Не встиг Байден скласти присягу, як ЗС України почали демонструвати силу щодо "ЛДНР"

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Президент України Володимир Зеленський під час візиту в зону ООС

president.gov.ua

Через кілька днів після оголошення про перемогу Джо Байдена на президентських виборах в США Збройні сили України відновили військові операції більш ніж в десятці гарячих зон на території Донбасу, що відкололася. Кремль, як і раніше, вимагає виконати Мінські угоди в повному обсязі.

Про це пише The National Interest.

Наближається зміна влади в Білому домі, і Київ нарощує сили для нової спроби повернути собі невизнані Донецьку і Луганську "народні республіки".

За кілька днів після оголошення про те, що Джо Байден переміг на президентських виборах в США, Збройні сили України відновили військові операції більш ніж в десятці гарячих зон на території Донбасу, що відколовся. Позиції НЗФ зазнали обстрілу з боку українських мінометів, бойових машин піхоти, гранатометів і стрілецької зброї. Щонайменше двох солдатів "ДНР" було вбито, зокрема одного командира. Колишній міністр оборони "ДНР" Ігор Стрєлков наприкінці минулого тижня передбачив, що масштаби і частота українських наступальних операцій зростуть після перемоги Джо Байдена. "Вони [українські наступальні операції] ніколи не припинялися, хоча інтенсивність змінювалася.

Втім, на жаль, рішучий український наступ можливий. Він був можливий всі шість років. Однак сьогодні він ймовірніший, особливо після перемоги Джо Байдена", - сказав він в інтерв'ю російському ЗМІ. Колишній голова "ДНР" Андрій Пургін додав, що у той час, як адміністрація Трампа проводила стратегію "повільного удушення" щодо невизнаних "республік" Донбасу, підхід Байдена буде "більш агресивним і прямолінійним". Відновлені українські наступальні операції - це новий спалах після непростого запровадження наприкінці липня режиму припинення вогню.

Байден завжди дотримувався політики відкидання щодо Росії, в тому числі пропонував подальшу військову допомогу Україні. Однак попередні пакети військової допомоги Україні переслідували виключно оборонну мету. Тобто допомагали армії України стримати загрозу прориву Росії далі на захід за території, захоплені НЗФ у 2014 році. Ані Байден, ані представники уряду США ніколи відкрито не підтримували спроби українців повернути контроль над своїми втраченими областями військовим шляхом.

Ба більше, це було б порушенням Мінських угод, підписаних Києвом, Москвою, ОБСЄ і двома "республіками", що відкололися у 2014 році. Формально за часів президентства Обами і Трампа Вашингтон підтримував Мінський протокол — мирну угоду, що окреслює шлях до реінтеграції Донецька і Луганська до складу України. Немає жодних вказівок на те, що під час президентства Байдена щось зміниться.

Новини за темою: Що зміниться в політиці США щодо України за президента Байдена

Однак у Києві зростає бажання переглянути деякі положення Мінського протоколу. Дедалі більше українських коментаторів і політиків говорять про неможливість виконати угоди в їх нинішньому вигляді. Мінський протокол вимагає і від Росії, і від України прибрати свої сили від межі конфлікту, щоб під наглядом ОБСЄ можна було запровадити режим припинення вогню, після чого в Донецьку і Луганську повинні пройти місцеві вибори. Обидві "республіки" повернуться до складу України як автономні регіони, а їхній особливий статус буде захищено внесеними до Конституції України поправками. Крім того, Київ гарантує амністію всім представникам НЗФ.

Перший президент України Леонід Кравчук заявив раніше на цьому тижні, що, хоча Київ і підтримує дух Мінських домовленостей, регіони, що відкололися, повинні перейти під контроль України до проведення місцевих виборів. "Ми повинні взяти територію під контроль і відповідати перед світовою спільнотою за те, як будемо проводити вибори, щоб все робилося за законом". Кравчук також повідомив про консенсус, що формується в Києві, про неможливість проведення загальної амністії. Замість цього він виступає за "вибіркову амністію", під яку не підпадуть ті, кого звинувачують у насильницьких злочинах.

Нинішній президент України Володимир Зеленський в недавньому інтерв'ю підтримав настрої Кравчука, заявивши, що в Донецьку і Луганську не може бути вільних і справедливих виборів, поки Україна не контролює повністю кордон з Росією. Крім цього, він висловив "незадоволеність" формулюваннями деяких положень Мінського протоколу. Український політик Євген Марчук наполягає, що невизнані області повинні провести "4-5 мирних років" під контролем України перед проведенням місцевих виборів.

Попри невдоволення Києва "мінським форматом", що дедалі зростає, Україна навряд чи відмовиться від нього найближчим часом. Заступник прем'єр-міністра України Олексій Резніков заявив наприкінці минулого місяця, що угоди "100% неможливо" реалізувати у зазначеному вигляді, але додав, що Україна не може в односторонньому порядку відмовитися від них без серйозних міжнародних наслідків. Замість цього Резніков запропонував переглянути "мінський формат": "Немає жодної проблеми на рівні лідерів "нормандського формату" [Німеччина, Росія, Україна і Франція] переглянути "Мінськ" і чесно сказати: тут він працює, тут він може спрацювати, тут він ніколи не спрацює".

Новини за темою: Сигнал України Білому дому після виборів: Не вплутуйте нас у політичні чвари США

Кремль, своєю чергою, не відступив від своїх вимог виконати Мінські угоди в повному обсязі. У Берліні та ширшій архітектурі безпеки ЄС також не схильні значно переглядати Мінські угоди. Нещодавно Німеччина, Мінськ і Польща випустили спільну заяву, в якій наголошується, що "Мінські угоди залишаються твердою основою вирішення конфлікту в східній Україні. Вони підкреслюють необхідність повного запровадження заходів, обговорених сторонами в рамках нормандського саміту в Парижі в грудні 2019 року".

Ми ще побачимо, як Вашингтон (він не входить до "нормандської четвірки" або "мінського формату") під керівництвом Байдена вирішить для себе проблему життєздатності Мінських угод і конфлікту на Донбасі, який триває.

Марк Епіскопос

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...