Небувалий розкол у Європі: Проблеми, що призвели до втрати єдинства й провокують до розпаду

Die Welt
Die Welt

Інформаційна німецька щоденна газета видавництва "Аксель Шпрінгер-ферлаг"

Канцлер Німеччини Ангела Меркель отримує дзеркало в подарунок від президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана під час церемонії відкриття нових об'єктів турецько-німецького університету в Стамбулі EPA-EFE

Цього тижня мав відбутися саміт ЄС. В останній момент його скасували - нібито через коронавірус. Але автор німецького видання припускає, що саміт в будь-якому випадку обернувся б повним провалом. Європа розколота як ніколи. Які проблеми хвилюють людей в різних куточках континенту?

Про це пише Die Welt.

Саміт ЄС, який повинен був початися в четвер, у вівторок ввечері несподівано скасували. Нібито через те, що в одного з учасників був виявлений коронавірус. Але є підозра, що зустріч перенесли на жовтень, тому що у держав ЄС немає єдиної думки щодо зовнішньополітичних питань, так що саміт загрожував обернутися повним провалом. Причина - в позиції Кіпру. Ця острівна держава не хоче підтримувати санкції проти Білорусі.

Не те щоб Кіпр вважав введення санкцій проти білоруського режиму невірним кроком. Просто Білорусь не грає жодної ролі в суспільному житті на середземноморському острові. Зате всі там обговорюють газовий конфлікт з Туреччиною, а на цьому можна набрати політичні очки. Тому уряд в Нікосії збирається блокувати санкції проти Мінська до тих пір, поки не будуть введені штрафні заходи й щодо Туреччини.

Білорусь, Туреччина, інцидент з Навальним, невирішена проблема з біженцями — ось уже кілька тижнів ЄС марно шукає вирішення величезної кількості проблем. Але у кожної країни своя реальність. Наскільки сильно відрізняються погляди на світ в різних куточках європейського континенту, можна побачити на прикладі чотирьох важливих європейських держав.

Погляд Франції навряд чи завжди прикутий до північного сходу Європи. Занадто далека вона від Росії, та й від Білорусі. Однак триваючі протести проти Олександра Лукашенка викликають все більшу заклопотаність і у французької громадськості. Газета "Монд" за допомогою карт, у тому числі середньовічних, пояснила своїм читачам геополітичне становище Білорусі "як сполучної ланки між Росією і Європою".

Новини за темою: Чому Європа не підтримає Білорусь

Але перш за все умонастрої французів змінив інцидент з Навальним, адже він поставив Емманюеля Макрона в незручне становище. Його спроба зачарувати Росію, яку він самотужки зробив минулого літа, стала виглядати тепер вкрай наївною. Макрон ратував тоді за відкритість стосовно Росії й говорив про можливість "стратегічного партнерства" з нею. Тепер же і він у телефонній розмові з Володимиром Путіним засудив отруєння Навального як "спробу вбивства".

З приводу "Північного потоку-2" у французів і раніше були заперечення. Вони побоювалися, що трубопровід збільшить залежність європейської енергетики від росіян. Географічно ближче та історично важливіше для французів Середземне море. У ньому Макрон бачить "важливу геополітичну арену". Як колишню колоніальну державу Францію турбує економічна і політична криза в Лівані, але в першу чергу — ситуація в Африці, де в зоні Сахеля йде безрезультатна війна з ісламським тероризмом. Буквально днями терористична організація "Ісламська держава" взяла на себе відповідальність за вбивство шести французьких фахівців в Нігері.

Турецький президент у всіх гріхах звинувачує Макрона, і у Франції це вважається доказом того, що він один з небагатьох європейців, які не пасують перед Реджепом Таїпом Ердоганом і говорять з ним однією мовою — мовою сили. Військова присутність Франції в Східному Середземномор'ї дарує французам, може бути, й оманливе, але відчуття колишньої величі, яка до того ж приносить їм вигоду: незабаром після відправки французьких військових кораблів Афіни замовили у Парижа 18 винищувачів "Рафаль". Як то кажуть, нехай буде соромно тому, хто подумав про це погано.

Ось уже кілька тижнів жодній іншій темі в новинних програмах Польщі не приділяється стільки ж уваги, скільки кризі в Білорусі. Лідер опозиції Світлана Тихановська красується на обкладинках журналів, провідні польські політики зустрічаються з білорусами, що живуть в еміграції в Польщі. Одним з перших польський уряд зажадав введення санкцій ЄС проти режиму Олександра Лукашенка - поки безрезультатно.

Націонал-консервативна партія "Право і справедливість" в останні п'ять років не займалася жодною іншою зовнішньополітичною темою з такою пристрастю, як кризою в Білорусі. Нічого дивного в цьому немає, адже йдеться про сусіда. У Варшаві Білорусь розглядають як буферну державу, що відокремлює Польщу від Росії. Стратеги побоюються зростання військової присутності Москви. Актуальним є і питання, чи не хлинуть білоруси в масовому порядку в Польщу, якщо ситуація загостриться. У Варшаві добре пам'ятають українську кризу, коли до Польщі приїхали майже 2 мільйони українців.

Але тепер на порядку денному виявилася ще одна тема: після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального польські політики ще наполегливіше стали вимагати закриття трубопровідного проєкту "Північний потік-2". Балтійський газопровід, який Польща вважає загрозою європейській енергетичній безпеці, вже давно обтяжує німецько-польські відносини. Пояснення німецьких політиків по цій темі детально аналізуються в польських ЗМІ.

Новини за темою: Чому Польщі вигідна зупинка будівництва газопроводу "Північний потік - 2"

За всім цим інші комплекси проблем майже забулися: середземноморському конфлікту з Туреччиною вже не надається особливого значення. Навіть ситуація в таборі біженців Моріа, яка домінувала в німецьких новинних програмах, в Польщі згадувалася в кращому випадку побіжно. Польський уряд лише заявив, що нікого звідти не прийме.

Італія наразі не дивиться ні на Білорусь, ні на Туреччину. Коронавірус, відкриття шкіл, регіональні вибори у вихідні — ось теми, які вже кілька тижнів панують у громадських дискусіях. Місця для обговорення європейських питань практично не залишається.

Про протести в Білорусі та про інцидент із Навальним преса повідомляє, але скоріше, між іншим. Більше уваги привернула телефонна розмова італійського прем'єр-міністра Джузеппе Конте з російським президентом Володимиром Путіним наприкінці серпня. Незабаром після цього Конте у всьому, що стосується Навального, став на бік Меркель і заявив, що "позиція німецького уряду збігається з італійською та Європейською".

Його позицію поділяє не весь італійський уряд. Соціал-демократична партія проголосувала за розслідування, ліво-популістський "Рух п'яти зірок", традиційно дружній до Росії, утримався. Конфлікт навколо "Північного потоку-2 "в Італії висвітлюється насамперед російським сайтом "Супутник" і спеціалізованими журналами. Великі газети та телебачення цю тему не підхопили.

З європейських тем Італію зараз найсильніше хвилює міграція. Пропозиції Європейської комісії з реформи міграційної політики займають чільне місце серед зовнішньополітичних тем. Італію особливо розбурхує заява голова комісії про намір скасувати дублінську систему, проти якої італійці борються ось уже кілька років. Італія вважає, що через цю систему вона залишилася сам на сам з міграційною проблемою.

Ось уже який тиждень Італію цікавить — зрозуміло, крім дня голосування та відкриття шкіл — ситуація у двох країнах, з яких до італійських берегів спрямовуються більшість мігрантів. Йдеться про Лівію і Туніс. Обстановка в Лівії, колишній італійській колонії, грає для Італії ключову роль. А через те, що лівійський конфлікт пов'язаний з газовим протистоянням між Грецією і Туреччиною, то це питання дуже близьке італійцям. Набагато ближче, ніж Білорусь.

Новини за темою: Греція і Туреччина на порозі війни: Європа розділилася на два табори

При погляді зі Скандинавії Середземне море здається дуже далеким. Газовий конфлікт між Грецією і Туреччиною мало займає людей на півночі. Але у випадку з Білоруссю ситуація інша.

Швеція, Норвегія і Фінляндія підтримують тісні зв'язки з Прибалтикою, а через литовські порти - і з Білоруссю. Для них важливо зміцнити балтійський фланг проти Росії. Тому нікого не здивувало, що прем'єр-міністр Норвегії Ерна Сульберг стала першим керівником уряду Західної Європи, який відвідав лідера білоруської опозиції Світлану Тихановську в еміграції в Литві.

Новини за темою: Чому саме Норвегія допомагає білоруській опозиції?

Інцидент із Навальним - важлива тема й у Швеції. Крім французької, і шведська лабораторія підтвердила отруєння критика Кремля нервово-паралітичною отруйною речовиною сімейства "Новачок". У спільній заяві на початку вересня Швеція, Норвегія та Фінляндія разом із Данією, Ісландією та прибалтійськими державами засудили подію і зажадали її розслідування.

Але зараз Швеція зайнята своїми справами: крім кризи, викликаної коронавірусом, на перших сторінках газет обговорюється розгул бандитизму в країні. Вперше прем'єр-міністр Стефан Левен визнав, що, можливо, існує зв'язок між посиленим припливом мігрантів в останні десятиліття і спалахами насильства. Раніше почути таке від соціал-демократів було немислимо. Не виключено, що ці слова віщують зміну курсу в міграційній політиці. На відміну від Норвегії Швеція відмовилася приймати у себе людей з табору біженців Моріа.

Кароліні Турцер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...