Новини » Політика Читать эту новость на русском

Нагірний Карабах після підписання мирних угод: Позиції сторін

Український інститут майбутнього
Український інститут майбутнього

Незалежний аналітичний центр, що прогнозує зміни і моделює можливі сценарії розвитку подій в Україні

Тристоронні переговори глав МЗС Росії, Азербайджану і Вірменії - Сергія Лаврова, Джейхуна Байрамова і Зограба Мнацаканяна про перемир'я в Нагірному Карабасі, 9 жовтня 2020 року

МЗС РФ / ТАСС

Туреччина, Росія та Азербайджан посилюють свої позиції у Нагірному Карабаху після нещодавно підписаних мирних заяв, які завершили активну фазу конфлікту, що тривав з кінця вересня.

Про це пише Український інститут майбутнього у своєму телеграм-каналі.

Російська Федерація перекинула у Карабах практично усіх військовослужбовців, які братимуть участь у миротворчій місії, передбаченій тристоронніми мирними заявами по Карабаху. Разом із солдатами у регіон перекинули бронетехніку, зброю, гелікоптери і навіть РСЗВ "Град". Це свідчить про те, що Москва має намір закріпитися у Карабасі надовго і також посилити свою групу військ для недопущення нової ескалації у найближчому майбутньому.

РБК-Россия

До того ж нещодавні коментарі Володимира Путіна про нагірнокарабаські тристоронні переговори мали на меті змінити політичний баланс сил у Вірменії. Його м’яка критика поведінки прем’єр-міністра Нікола Пашиняна (який, за його словами, з невідомих причин відмовився підписувати більш вигідний для вірмен договір у середині жовтня) фактично дає "зелене світло" на старт передвиборчої кампанії у Вірменії. Для Кремля це можливість скористатися політичною кризою у Єревані та привести до влади представників опозиції, які були б більш лояльні до Москви.

Тим часом, Туреччина та Азербайджан закріплюють свої позиції на щойно зайнятих землях. Офіційний Баку запустив проект будівництва залізниці за маршрутом Баку-Нахічевань. Це в перспективі дозволить Туреччині стати гравцем у Каспійському регіоні та налагодити транзитні маршрути для товарів із Центральної Азії до Європи. До того ж, сам Азербайджан виділяє кошти на відновлення інфраструктури азербайджанських районів Карабаху та прокладення відповідної логістики. Все це має на меті, з одного боку, продемонструвати, що повернуті території можна відбудувати і розвивати, а з іншого боку — закріпити військово-політичну перемогу, відродивши комунікацію регіону з Азербайджаном.

У Єревані у самому розпалі політична боротьба за владу. Користуючись різким послабленням позицій Нікола Пашиняна після підписання мирних заяв, якими значна частина вірмен лишилася невдоволеною, опозиція намагається мобілізувати прихильників і розчарованих у столиці на акції протесту, а також об’єднатися перед можливими достроковими виборами. Влада кілька разів намагалася вирішити кризу силовим шляхом, у тому числі через затримання лідерів опозиції. Утім, їх швидко відпустили, і це поглибило кризу в Єревані ще більше.

Новини за темою: Страх і ненависть у Вірменії

Найімовірніше, тристоронніх домовленостей щодо Карабаху дотримуватимуться у найближчій перспективі, попри протести вірмен і невдоволення частини патріотично налаштованих азербайджанців. Принаймні тактично Росія і Туреччина робитимуть усе, щоб ці домовленості зберігалися, адже вони приносять їм вигоду та дозволяють посилити свій вплив на Закавказзя.

Більше того, судячи з останніх заяв, Захід також прийняв домовленості Путіна-Алієва-Пашиняна.

США та європейські країни в цілому підтримали мирні заяви. Запуск днями Транс-Адріатичного трубопроводу, який дозволяє перекачувати газ з Каспію в Європу, - вигідний проєкт для ЄС, у якому ключову роль грає Азербайджан.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...