Настала найсильніша світова рецесія за 80 років

Stratfor
Stratfor

Американське видавництво і глобальна розвідувальна компанія

Пішохід проходить повз дисплея, який показує інформацію про фондові ринки EPA-EFE

Глибина і тривалість глобальної рецесії залежать не тільки від поширення епідемії та її локалізації, але і від заходів державного стимулювання, щоб запобігти падінню доходів

Про це пише Stratfor.

Перспективи швидкого відновлення світової економіки після пандемії COVID-19 офіційно мертві, і всі великі міжнародні фінансові інститути та приватні аналітики передрікають величезні збитки і тривалий нерівномірний вихід із самої крутої рецесії за останні 80 років. Виявилося, що економічні моделі не впоралися з невизначеностями і розривами безпрецедентного глобального карантину. Але навіть при тому, що конкретні цифри змінюються, всі останні прогнози вказують в одному напрямку  - вниз.

- Міжнародний валютний фонд (МВФ) очікує, що сукупні економічні втрати від COVID-19 в 2020-2021 роках складуть 12,5 трильйона доларів США, причому світове виробництво впаде в цьому році на 4,9%, а в наступному відновиться на 5,4%. Крім того, МВФ виходить з того, що сила відновлення буде "вкрай невизначеною", а друга хвиля заражень в 2021 році може додатково знизити економічне зростання ще на 2,5%.

- І це при тому, що прогноз від МВФ ще оптимістичний: наприклад, Світовий банк пророкує в 2020 році глобальний спад на 5,2%, а Організація економічного співробітництва і розвитку   ще більше зниження, на цілих 6%. Приватні ж прогнози при найгірших сценаріях і зовсім передбачають глобальний спад до 12%.

Зберігаються значні ризики спаду — особливо при тому, що синхронний характер уповільнення торкнувся 95% світової економіки, і немає окремо взятої країни або групи країн, які змогли б виступити в ролі локомотива і потягнути за собою інших. Єдина велика економіка, у якої зберігається шанс на слабо позитивне зростання в цьому році (близько 1%), — це Китай. Але навіть для цього незначного зростання має благополучно згаснути недавній спалах COVID-19 в Пекіні.

Новини за темою: Антирекорд по захворюваності на COVID-19: Поширення коронавірусу прогресує на Львівщині

Навіть якщо його вдасться взяти під контроль в найближчі місяці, глобальне відновлення виявиться повільним і нерівномірним, оскільки країни виходять з карантину з різною швидкістю. Обережність з боку споживачів і компаній буде означати похмілля на ринку праці, особливо з урахуванням безпрецедентної швидкості економічного спаду і супутньої втрати робочих місць. "Похмура наука" економіка, за висловом Томаса Карлейля (Thomas Carlyle), звикла чекати, що при пандемії реальна заробітна плата зростає — через смертність і зміни співвідношення капіталу і праці. Але сучасна медицина традиційні очікування перекреслює: виживає більше людей, і це співвідношення змінюється.
Приголомшені домогосподарства переживають про доходи, і зростання заощаджень на чорний день буде стримувати глобальний попит і надалі. Скорочення інвестицій у бізнес, — а в США вони падали ще до спалаху COVID-19, — обмежить попит ще сильніше. Крім іншого, обережні витрати на виробництво і обладнання порушать глобальні ланцюги поставок, що призведе до зниження продуктивності і майбутнього економічного зростання.

Кінця і краю епідемії COVID-19 не передбачається, і всі великі міжнародні фінансові інститути та приватні аналітики пророкують величезні сукупні збитки і довге, нерівномірне одужання.

Вартість позик, ймовірно, збережеться на низькому рівні протягом тривалого періоду — особливо на тлі репресій з боку центральних банків, які мають намір контролювати витрати на обслуговування зростаючого державного боргу. З іншого боку, погашення заборгованості домогосподарств і підприємств триває безвідносно їх доходів. Це означає, що приватним особам і компаніям доведеться контролювати змінні витрати, щоб уникнути банкрутств, яких стає все більше через наслідки пандемії.

Глибина і тривалість глобальної рецесії залежать не тільки від поширення епідемії та її локалізації, але і від заходів державного стимулювання — щоб запобігти подальшого падіння доходів. На ринках, що розвиваються, які сильно залежать від іноземного фінансування, такі заходи стимулювання як і раніше відстають. Створюється враження, що фінансові ринки "відключені" від реальної економіки, і МВФ попередив, що надмірні ризики загрожують "раптовою зупинкою" притоку капіталу на ринки, що розвиваються, якщо настрої знову зміняться. Між тим Всесвітня торгова організація прогнозує скорочення світової торгівлі цього року на 13-32% (це співвідноситься з падінням світового ВВП на 2,5-8,8%), причому найбільше постраждають країни, що залежать від експорту.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...