була ослаблена і тільки почала відновлюватися. Президент Південної Кореї Мун Чже Ін (Moon Jae-in) оголосив надзвичайний стан і закликав вжити заходів для зниження можливого збитку економіці своєї країни, але, здається, це марно.

Європа зіткнулася з рекордним зниженням курсу євро по відношенню до долара за останні три роки.

Якщо повернутися в Азію, то потрібно згадати Сінгапур, який змінив прогноз економічного зростання на 2020 рік. Влада розробила пакет заходів для стимулювання економіки на кілька мільярдів доларів, щоб протистояти рецесії. Малайзія і Таїланд також переглянули прогнози зростання та виділили мільярди доларів на відновлення економіки країни. Якщо зазначені три країни зайняли активну превентивну позицію, Японії доводиться боротися з уже наявними наслідками катастрофи.

Японія займає друге місце після Китаю за кількістю заражених коронавірусом. Економічні показники в цій країні свідчать про спад, якого країна не знала останніх п'ять років. Закриваються місцеві заводи, виникають перебої в поставках запчастин для автомобілів двох популярних брендів — Toyota і Nissan.

Також вірус завдає великої шкоди китайській ініціативі "Один пояс — один шлях". Китайські компанії, які беруть участь у відповідних проєктах, зіткнуться із зростанням витрат і постраждають від перебоїв із поставками та робочою силою. Надані учасникам ініціативи китайські кредити будуть відтерміновані, що позначиться на економіці цих країн. У своїй більшості вони значною мірою залежать від китайських грошей.

Небезпечно. Заперечення не принесе користі Сполученим Штатам

Сполучені Штати, які в даний час почуваються в безпеці, опиняться під загрозою в наступному сільськогосподарському сезоні. Вони розробили декілька планів для експорту великої кількості сільськогосподарської продукції та інших товарів у Китай. Також було укладено декілька угод щодо експорту американських енергоносіїв в цю країну.

Це не означає, що негативний вплив спалаху коронавірусу торкнеться Сполучених Штатів лише за кілька місяців. Як повідомляють гравці на фондовому ринку, процес уже запущено. 27 лютого світовий фондовий ринок пережив найгірший тиждень з часів глобальної фінансової кризи в 2008 році. В той день ціни на нафту перебували на рекордно низькому рівні із січня 2019 року.

Нові факти змусили тих, хто спочатку заспокоював світ, відступити від своїх колишніх оптимістичних прогнозів. Так, глава МВФ Крістіна Георгієва заявила, що поширення епідемії відбувається дуже швидко, а значить, буде мати серйозні наслідки для світової економіки. Так що в найближчі дні доля світу залежить не від економістів, а від епідеміологів, і єдина політика, яка сьогодні дійсно має значення, це політика, спрямована на боротьбу з розповсюдженням коронавірусу, а не порятунок економіки.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...