Навіщо США захопили сирійську нафту

El Mundo
El Mundo

Щоденна газета іспанською мовою

Нафтова свердловина на околиці Дейр-ез-Зора, Сирія РІА Новини/Михайло Воскресенський

Сімдесят відсотків нафтових свердловин, розташованих у двох регіонах на сході Сирії, опинилися під контролем курдів. Але охороняють їх американські солдати. З якою метою США використовують ці нафтові родовища?

Про це пише El Mundo.

Тільки людина, яка добре розбирається у військовій справі, зможе розрізнити два стовпи чорного диму, що піднімаються посеред месопотамської рівнини в Сирії. Один міг з'явитися в результаті бомбардування або спалювання автопокришок з метою обмежити видимість ворожих літаків, готових випустити свої ракети. Другий, без сумніву, піднімається від імпровізованого заводу з переробки нафти: величезного резервуара з палаючою нафтою, сполученого зі свердловиною, через яку та видобувається. Такі викиди завдають навколишньому середовищу непоправної шкоди.

Саме так перероблялася нафта протягом більшої частини війни. Немає угруповань, які б не захоплювали нафтові родовища в Сирії, хоч вони і не найбагатші в порівнянні з родовищами в сусідніх країнах. Крім того, немає угруповань, які б не продавали сиру нафту і бензин навіть своїм ворогам. Для них паливо немов кисень. На отримані гроші угруповання купували більше зброї та боєприпасів. Від "Аль-Каїди" до курдських бойовиків і "Ісламської держави" всі займалися бізнесом, завдяки чому деякі учасники сирійського конфлікту мали велику користь.

70 відсотків нафтових свердловин в Сирії, розташовані в родовищах Рмелан і Аль-Омар на сході країни, зараз на території, підконтрольній неофіційній автономній курдській владі. Але охороняють їх американські солдати. Коли в минулому році Туреччина переконала Дональда Трампа дозволити їй боротися проти курдських бойовиків, оточення президента США використовувало нафтові родовища в якості приманки, щоб переконати його не виводити всі американські війська.

"Американські солдати не знаходяться в зонах бойових дій або перемир'я. Ми забезпечуємо безпеку нафтових родовищ. Ми повернемо солдатів додому!" - написав Трамп в жовтні на сторінці в Твіттері - в той час як на півночі Сирії починався хаос, викликаний боями між курдами і арабами, підтримуваними Анкарою і обвинуваченими у військових злочинах. Його слова немов були відгомонами 15-річної давнини, коли великі американські компанії поділили Ірак на частини ще до того, як танки увійшли в країну.

Новини за темою: Всі вони у вогні: Три арабських міста, доля яких визначить майбутнє Близького Сходу

За даними інтернет-видання Al Monitor, американська компанія Delta Crescent Energy LLC отримала дозвіл від курдської влади, не визнаної жодною державою, "з відома і за підтримки Білого дому". У підсумку для підписання договору, що передбачає модернізацію систем видобутку і спорудження двох модульних заводів з переробки нафти, адміністрація США гарантувала звільнити Сирію від санкцій.

Хай там як, запаси нафти в Сирії, де також є і газ, тьмяніють порівняно із запасами сусідніх країн. "Їхні запаси дуже малі. Сирія на 31 місці в світовому рейтингу", — стверджує торговець сирою нафтою й аналітик енергетичних ринків Трейсі Шучарт (Tracy Shuchart). У той же час ці запаси — головне джерело багатства курдської і сирійської влади.

До початку сирійського конфлікту в 2011 році в країні на день виробляли 380 тисяч барелів нафти — більш ніж достатньо для внутрішнього споживання. Однак видобуток скоротився до 60 тисяч барелів на день, нафту стали переробляти в кустарних умовах, а через війну ціна на неї зросла. Тому регіони, що знаходяться під контролем уряду, навіть були змушені купувати паливо у свого союзника, Ірану. "Більшість нафтових родовищ були знищені повстанцями, і зараз туди скидають токсичні відходи. Будуть потрібні мільйони, щоб їх очистити і почати знову використовувати", — зазначає Шучарт.

Компанія Delta Crescent досить відома в Сирії. За відомостями видання The Iraq Oil Report, один з її керівників Джон Дорріер (John Dorrier) раніше заснував компанію Gulfsands Petroleum, яка не встигла схопити шматочок в Іраку, але зате в 2000-ні роки зуміла закріпитися на сході Сирії. Її партнером був сам Рамі Махлуф, двоюрідний брат чинного президента Сирії Башара аль-Асада і магнат, який опинився в немилості через економічну кризу в Сирії. У 2008 році, після того як США ввели санкції проти Махлуфа, Дорріер був змушений покинути компанію. Ще один партнер компанії - Джим Різ (Jimm Reese), який підтримує перебування американських військ у Сирії. "Нам належить весь схід Сирії", - заявив він в інтерв'ю телеканалу Fox в 2018 році.

У 2018 році Дамаск надав Росії всі права на видобуток сирійської нафти і газу, тому влада Сирії виступає категорично проти "злодійства", яким промишляє американська компанія. "Сирія вважає угоду недійсною і застерігає бойовиків, які вирішили стати дешевими маріонетками в руках американських окупантів, від здійснення подібних зловмисних дій", — заявив міністр закордонних справ Сирії.

Туреччина, яка вважає курдських бойовиків "терористами" за їхні зв'язки з Робочою партією Курдистану, звинуватила Вашингтон у "фінансуванні тероризму". "Ми шкодуємо про те, що США їх підтримують, тим самим порушуючи норми міжнародного права і територіальну цілісність Сирії", — критикує Анкара дії США, хоча сама контролює північні і західні регіони країни, пояснюючи це необхідністю захищати мирних жителів і свої території.

Одне з найважливіших питань договору, згідно з яким курди зможуть переробляти 20 відсотків нафти, які їм необхідні, полягає в тому, кому дістанеться все інше, якщо ні Туреччина, яку Росія в минулому році звинуватила в купівлі нафти у "Ісламської держави", ні уряд Сирії не отримають доступу до цих ресурсів.

За словами аналітиків, вийти з цієї ситуації допоможе Іракський Курдистан, що знаходиться під сильним впливом США і Туреччини. "Швидше за все, нафту на вантажівках переправлять до нафтопроводу Кіркук — Джейхан і продадуть як курдську, з Іракського Курдистану, щоб таким чином уникнути санкцій", - стверджує Шучарт.

Льюїс Мікель Уртадо

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...