live

Не однією землею: Парламентарі планують відкрити ринок донорської крові

Сергій Лямець
Сергій Лямець

Журналіст, блогер

Продаж власної крові стане важливою статтею доходів для жителів депресивних регіонів pixabay.com

Голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький ініціював законопроєкт №2429, згідно з яким забороняється вивозити за кордон кров та її компоненти, а також передбачається розширення виробництва препаратів плазми в Україні, зокрема приватним бізнесом. Чи потрібно регулювати ринок донорської крові?

Про це пише Сергій Лямець на своїй сторінці в Facebook.

Розгорілися пристрасті навколо закону про ринок крові. Прочитав новину, потім закон. І ось що думаю.

Ніякого злочину там я не побачив. Навіть навпаки. Поливають напалмом автора проєкту Михайла Радуцького, малюють копита і роги, приписують плани. Ніби як запланував геноцид проти українців і хоче відібрати у них кров і вислати за кордон. Не знаю тонкощів, але це явно неспроста. Я спілкувався з Радуцьким на одному з ефірів. Цілком нормальна людина. Думаю, явно відбувся перетин з чиїмись інтересами. Для мене тут чітко працює принцип: якщо критикують соросята, значить, проєкт нормальний, давайте два.

Якщо по суті, у мене є хороший товариш. Він Людина з великої літери, реальний патріот, не диванний. Так от, він донор за переконаннями. Він свідомо раз на ... тижнів йде в пункт і здає кров. Не заради грошей. Він говорить так: якщо тобі влили мою кров, а твою - ще комусь, то ми вже всі кровно пов'язані. Тобто для нього донорство - це інструмент створення нації.

Я все бачу простіше. Таких свідомих людей, як мій товариш, мало. А крові не вистачає. Свідомих людей в Україні, що воює, украй мало. А значить, ми вже не повернемося до масової державної системи заготівлі крові. Вже не буде тієї ситуації, де тисяча робітників заводу в середу йде здавати кров, щоб отримати талони на харчування і звання почесного передовика виробництва.

Потрібна інша система. Яка? Платити гроші за кров. Якщо цього не буде робити держава, це зроблять приватні компанії. Так, це означає, що кров і її матеріали подорожчають. За неї доведеться платити, у тому числі державним лікарням. Але тут вибір такий: платити за український продукт дорого або за імпортний ще дорожче.

У цьому сенсі мені "зайшов" пункт законопроєкту, який забороняє вивіз крові і матеріалів крові з України. Якщо я правильно зрозумів, заборона - це заборона.

Думаю, ідеально це виглядало б так: чисті сертифіковані пункти по забору крові, у них все чисто і стерильно. Останній пункт особливо важливий, тому що в Україні епідемії ВІЛ і гепатиту С, а ще традиційні герпес і папілома.

І звичайно, платити донорам. Думаю, продаж власної крові стане важливою статею доходів для жителів депресивних регіонів. Це сувора правда життя. Але краще так, ніж торгувати органами.

Наскільки я розумію, державна медицина цей проєкт не потягне. Так, можна виділити з бюджету гроші і тоді потягне, але це буде крадіжка, і чомусь досі це не зроблено. Сорян, не зроблено за 20 років - значить, не можемо. Ми карантин для тих, хто прилетів з Уханя, не можемо організувати. А з епідеміями туберкульозу, ВІЛ і гепатиту С навіть не починали боротися. Так що давайте визнаємо неминуче і запустимо в цю сферу приватний бізнес. Нехай працює в Україні.

Інакше - поступове виснаження ресурсу патріотів, а потім - перехід на тотальні закупівлі через Crown Agents. Вже й я не знаю, наскільки імпортна кров дорожча. Але точно дорожча. Її потрібно зібрати в аборигенів Африки, переробити і привезти в Україну в особливих умовах. Загалом дорожче.

Думаю, ось у чому суть цього закону. Так, це певний злам системи. Але це той випадок, де пора.

Що стосується державних і комунальних пунктів збору крові, то їх можна було б забезпечити державним замовленням. Тобто не вбивати, а перевести на такі ж загальні рейки. Так, вони теж будуть платити. Так, так це працює. А говорити, що ЄС рекомендує тільки безкоштовно - ну, давайте ближче до реалій. Епоха альтруїзму йде. Країна зробила зусилля заради війни, але вічно тиснути на цю кнопку - неправильно.

Логіка "давайте ніяких приватників, нехай ідуть здавати безкоштовно державі" - неприйнятна. Не в тому сенсі, що треба платити. Потрібно. А в тому, що це не вирішує задачу - забезпечення країни кров'ю. Нехай буде епоха патріотизму, де людина здала кров і отримала за це гроші. А пацієнт - заплатив за неї. Особисто я вже багато років плачу за медицину. Де ви побачили безкоштовну кров?

До речі, поліз в інтернет. В Америці за кров платять, і Америка - номер один з постачання препаратів крові та плазми в світі. Тримає 70% світового ринку. Платять пристойні гроші за здану плазму.

І наскільки мені вдалося знайти, Європа купує плазму зі США. Тобто своєї крові не вистачає. А прямо зараз, наскільки я знаю, кров з України йде в Європу. Хоча нам самим не вистачає.

Сергій ЛямецьLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...