live

Нафтова війна Москви та Мінська відкриває можливості для України

Ігар Тишкевіч
Ігар Тишкевіч

Експерт Українського інституту майбутнього

Нафтопровід "Одеса-Броди" slovo.odessa.ua

"Нафтова війна" між Росією та Білоруссю дає можливість запустити прокачування нафти по нафтопроводу "Одеса-Броди". Сьогодні це порожня труба на шиї українського уряду. Вона збиткова, оскільки не працює. Її запуск - вихід в нуль, але якщо будуть значні обсяги, то буде й дохід в бюджет.

Про це пише Ігар Тишкевич на своїй сторінці в Facebook.

Мінськ закінчує вибивати мільярд доларів у Кремля.

На цьому тлі вибудовується багатообіцяюча конфігурація з участю України.

Прийшло відразу кілька новин.

1. РФ погодилася на компенсацію за брудну нафту з розрахунку 15 доларів на барель. Це означає, що на тонні Urals (7,28 барелів) отримуємо 109,2 долара США. Тепер цю суму множимо на обсяги брудної нафти - це 5 мільйонів тонн (приблизно). Таким чином Росія повинна заплатити Білорусі близько 550 мільйонів доларів США. Але це не всі гроші. Є ще компенсація за пошкоджене обладнання білоруських НПЗ, в першу чергу, в Мозирі. Тут, природно, Білорусь викочує додаткові умови і включає "режим калькулятора". Враховуючи, що крім пошкодження були зірвані терміни завершення модернізації, думаю, вартість претензій озвучена в розмірі не менше 1 млрд доларів. Побічно це підтверджує міністр закордонних справ Білорусі Макей, який вчора оцінив збитки від падіння експорту в 2 млрд. Остаточна сума компенсації за статтею "НПЗ", природно, буде менша. Але не менше 400-500 млн доларів. Разом РФ найімовірніше заплатить Білорусі близько 1 мільярда.

2. Транснафта повідомила, що вона вже отримала від російських компаній заявки на прокачування нафти в Білорусь на білоруські НПЗ. Тобто Москва таки йде на компроміси та Білорусь може розраховувати на цінові умови, близькі до умов минулого року (з урахуванням коливання цін на світових біржах).

3. Новин з Казахстану немає. Це означає, що РФ категорично не пускає казахську нафту в нафтопроводи для передачі в Білорусь.

4. Білорусь має намір почати прокачування нафти по нафтопроводу "Одеса-Броди". Йдеться про нафту, "куплену в Чорному морі". Це може бути нафта з РФ, Азербайджану та... Казахстану. Причому, якщо говорити про "російську" та "казахську нафту", то, найімовірніше, це сировина, що надходить на завантаження в Новоросійськ по Каспійському трубному консорціуму - тобто, видобуте на території Казахстану компаніями, серед яких американські, французькі, італійські, китайські, власне казахські і... трохи російські.

Якщо п. 4 має місце бути, постачання почнуться та будуть продовжуватися, то у 2020 році за цінами сировини український маршрут буде менш вигідним, ніж отримання з РФ, але вже в 2021 можна буде виходити на довгострокові контракти й обсяги.

Оператори ринку мають можливість використання нафтопроводу "Одеса – Броди" як єдиного вже існуючого нафтопровідного маршруту з басейну Чорного моря на ринки Центральної Європи

oilgas-expo.com

Паралельно з цим варто стежити за судовими процесами навколо компанії ЛатРосТранс, яка винна Білорусі 60 млн євро та володіє трубопроводом Полоцьк - Вентспілс. Компанія належить (частково) Транснафті та в 2010 році зупинила роботу трубопроводу, щоб не допустити можливості закупівлі нафти через латвійські порти з подальшою поставкою у Новополоцьк. Оборот ЛатРосТранса за 2019 р. - 10 млн євро. І якщо вони програють апеляцію - або платять (грошей у них немає), або на оплату гроші передає Транснафта, викуповуючи пакети акцій (але на це не дасть згоду антимонопольна служба Латвії), або процедура банкрутства. В останньому випадку Білорусь може пробувати забрати "трубу". І отримає трубопровід до портів. Далі, думаю, зрозуміло.

Ще один напрямок - Польща, який перспективний з точки зору використання Дружби в реверсі. Але для цього потрібні гарантовані обсяги. Та й самі поляки не надто хочуть включатися, використовуючи трубу для транзиту російської нафти. Тому питання обсягів і подальшого діалогу Мінська та Варшави ключове.

Тепер повернемося до теми Одеса-Броди. Сьогодні це порожня труба на шиї українського уряду. Вона збиткова, оскільки стоїть. Її запуск - вихід в 0 або, якщо будуть обсяги - в прибуток.

Але є велика ймовірність того, що Росія спробує повторити комбінацію 2006-8 і 2010-11 років, коли на тлі нафтової війни "заливала" Білорусь дешевою нафтою, роблячи навіть технічно неможливим прийом альтернативи на білоруських НПЗ. Як тільки Мінськ згортав переговори про альтернативу, не виходячи на обговорення серйозних обсягів і довгострокових контрактів, позиція РФ змінювалася. Нафтова подушка знову перетворювалася на палицю. Двічі Білорусь наступала на такі граблі. Поки, судячи із заявами (у тому числі, про нафту через Україну) - втретє набивати гулю не поспішає. Це добре.

Тепер про значення всього сказаного.

1. Стабільні обсяги по Одеса - Броди - вже зменшення нафтового кийка Путіна. Це, крім усього іншого, можливість для України продавати свою нафту на переробку для створення стратегічного резерву, який зобов'язана мати за договором про асоціацію з ЄС.

2. Рішення "латвійського питання" з ЛатРосТрансом на користь Білорусі та отримання Мінськом контролю над трубою на півночі - це створення нафтового маршруту Балтійське-Чорне море. Або, якщо хочете, створення двох альтернативних точок входу в систему Дружби. Це змінює позиціонування РФ.

3. Прихід альтернативних постачальників з великими обсягами - це можливість гри на конкуренції РФ на ринку постачання сировини на НПЗ регіону. Це вже не тільки економіка, а й політика - питання, що зачіпає відразу кілька країн.

4. Це просто гроші. Гроші в український бюджет від працюючої труби, гроші в білоруський бюджет від працюючих НПЗ.

5. Це (за наявності обсягів і подальшого розвитку) зміни балансу сил на ринку нафтопродуктів в Україні, чому не будуть раді відразу кілька ФПГ.

І, нарешті, все перераховане вище не знімає необхідності для України залучати інвесторів для будівництва нового сучасного НПЗ. Бажано американського. Але для цього потрібна така дрібниця, як реформи та гарантії для інвесторів.

Ігар Тишкевич

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...