Надсекретна доповідь ЦРУ: Як Росія проводить кампанію з дискредитації Байдена

The Washington Post
The Washington Post

Найбільша американська щоденна газета

Президент Росії Володимир Путін і президент США Дональд Трамп під час зустрічі на саміті G20 в Осаці, 28 червня 2019 року Kevin Lamarque/Reuters

Американському виданню "The Washington Post" стало відомо про зміст надсекретної доповіді ЦРУ. У ній йдеться про втручання Росії в президентську передвиборчу гонку в США з метою дискредитувати Джо Байдена. Вперше прозвучало, що, "ймовірно", керує цією операцією особисто президент Росії Володимир Путін, а допомагає йому "відомий український депутат".

Про це пише The Washington Post.

Президент Росії Володимир Путін і його головні радники, "ймовірно, керують операцією іноземного впливу, яку проводить Росія з метою втручання в президентські вибори 2020 року проти колишнього віцепрезидента Джо Байдена і до якої причетний відомий український депутат, пов'язаний з особистим адвокатом президента Трампа Рудольфом Джуліані (Rudolph Giuliani). До такого висновку дійшло ЦРУ в результаті проведення надсекретного аналізу розвідувальної інформації, про що розповіли два джерела, які вивчили текст цього висновку.

За словами джерел, 31 серпня у своїй внутрішньовідомчій суворо засекреченій доповіді під назвою "аналіз розвідувальних зведень ЦРУ" (CIA Worldwide Intelligence Review) ЦРУ опублікувало результати аналізу дій Росії, спрямованих на втручання у вибори, які повинні відбутися в листопаді. Аналітики ЦРУ зробили висновок за сприяння Агентства національної безпеки і ФБР, ґрунтуючись на кількох десятках фрагментів інформації, зібраної з відкритих, розсекречених і засекречених розвідувальних джерел. У висновку наведені результати проведеного ЦРУ докладного аналізу діяльності українського депутата Андрія Деркача, який поширював у США дискредитуючу інформацію про Байдена через лобістів, Конгрес, ЗМІ та контакти з особами, близькими до президента.

За словами джерел, в першому рядку документа написано таке: "Ми вважаємо, що президент Володимир Путін і більшість високопоставлених російських чиновників обізнані і, цілком ймовірно, керують операціями впливу Росії, спрямованими на дискредитацію колишнього віцепрезидента США, підтримку президента США і розпалювання розбіжностей у суспільстві напередодні виборів у США, які відбудуться в листопаді".

Новини за темою: Втручання Росії у вибори в США: Вісім висновків з підсумкової доповіді комітету Сенату у справах розвідки

Управління Директора Національної розвідки і Міністерство фінансів визнали Деркача російським агентом, але про те, що ЦРУ, АНБ і ФБР вважають, що Путін, можливо, особисто керує кампанією, публічно не повідомлялося. Деркач заперечує, що працював за дорученням Москви.

У доповіді ЦРУ детально описані дії Деркача і говориться, що в рамках своєї діяльності він поширював свою інформацію, спрямовану проти Байдена, через лобістів, членів Конгресу і американські ЗМІ. Хоча ця діяльність передбачає спілкування і взаємодію Деркача з "видною" особистістю, пов'язаною з передвиборчим штабом Трампа, у підсумку ця людина не вказана. Ім'я Джуліані, який вже кілька місяців відкрито взаємодіє з Деркачем, в доповіді не названо.

У ЦРУ, АНБ і ФБР від коментарів відмовилися, але в жодному з трьох агентств не стали заперечувати подробиць цієї доповіді. На їх прохання детальна інформація про розвіддані, використані для проведення аналітичної оцінки, не розголошувалася з метою захисту джерел і методів збору розвіданих. У Білому домі від коментарів також відмовилися.

10 вересня, після вимог з боку законодавців-демократів, Міністерство фінансів включило Деркача в санкційний список, заявивши, що протягом більше 10 років він був "активним російським агентом і підтримував тісні зв'язки з російськими спецслужбами". 10 вересня міністр фінансів Стівен Мнучін (Steven Mnuchin) заявив, що "Деркач та інші російські агенти використовують маніпуляції і обман, щоб спробувати вплинути на вибори в США і в інших країнах світу". У Міністерстві фінансів заявили, що Деркач "вів приховану кампанію впливу, спрямовану на створення і поширення неправдивих і нічим не підтверджених інформаційних повідомлень про посадових осіб США напередодні президентських виборів 2020 року", оприлюднивши відредаговані аудіозаписи та іншу непідтверджену інформацію, яка потім була поширена в західних ЗМІ.

7 серпня Управління директора Національної розвідки опублікувало заяву директора Національного центру контррозвідки і безпеки Вільяма Еваніна (William Evanina). У цій заяві Деркач названий учасником кампанії, що проводиться Росією з метою "дискредитації" Байдена шляхом "поширення заяв про корупцію (в тому числі шляхом оприлюднення телефонних розмов, що просочилися в пресу) з тим, щоб скомпрометувати кандидатуру колишнього віцепрезидента Байдена і демократичну партію".

Минулого тижня директор ФБР Крістофер Рей (Christopher Wray), виступаючи зі свідченнями на засіданні Комітету Палати представників з національної безпеки, послався на заяву Еваніна, не назвавши Деркача на ім'я. Рей сказав, що ФБР відстежує "дуже активні дії" Росії, спрямовані на те, щоб "посіяти розкол і розбіжності, і я вважаю, що розвідувальна спільнота зробила цей висновок надбанням громадськості насамперед для того, щоб дискредитувати віцепрезидента Байдена".

Трамп відповів Рею, заявивши, що його турбує те, що директор ФБР не говорить про втручання Китаю. В управлінні Директора Національної розвідки також повідомили, що в політичний процес США намагаються втрутитися Китай та Іран. Трамп також особисто сприяє поширенню інформації, що компрометує Байдена, яку поширює Деркач. 18 серпня Трамп зробив перепост матеріалу, опублікованого користувачем твіттера (якого після цього забанили). Йдеться про фрагмент аудіозапису, імовірно зробленого в 2016 році, який оприлюднив Деркач цього року і в якому Байден розмовляє з тодішнім президентом України Петром Порошенком.

В аудіозаписах, оприлюднених Деркачем, чутно, як Байден пов'язує гарантії надання кредиту Україні з відставкою тодішнього українського генпрокурора Віктора Шокіна, якого звинувачували в корупції. Джуліані, який зустрічався з Деркачем у Києві у грудні в Нью-Йорку минулого року, заявляє, що в цих аудіозаписах Байден намагався захистити свого сина Хантера, який на той час входив до Ради директорів української газової компанії "Бурізма" (Burisma). В оприлюднених аудіозаписах телефонних розмов такого зв'язку не простежується.

Джуліані визнав, що Деркач надав йому матеріали, коли Джуліані намагався знайти докази протизаконних дій батька і сина Байденів. Визнав він і твердження про те, що український уряд втручався в президентські вибори 2016 року, діючи на боці демократів, зокрема, надаючи матеріали, що доводять корупцію, в якій був замішаний другий голова передвиборчого штабу Трампа в 2016 році Пол Манафорт (Paul Manafort). Пізніше Манафорт був засуджений за податкові та банківські махінації, пов'язані з його роботою в Україні. Деркач опублікував деякі з цих матеріалів на створеному ним загальнодоступному сайті.

У липні в інтерв'ю виданню "Політико" (Politico) Деркач розповів, що передав пакети матеріалів кільком сенаторам і чиновникам Білого дому. За його словами, про ці матеріали він повідомив сенаторів Рона Джонсона (Ron Johnson), республіканця від штату Вісконсін, Чарльза Грасслі (Charles E. Grassley), республіканця від штату Айова, і Ліндсі Грема (Lindsey Graham), республіканця від штату Південна Кароліна. Джонсон, Грасслі і Грем заперечують, що отримували інформацію від Деркача. Республіканець від штату Каліфорнія Девін Нуньєс (Devin Nunes) відмовився говорити, чи отримував він їх. У липні представники керівництва Демократичної партії написали Рею лист, вимагаючи провести брифінг, оскільки побоювалися, що членів Конгресу використовують для приховування джерел неправдивої інформації і надання їй офіційного статусу в рамках операції іноземного втручання.

Сенатор-республіканець Рон Джонсон (Ron Johnson) почав розслідування щодо Байдена і Burisma, результати якого можуть бути оприлюднені вже на цьому тижні. Кілька місяців тому Держдепартамент надав Джонсону для його розслідування інформацію обсягом понад 16 тисяч сторінок, але передав ці документи Конгресу тільки в п'ятницю, після того як голова Комітету у закордонних справах Палати представників, демократ від штату Нью-Йорк Еліот Енгель (Eliot Engel), направив запит про надання документів.

Після зустрічі з Деркачем в грудні, що проходила в розпал процедури імпічменту щодо Трампа, Джуліані написав на своїй сторінці в твіттері, що в наданні Сполученими Штатами допомоги Україні можуть виникнути "серйозні перешкоди", якщо уряд України не розвіє його побоювання щодо корупції. Звинувачення Джуліані і Деркача на адресу Байдена широко висвітлювалися телеканалом "Ван Америка Ньюз" (One America News), який направив кореспондента до Києва разом з Джуліані. У лютому Джуліані взяв інтерв'ю у Деркача на ютубі, в якому Деркач заявив, що допомога США Україні була витрачена даремно.

Незважаючи на те, що Деркач є колишнім членом проросійської партії і навчався у вищій школі КДБ імені Дзержинського в Москві, Джуліані послідовно виправдовує свої відносини з Деркачем. Після того, як Міністерство фінансів оголосило про внесення Деркача до списку санкцій, Джуліані в інтерв'ю газеті "Нью-Йорк Таймс" (The New York Times) заявив, що у нього "немає підстав вважати, що [Деркач] є російським агентом", але при цьому додав: "звідки, чорт забирай, мені знати?"

У бесіді зі мною Енгель сказав, що не був здивований, коли дізнався, що деякі представники розвідувального співтовариства прийшли до висновку, що Путін знову намагається безпосередньо допомогти Трампу в проведенні виборчої кампанії. Але він закликав адміністрацію оприлюднити ці висновки.

"Найбільше викликає обурення те, що адміністрація, судячи з усього, робить все можливе, щоб приховати факти від Конгресу і американського народу, - сказав він. - Президент, схоже, намагається перетворити всю виконавчу владу на важіль своєї кампанії з переобрання на другий термін, занадто політизуючи зовнішню політику і розвідку".

Джош Рогін

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...