live

Некролог Сергію Хрущову, сину колишнього генсека СРСР й громадянину США

The New York Times
The New York Times

Щоденна газета, видається в Нью-Йорку з 18 вересня 1851 року

Син Микити Хрущова Сергій в ТД "Бібліо-Глобус" під час презентації книг трилогії про батька: "Микита Хрущов: Реформатор"; "Микита Хрущов: Народження наддержави"; "Микита Хрущов: Пенсіонер союзного значення" РІА Новоини/Олексій Куденко

Американське видання опублікувало некролог Сергію Хрущову, сину радянського лідера Микити Хрущова, який помер у своєму будинку на Род-Айленді у віці 84 років. Колишній ракетобудівник Хрущов переїхав до США після розпаду Радянського Союзу. В Америці він викладав в університеті, займався історією і виступав з лекціями, розповідаючи про холодну війну з радянської точки зору.

Про це пише The New York Times.

У Радянському Союзі він займався ракетобудуванням, а громадянином США став через багато років після закінчення холодної війни. "Я не перебіжчик, — сказав він. — Я люблю цю країну".

8 червня у своєму будинку в Кренстоні на Род-Айленді у віці 84 років помер колишній радянський ракетобудівник і син радянського лідера епохи холодної війни Микити Хрущова Сергій Хрущов.

Патологоанатомічна експертиза показала, що причиною смерті стала вогнестрільна рана голови, про що повідомило агентство "Асошіейтед Прес". Поліція заявила, що ознаки насильницької смерті відсутні. Його дружина Валентина Голенко подзвонила в поліцію, щоб повідомити про надзвичайну подію. Факт смерті був констатований на місці.

Хрущов займався ракетобудуванням, а в 1991 році, невдовзі після розпаду Радянського Союзу, він переїхав на Род Айленд, щоб викладати в Університеті Брауна в Провіденсі. Там він став старшим науковим співробітником.

Він і його дружина стали натуралізованими громадянами США і мали подвійне громадянство. У 2001 році Хрущов сказав, що його американське громадянство не викликало б невдоволення батька, який на піку холодної війни в 1956 році оголосив західним керівникам: "Ми вас поховаємо!"

Новини за темою: "Що ви тут мені шиєте": Стенограма пленуму ЦК КПРС 1957 року, де Хрущов відстоював свою владу

До того часу як син став громадянином США, холодна війна вже давно закінчилася.

"Я не перебіжчик, — заявив 2001 року виданню "Провіденс Джорнал" (The Providence Journal) Сергій Хрущов. — Я не зрадник. Ніякої зради я не скоював. Я тут працюю, і я люблю цю країну".

Він зазначив, що отримання американського громадянства відкрило йому друге дихання. "Я ніби заново народився, — сказав він. — Це початок нового життя".

Будучи ракетобудівником і спеціалістом з обчислювальної техніки, Хрущов у період з 1958 по 1968 роки грав важливу роль в створенні систем наведення для ракет, зокрема для крилатих ракет підводного пуску.

Потім він почав писати і читати лекції. До сфери його інтересів належали радянські економічні та політичні реформи, радянсько-американські відносини в період з 1950 по 1964 роки, а також історія радянської космічної програми.

Він також допомагав батькові писати чотиритомні мемуари російською мовою, а потім переклав їх англійською.

Микита Хрущов був першим секретарем Комуністичної партії Радянського Союзу з 1953 за 1964 роки, а з 1958 по 1964 роки головою Ради міністрів або прем'єром. У 1964 році його змістили з всіх посад і відправили на пенсію. Він помер у 1971 році в віці 77 років.

В американців була можливість придивитися до радянського лідера і його сім'ї у 1959 році, коли він відвідав Сполучені Штати на запрошення президента Дуайта Ейзенхауера. То були непрості часи. СРСР випередив американців у космосі, запустивши в 1957 році супутник, а американські діти в умовах навислої над планетою загрози проводили тренування, навчаючись ховатися від ядерного вибуху.

Прем'єр взяв з собою в поїздку сина, якому тоді було 24 роки.

"Нью-Йорк Таймс" писала в той час про Сергія Хрущова: "Американці, які спостерігали за ним і які розмовляли з ним, вважають, що він навряд чи піде по стопах свого батька".

Даючи через роки інтерв'ю "Провіденс Джорнал", Сергій Хрущов сказав, що під час того візиту у них було таке відчуття, ніби вони висадилися на Марсі, оскільки побачили таке, що годі було уявити. "Пальми, машини, автомагістралі, все", — сказав він. Він відвіз додому все зняте на плівку, зокрема, Таймс-Сквер.

Їх особливо приголомшила концепція Діснейленду, якому в той час було всього чотири роки, проте він уже став головною визначною пам'яткою Південної Каліфорнії. Коли його сім'ї сказали, що їм не дозволять відвідати цей парк з міркувань безпеки, прем'єр обурився: "Що це таке? У вас там епідемія холери чи що? Або гангстери захопили це місце?"

У кабінеті Сергія Хрущова в Браунівському університеті на стіні висіла в рамці обкладинка журналу "Лайф" з незабутньою фотографією того історичного, хоча й дещо карнавального візиту: його батько, приїхавши на ферму в Айову, тримає в руках качан кукурудзи.

Сімейне фото Микити Сергійовича Хрущова РІА Новини/Василь Малишев

Сергій Микитович Хрущов народився 2 липня 1935 року в Москві. Його матір'ю була Ніна Петрівна (Кухарчук) Хрущова. (Всього у його батька було шестеро дітей від двох дружин.) У Сергія було кілька вчених ступенів, в тому числі доктора технічних наук, які він отримав у Московському технічному університеті.

Працюючи над створенням ракет, він одночасно розробляв військові та дослідні космічні апарати та місячні всюдиходи.

Він взяв участь у програмі обмінів, організованій Центром розробки зовнішньої політики Браунівського університету, а пізніше став старшим науковим співробітником Інституту міжнародних досліджень ім. Томаса Вотсона, а також науковим співробітником Школи державного управління ім. Джона Кеннеді Гарвардського університету. Крім того, викладав у Військово-морському коледжі в Ньюпорті.

Хрущов часто виступав із лекціями в різних містах США, розповідаючи в основному про холодну війну з радянського погляду.

Після нього залишилася дружина (раніше він був одружений з Галиною Михайлівною Шумовою), син Сергій і внучка. Інший син Микита від попереднього шлюбу був журналістом і в 2007 році у віці 47 років помер від інсульту.

Катаріна Сельє

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...