Невротичні й соматоформні розлади: Як світ божеволіє через страх смерті від COVID-19

Андрій Волянський
Андрій Волянський

Завідувач кафедри імунології та мікробіології в ХМАПО

Сергій Карпухін/ТАСС

Ті, хто боїться захворіти коронавірусною інфекцією COVID-19, згодом може страждати на невротичні, пов'язані зі стресом і соматоформні розлади. Чи виправданий страх перед хворобою

Про це пише Андрій Волянський на своїй сторінці в Facebook.

COVID-19. Наскільки обґрунтований страх смерті?

З анекдоту:

- Цікаво, що буде після смерті?
- Нічого цікавого. Перестелимо і покладемо нового хворого.

Пів року глобального карантину незворотно вплинули на психіку мільярдів людей. Навіть ті, хто не вірив і продовжує не вірити в серйозність пандемії, однак, змушені варитися в загальному пандемічному котлі, тою чи іншою мірою дотримуватися ізоляційних заходів і теж мимоволі залучені у величезний інформаційно-економічний маятник. Ті ж, хто панічно боявся і продовжує боятися COVID, вже перетворилися на рабів величезного мильного міхура під назвою "СТРАХ". Невротичні, пов'язані зі стресом і соматоформні розлади (F40-F48). Я не буду писати банальні речі про те, кому вигідна пандемія. 4 трильйони доларів і 2 трильйони євро вже кинуті в "топку", з часом ми дізнаємося різноманітні деталі.

Давайте спробуємо розібратися з глобальним страхом. Це страх смерті?

В останні роки в світі щорічно помирає близько 56 мільйонів чоловік. Чи означає це, що якщо коронавірус вб'є в цьому році 2,5 мільйона чоловік (4% летальності), то загальна цифра складе 60,5? Питання не таке просте і від відповіді залежить стратегія подолання пандемії. Для початку потрібно вибрати джерела інформації, яким хоча б орієнтовно можна довіряти. Я буду використовувати дані CDC (центр з контролю за захворюваністю США).

Новини за темою: 30 мільйонів інфікованих COVID-19 у світі: Це багато чи мало?

На те є кілька причин. CDC фіксує щотижневу смертність, при цьому виокремлює смерті від пневмоній.

Кількість летальних випадків у США щотижня з відкритих джерел

У США летальних випадків, пов'язаних з COVID, більше, ніж, де б то не було - 205 тисяч. В останні кілька років в США помирає 2,75-2,85 млн чоловік. При цьому в першому півріччі 2018 року через важкий грип померло набагато більше - 1,46 млн, ніж в 2017 і 2019 роках.

Кількість летальних випадків у США з відкритих джерел

Але вже в другому півріччі це перевищення було компенсовано. У 2020 році в першому півріччі померло значно більше - 1,62 млн осіб і надмірна летальність, судячи з усього, буде і в другому півріччі. Компенсація на мій суб'єктивний погляд відбудеться пізніше - в 2021-2022 роках. Зменшиться абсолютна кількість летальних випадків.

Новини за темою: Від наслідків пандемії помре більше людей, ніж від COVID-19, - епідеміолог-інфекціоніст

Подібні процеси відбуватимуться у всіх країнах, але в різний час. Банальна істина: щоб пройти пандемію, потрібно її пройти. Перу, Болівія, Бразилія, Еквадор, Мексика, Чилі, Колумбія, США, Бельгія, Швеція, Велика Британія, Іспанія, Італія, Франція досягли рівня в 500 смертей на мільйон жителів, після якого, ІМХО, різко знижується подальше наростання кількості летальних випадків. Що чітко видно на прикладі другої хвилі в Іспанії та Франції. Україні з показником "83" ще дуже далеко до насичення першої хвилі.

Андрій Волянський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...