live

Нафта по 10 доларів за барель: Чи зможе американська енергетична незалежність пережити цінову війну 2020 року?

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Вид на штаб-квартиру державної нафтогазової компанії Petroleos de Venezuela у Венесуелі EPA-EFE

Енергетична незалежність Америки опинилася під загрозою після "чорної п'ятниці" шостого березня. Чи зможе нафтогазова промисловість США пережити наслідки цієї кризи? Чи є у країни "План "Б"? Чи відступить Росія або Саудівська Аравія?

Про це пише The National Interest.

"Повірте, це стане сумним днем".

Ця заява міністра енергетики Саудівської Аравії принца Салмана ібн Абдул-Азіза, зроблена в "чорну п'ятницю" шостого березня на засіданні ОПЕК+, виявиася вірною, оскільки світові енергетичні гіганти вступають в нафтову війну, що стало причиною обвалу цін і викликало побоювання, пов'язані з можливістю банкрутства всієї американської сланцевої промисловості.

Якщо енергетична незалежність Америки опиниться під загрозою, чи зможе нафтогазова промисловість країни пережити наслідки цієї кризи?

"Плану "Б" немає"

Після заборони поставок з 2017 року з метою підтримки цін на доленосній зустрічі у Відні нафтовий картель ОПЕК спробував домогтися додаткового скорочення видобутку на 1,5 мільйона барелів на добу (б/д), починаючи з квітня.

Передбачалося, що основні члени ОПЕК скоротять видобуток на один мільйон б/д, а країни, що не входять в ОПЕК, в першу чергу Росія — на 500 тисяч б/д.

Ще до початку переговорів попит на нафту вже почав падати через глобальну пандемію коронавірусу і не по сезону теплого січня. Міністр нафти Ірану Біджан Зангане (Bijan Zanganeh) заявив, що на випадок, якщо Росія чи інші країни, що не входять в ОПЕК, не приймуть цю пропозицію, у ОПЕК "немає плану "Б".

Проте, за наявною інформацією, Росія відмовилася в цьому брати участь на тій підставі, що в результаті подальшого скорочення видобутку ще велика частка ринку перейде американським виробникам.

Новини за темою: США готові домовлятися про скорочення видобутку нафти?

У відповідь Саудівська Аравія вирішила наповнити ринок нафтовою сировиною за рахунок збільшення видобутку. Вона планує збільшити обсяг видобутку на 25% до 12,3 мільйона б/д в квітні, почавши цінову війну в спробі повернути втрачену частку ринку.

Це нафтозалежне близькосхідне королівство знизило свої квітневі продажні ціни, вчинивши тиск на Росію і інших виробників, які не входять до складу ОПЕК, включаючи США. Сусіди Саудівської Аравії також попередили про підвищення видобутку — у тому числі на мільйон барелів на добу в Об'єднаних Арабських Еміратах.

Росія відреагувала, заявивши, що може збільшити видобуток до 500 тисяч б/д і довести обсяги до рекордних 11,8 мільйона барелів після того, як першого квітня закінчиться термін дії угоди ОПЕК+.
Реакція ринку була миттєвою. 18 березня і без того низькі ціни на нафту впали більш ніж наполовину, досягнувши 18-річного мінімуму і склали трохи більше 20 доларів за барель. Раніше майже десятиліття ціни трималися на позначці близько 100 доларів за барель, а протягом майже п'яти років нафта торгувалася на рівні більше 50 доларів.

За прогнозами фінансового конгломерату "Морган Стенлі" (Morgan Stanley), у другому кварталі 2020 року нафта марки Brent буде торгуватися на рівні близько 30 доларів за барель, а інші аналітики попереджають, що якщо протистояння між Саудівською Аравією і Росією продовжиться, ціна може впасти нижче 10 доларів за барель.

Нафта зараз перебуває під "потрійним ударом", оскільки ціни визначаються трьома основними факторами — ціновою війною, пандемією коронавірусу COVID-19 і перенасиченням ринку. І все це відбувається саме тоді, коли стан світової економіки перебуває на найнижчому рівні з часів глобальної фінансової кризи. Очікується, що пандемія призведе до скорочення попиту на паливо у всьому світі, щонайменше, на 10% відсотків, проте ситуація може погіршитися в залежності від ступеня глобальної кризи.

Новини за темою: Нафтове прокляття: Насувається занепад, а потім і падіння нафтової імперії Перської затоки

При цьому перенасичення ринку в першому півріччі цього року може становити від 800 мільйонів до 1,3 мільярда барелів, що консалтингова компанія "Ай-Ейч-Ес Маркит" (IHS Markit) називає "самим екстремальним за всю історію перенасиченням світового нафтового ринку".

"Глобальний профіцит такого масштабу ніколи не спостерігався, — сказав віцепрезидент і глава відділу нафтових ринків лондонської консалтингової компанії Джим Буркхард (Jim Burkhard).

"До цього найбільший в світі піврічний профіцит у цьому столітті становив 360 мільйонів барелів. Те, що нас очікує, перевищить цю цифру вдвічі або ще більше".

24 березня американська нафта марки West Texas Intermediate (WTI) торгувалася на рівні близько 24 доларів за барель, а ф'ючерси на нафту марки Brent — на рівні 27 доларів за барель на тлі очікувань податково-бюджетного стимулювання Вашингтоном у розмірі двох трильйонів доларів для підтримки американської економіки, що похитнулася.

Однак аналітики не впевнені, що процес зниження буде зупинений.

"Невідомо, наскільки серйозним буде світова криза", — сказав в інтерв'ю агентству "Рейтер" (Reuters) старший аналітик міжнародної брокерської компанії OANDA в Нью-Йорку Едвард Мойя (Edward Moya).

"Ймовірно, подальша стабілізація цін на нафту буде неможлива".

Удар по сланцевій промисловості США

Сланцевий бум призвів до того, що в 2018 році Америка стала найбільшим у світі виробником сирої нафти, перевищивши обсяги видобутку Саудівської Аравії і Росії. Після попереднього нафтового дефіциту в США, що склав в 2008 році 436 мільярдів доларів, у вересні 2019 року американські виробники забезпечили профіцит, в результаті чого президент Дональд Трамп заявив раніше в цьому році, що "нам не потрібна близькосхідна нафта".

Навіть обвал цін у 2014-2016 роках, який призвів до того, що десятки американських нафтогазових компаній оголосили себе банкрутами, і звільнення сотень тисяч робітників не змогли послабити динаміку зростання американської промисловості.

Чи буде цього разу по-іншому?

За оцінками міжнародної консалтингової компанії "Вуд Макензі" (Wood Mackenzie), що працює в паливно-енергетичній сфері, лише для виходу на рівень беззбитковості багатьом компаніям буде необхідно, щоб середня ціна на нафту марки Brent становила 53 долара за барель. Якщо до кінця 2020 року ціни на нафту марки Brent в середньому становитимуть 35 доларів, втрати складуть близько 380 мільярдів доларів.

"Цього разу, після п'яти років раціональних інвестицій та жорсткої економії, доведеться скорочувати набагато менш очевидні надлишкові витрати. Залучати капітал зараз набагато складніше, особливо для незалежних компаній США, а активність на ринку злиттів і поглинань знаходиться на рекордно низькому рівні", — сказав Те Еллакотт (Tom Ellacott) з "Вуд Макензі".

"Крім того, багато компаній вже здійснили основну частину продажів очевидних активів"

За прогнозами аналітиків інформаційного агентства "Ес енд Пі Глобал Платтс" (S&P Global Platts), з урахуванням того, що компанії скорочують видобування, робочі місця та інвестиції, щоб залишитися на плаву, американська промисловість в цьому році недоотримає близько 500 тисяч барелів на добу і збільшить обсяги до 1,3 мільйона барелів на добу в 2021 році.

Якщо ціни знову почнуть зростати, відновити американську промисловість буде складніше через високий рівень заборгованості.
"Те, що ми не спостерігаємо відновлення сланцевої промисловості США такими самими темпами, як це було в циклі низьких цін на нафту в 2015-2016 роках, почасти пояснюється станом фінансових інститутів і ступенем їх готовності рефінансувати сланцеву промисловість США", — сказав директор міжнародного аналітичного відділу агентства "Ес енд Пі Глобал Платтс" Кріс Мідглі (Chris Midgley).

"Борг з терміном погашення в 2021 і 2022 роках (20 мільярдів і 30 мільярдів доларів відповідно) доведеться рефінансувати, і за таких цін це буде дуже складно".

На думку Дейва Ернсбергера (Dave Ernsberger), керівника відділу ціноутворення і аналізу ринків агентства "Ес енд Пі Глобал Платтс", відсутність підтримки з боку інвесторів може виявитися катастрофічною.

"Весь сланцевий сектор протягом останніх двох років перебував під інтенсивним тиском інвесторів, які вимагали забезпечувати позитивний грошовий потік, отримувати дивіденди і повертати прибуток акціонерам. Будь-яка компанія, яка заявляла, що вона буде перевитрачати і значно нарощувати видобуток, була "покарана", втрачаючи на знижені вартості активів", — сказав він.

"Тепер, після того, що сталося за останні декілька тижнів, практично неможливо представити, що будь-яка високоприбуткова компанія зможе будь-що рефінансувати на незабезпеченому або забезпеченому ринку… Ціни на облігації впали, прибутковість зашкалює, вони торгуються на рівні 20%-21%, так що нас чекає тотальне невиконання зобов'язань та банкрутство".

За даними юридичної фірми "Хейнес і Бун" (Haynes & Boone), що працює в паливно-енергетичному секторі, у минулому році було зафіксовано рекордну кількість банкрутств і зниження швидкості активів: про банкрутство оголосили 50 енергетичних компаній (серед яких 33 нафтогазовидобувні компанії), а в 2020 році очікується ще більше подібних випадків, враховуючи наближення хвилі заборгованостей.

Ця галузь перебуває у складному становищі ще й в результаті зниження продуктивності свердловин по мірі дозрівання сланцевих регіонів. За оцінкою фахівців "Ай-Ейч-Ес Маркіт", щорічне зниження видобутку з свердловини на сланцевому родовищі Пермський басейн (Permian Basin) становить близько 40%, і для відновлення обсягів потрібне збільшення масштабів бурових робіт, що малоймовірно, втім, очікується, що кількість бурових установок знизиться на 30%.

Хоча за останні п'ять років американським нафтовидобувним компаніям вдалося скоротити витрати на буріння приблизно на 20 доларів за барель, тільки 16 з них працюють на родовищах, на яких витрати на буріння нових свердловин становить менше 35 доларів. За оцінкою Федерального резервного банку Далласа, беззбиткова ціна для галузі становить 50 доларів за барель, і в цьому році більшість з них заклали в бюджет ціни близько 55-65 доларів за барель.

"Намагаючись знайти способи підвищення ефективності, ніколи не робіть ставку на технології — це знадобиться,… але у найближчі півтора року очікуються серйозні потрясіння", — сказав Мідглі з "Ес енд Пі Глобал Платтс".

Завершальна фаза

Чи відступить Росія або Саудівська Аравія? За оцінкою "Ес енд Пі Глобал Платтс", беззбиткова ціна для Росії становить 54 долара за барель, а для Саудівської Аравії — 82 долари, а значить, у випадку тривалої цінової війни обом країнам є що втрачати.

Однак Росія накопичила золотовалютні резерви, які оцінюються в 520 мільярдів доларів, а в Саудівській Аравії найнижча собівартість нафти поряд з золотовалютними резервами в розмірі близько 500 мільярдів доларів і невеликим державним боргом. Національна нафтова компанія "Сауді Арамко" (Saudi Aramco) відома тим, що у неї собівартість видобутку одного бареля становить близько 2,80 долара, а російські компанії, включаючи "Роснефть" і "Газпром", повідомляють про собівартість видобутку менше чотирьох доларів.

"І Росія, і Саудівська Аравія можуть перечікувати це досить довго і скоро почнуть відчувати реальний економічний збиток", — підсумував Мідглі. За оцінками аналітика, "в осяжному майбутньому" цінова війна продовжиться (якщо не станеться погіршення ринкових умов), і швидше за все, в збиток американській промисловості.

Проте низькі ціни загрожують планам Саудівській Аравії диверсифікувати свою економіку, а зниження державних витрат може викликати невдоволення населення репресивними режимами у всіх країнах Перської затоки, а також в Росії та Венесуелі.

За оцінками Міжнародного валютного фонду, навіть якщо ціни на нафту повернуться до рівня 50-55 доларів за барель, вже до 2024 року золотовалютні резерви Саудівської Аравії скоротяться до рівня п'ятимісячного покриття імпорту, що призведе до потенційної кризи платіжного балансу і відмови від прив'язки до долара.

Америка робить відповідні кроки, і адміністрація Трампа оголосила про плани закупити до 77 мільйонів барелів сирої нафти і призначає Вікторію Коутс (Victoria Coates) спеціальним представником з енергетики в Саудівській Аравії на тлі спекуляцій про угоду між США і Саудівською Аравією з метою стабілізації нафтових ринків. Деякі американські законодавці закликали ввести ембарго на закупівлю нафти за кордоном, а Техаська залізнична комісія навіть запропонувала обмежити видобуток в Техасі, щоб підтримати ціни.

Президент Трамп заявив, що Америка як і раніше здатна здійснювати "значний вплив на ситуацію" і ще може знайти компроміс. Американському лідерові знадобиться вся його знаменита здатність укладати угоди і навіть більше, щоб здійснити те, що могло б стати угодою століття з Саудівською Аравією, для збереження енергетичної незалежності і сланцевої промисловості США.

Ентоні Фенсом

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...