НАСА вдалося виявити паралельний Всесвіт, де час іде назад?

Al Jazeera
Al Jazeera

Одна з найпопулярніших арабських телекомпаній

Туманність Душі NASA

Наш Всесвіт всього лише "дзеркальне відображення" іншого паралельного світу. На думку прихильників цієї гіпотези, обидві Всесвіти мають одну точку відліку, тобто вони виникли внаслідок Великого вибуху. Новина про те, що НАСА нарешті вдалося виявити паралельний Всесвіт, розбурхала громадськість.

Про це пише Al Jazeera.

Впродовж останніх місяців у науковому співтоваристві активно обговорюється новина про те, що Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору НАСА нарешті вдалося виявити паралельний Всесвіт, де час іде назад. Ця новина розбурхала користувачів соціальних мереж, які розділилися на два табори. Одні беззастережно вірять НАСА, а інші відкидають саму ідею існування паралельного Всесвіту, вважаючи, що вчені приймають бажане за дійсне.

Слід зазначити, що чутки про відкриття паралельного Всесвіту були сильно перебільшені, оскільки вони ґрунтувалися на останніх результатах, отриманих від імпульсної перехідної антени НАСА (ANITA), яка використовує всю поверхню Антарктиди в якості лабораторії! Науково-дослідний процес відбувається так: високоенергетичні космічні частинки — нейтрино — взаємодіють з крижаним покривом континенту, викликаючи амплітудний спектр послідовності радіоімпульсів, які можна вловити антенами. До речі, антени розміщують на величезних повітряних кулях, які здатні підніматися на висоту 37 кілометрів над поверхнею крижаного континенту.

Нейтрино — це субатомна частинка. Вона настільки мала, що ми не помічаємо, як трильйон частинок нейтрино щомиті проходять крізь наші пальці. Ми не бачимо цього потоку, тому що нейтрино практично не впливають на звичайну матерію. В середньому, тільки одне нейтрино взаємодіє з нашим тілом за все наше життя. Нейтрино — це частинки без заряду, які практично не мають маси, тому їх захоплення більше нагадує упіймання примар. Тож ученим завжди доводилося використовувати хитромудрі виверти, зокрема антени ANITA, щоб захопити ці високоенергетичні космічні частинки.

Новини за темою: Астрономи підрахували кількість схожих на Землю планет в Чумацькому Шляху

В 2018 році антарктична імпульсна перехідна антена ANITA почала отримувати аномальні радіосигнали, які викликали ажіотаж в науковому співтоваристві. Цілком імовірно, що це сталося через частинки, які пройшли спочатку крізь поверхню південного континенту, а потім в ANITA. Вищезазначені радіосигнали не відбилися від крижаного покриву Антарктиди, що відкрило двері для всіляких гіпотез і дискусій. Згідно з однією з версій, це пов'язано з природою Антарктичного крижаного щита. Тим не менш, деякі дослідники заявили, що це може бути свідченням чогось іншого, що лежить за межами нашої уяви.

Так з'явилася основна гіпотеза, висунута дослідниками, згідно з якою наш Всесвіт, можливо, лише "дзеркальне відображення" іншого паралельного світу. На думку прихильників цієї гіпотези, обидва Всесвіти мають одну точку відліку, тобто вони виникли внаслідок Великого вибуху.

Щоб у всьому розібратися, давайте спочатку розглянемо сучасну космологічну модель "Лямбда-CDM", згідно з якою наш Всесвіт з'явився після Великого вибуху. Ми знаємо, що він стрімко розширюється, тому, якщо ми уявимо, що Всесвіт — це фільм, який зараз показують, то якщо ми захочемо його перемотати, глядач повернеться на 13,8 мільярдів років назад, і побачить відправну точку, з якої почалася історія нашого Всесвіту.

На жаль, ми мало що знаємо про цю точку. Більше того, ми не можемо нічого довідатися про те, що сталося під час Великого вибуху або протягом перших 400 років існування Всесвіту. Вчені припускають, що Всесвіт був настільки темним, що не пропускав жодного світла, а потім утворилися перші космічні атоми і з'явилися перші фотони світла. Вони зробили такі висновки, ґрунтуючись на досить переконливих доказах.
Дослідники, що підтримують сучасну космологічну модель, задаються питанням: "Чому б нам не перемотати фільм назад до Великого вибуху?". Безумовно, це не просто ідея, яка раптово з'явилася в головах вчених-фізиків, оскільки вони давно звикли використовувати математичні рівняння для вирішення всіх проблем, що стоять перед ними.

Одна з цих проблем полягає в тому, що космологічна модель "Лямбда-CDM" в деяких випадках порушує фундаментальний фізичний закон "заряд, парність і час" (CPT — Symmetry). Щоб зрозуміти основний принцип, необхідно подивитися на гладкий шар. Коли ми дивимося на нього з будь-якої точки, тобто праворуч, ліворуч, зверху або знизу, його форма залишається незмінною. Що стосується, наприклад, куба, то ми не можемо одночасно бачити всі його грані, оскільки проєкції накладаються одна на одну.

Новини за темою: Астрономи повідомили про таємниче зникнення гігантської зірки

Тут потрібно відзначити, що куб "порушує обертальну симетрію", а шар обертально-симетричний. У фізиці елементарних частинок також існує кілька типів симетрії, але, зрозуміло, вони сильно різняться між собою. Так, наприклад, шар може тільки наближатися. Більшість фізиків вважають, що принцип "заряд, парність і час" не повинен порушуватися. Тим не менш нова гіпотеза свідчить, що для збереження симетрії ми повинні уявити, що навпроти нашого Всесвіту є інший паралельний світ.

Ця гіпотеза не відкидає теорію Великого вибуху, а швидше доводить її, оскільки вчені беруть його за точку відліку виникнення Антивсесвіту. Іншими словами, після Великого вибуху виник паралельний Всесвіт, де просторово-тимчасовий континуум схожий на наш, але з єдиною відмінністю — все відбувається навпаки.

Наприклад, час у паралельному Всесвіті рухається не так, як у нас, а назад. Крім того, там все виглядає перевернутим, так, ніби ми дивилися в дзеркало. Але зверніть увагу, що все виглядає подібним чином тільки в нашому сприйнятті. Якщо у паралельному Всесвіті є жителі, то для них все виглядає нормально, не перевернуто. Однак якщо вони подивляться на наш Всесвіт, то вони побачать його так, ніби вони дивляться в дзеркало. Іншими словами, обидві Всесвіти зустрінуться в момент Великого вибуху, і кожен з них вирішить, що все відбулося в далекому минулому!

Ось тут виникає закономірне питання: який зв'язок експерименту ANITA з паралельним Всесвітом? Відповідь полягає в наступному: нова космологічна модель паралельного Всесвіту передбачає появу частинки нейтрино нового типу, які раніше не були відомі фізиці елементарних частинок. Цілком ймовірно, що саме ці частинки були виявлені вченими під час експерименту ANITA.

Необхідно відзначити, що проблема полягає не в тому, що результати експерименту ANITA пов'язані з паралельним Всесвітом, а скоріше в тому, що вони підтверджують існування цього паралельного Всесвіту. Тим не менш в кращому випадку — це всього лише припущення, незважаючи на те, що ми виявили частинки нейтрино. Цілком ймовірно, що наша знахідка може стосуватися інших речей.

Гіпотеза про існування паралельного Всесвіту існує досить давно. Кілька років тому дослідницька група Оксфордського університету висунула аналогічну гіпотезу в дослідженні, опублікованому в науковому журналі Physics Letters B. У вищезгаданому дослідженні говориться, що Великий вибух не був початком часу: в цей момент просто змінилася орієнтація простору.

Нова гіпотеза не відкидає теорію Великого вибуху, а швидше інтерпретує деякі усталені постулати в іншому ключі. Вчені з Оксфордського університету не вводять ніяких нових понять, не змінюють загальну теорію відносності Ейнштейна, яка пояснює еволюцію Всесвіту, а просто працюють над вирішенням проблеми під назвою "Проблема горизонту" (Horizon Problem).
Всім добре відомо, що в далекому минулому швидкість розширення Всесвіту була більше швидкості світла. Це означає, що є елементарні частинки, які з'явилися відразу після Великого вибуху, але не мали можливості зустрітися одна з одною. Щоб краще зрозуміти, уявіть, що у вас є чашка з гарячою водою і чашка з холодною водою, але ви відразу відставили їх подалі одна від одної. В одній чашці залишиться холодна вода, а в іншій — гаряча. Але якщо ми залишимо їх на деякий час або побалакаємо, то в кожній чашці вода буде приблизно однакової температури.

Ось тут якраз і виникає "Проблема горизонту". Частинки, які швидко відділилися одна від одної в момент зародження Всесвіту, повинні відрізнятися за своїми характеристиками, але їх вплив не проявляється в нашому Всесвіті, тому що він гомогенний. Тут виникає головне питання: чому різні регіони Всесвіту, які ніколи не контактували один з одним, мають ідентичні властивості?

На сьогоднішній день є два варіанти відповіді. Перша говорить про те, що відбулася якась подія в перші моменти життя Всесвіту, яка викликала цю незрозумілу взаємодію. Можливо, саме простір відрізнявся від того, що ми сьогодні знаємо, і швидкість світла, ймовірно, була значно більшою. Що стосується другого варіанту, то він свідчить, що, мабуть, Великий вибух зовсім не був початком часу. Якимось чином частинки встигли поспілкуватися один з одним ще до Великого вибуху.

Усі вищезгадані гіпотези виникли не на порожньому місці. Вони покликані вирішити проблеми, з якими стикаються сучасні космологічні моделі. Візьмемо, наприклад, дослідну роботу, яка викликала великі дискусії в науковому середовищі в 2017 році через те, що в ній йшлося про можливість зіткнення нашого Всесвіту з паралельним на ранній стадії еволюції. Дана гіпотеза ґрунтувалася на відкритті космічного мікрохвильового фонового випромінювання, яке сучасні моделі не можуть пояснити. Більш того, вона перегукується з теорією "Бульбашкових Всесвітів", яка виникла після появи теорії Хаотичної інфляції (Eternal Inflation).

На жаль, всі гіпотези про паралельний Всесвіт стикаються з фундаментальною проблемою — неможливо довести його існування дослідним шляхом. На питання "чи є паралельні Всесвіти?" складно відповісти при нинішньому стані науки. Цілком імовірно, що ми ніколи не зможемо відповісти на це питання, але хтозна? Може, ми колись зможемо це зробити. Таким чином, все, що нам зараз залишається, — це продовжувати працювати над створенням більш точних механізмів і більш прийнятних моделей, щоб якось довести всі гіпотези.

Поки такий момент не настав, ми не можемо розглядати ці гіпотези як усталений факт. Ми все ще перебуваємо в країні уяви, але наші мрії — це те, над чим варто замислитися. Можливо, одного дня ми відповімо на наші найбільш хвилюючі питання: що таке темна енергія? Що таке темна матерія? Що сталося в момент Великого вибуху? Що таке час? Що таке життя? Хто ми?

Шаді Абдель Хафіз

За матеріалами: ІноЗМІРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...