"Нафтогаз" і корупція на шельфі Чорного моря

Юрій Корольчук
Юрій Корольчук

Співзасновник Фонду енергетичних стратегій

Бурова платформа depositphotos.com
Кабінет міністрів вніс зміни до порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами. "Нафтогаз" отримав право на розробку Чорноморського шельфу без конкурсу на 30 років.

Про це пише Юрій Корольчук на своїй сторінці в Facebook.

Рішення віддати "Нафтогазу" без конкурсу доступний шельф Чорного моря є корупційним рішенням. Мета такого кроку - зосередження в руках "Нафтогазу" перспективних ділянок шельфу. А також подальший одноосібний і лобістський відбір партнерів "Нафтогазу" для проведення геологорозвідувальних та експлуатаційних робіт.
 
"Нафтогаз України" ні технічно, ні фінансово не здатний забезпечити реалізацію найменшого проєкту видобутку газу і нафти на шельфі Чорного моря. Якби "Нафтогаз" володів відповідними можливостями, то компанія вже давно досягла помітного прогресу при видобутку газу на суші.
 
"Нафтогаз" отримає можливість залучати посередників для розробки шельфу. Ймовірно, що такими посередниками стануть міжнародні компанії, які вже давно працюють з "Нафтогазом". У той же час міжнародні компанії не будуть інвестувати власні кошти в розвиток шельфу. Всі кошти надаватимуть "Нафтогаз України", а фактично бюджет України.
 
 
Проєкт розвитку шельфу - це фактично третя спроба "Нафтогазу" і його міжнародних партнерів отримати доступ до державних коштів. Перші дві спроби "Нафтогазу" завершилися ганебною поразкою. І програма "20/20", і програма "Тризуб" (2019 р.) призвели до подальшого зниження видобутку газу. У 2016 році Кабінет міністрів України затвердив концепцію розвитку газодобувної галузі (так звана програма 20/20). У 2020 році "Укргазвидобування" мала видобувати 20,1 млрд кубів газу. У 2019-му "Укргазвидобування" видобуло 14,9 млрд кубометрів газу, що на 600 млн куб. м менше, ніж у 2018 році. У 2020 році видобуток і далі впаде – 14,6 млрд кубометрів, що на 30% менше, ніж голослівно було передбачено програмою 20/20.
 
Саме тому заяви "Нафтогазу" про готовність освоювати шельф Чорного моря - це вже категорія наукової фантастики. Але в той же час "Нафтогаз" буде отримувати абсолютно реальні кошти з бюджету.
 
Більш того, собівартість видобутку газу на шельфі як мінімум в 4-5 разів більша (250-300 дол.), ніж на суші (50-70 дол.). Хто виступатиме покупцем такого дорогого газу в Україну? Швидше за все, "Нафтогаз" планує збувати дорогий газ населенню і теплокомуненерго.
 
Юрій Корольчук

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...