На виборах в США все пішло за найгіршим сценарієм

The New Yorker
The New Yorker

Американський тижневик, що публікує репортажі, коментарі, критику, художні твори, гумор, комікси та поезію

Протестувальники стикаються з поліцією Нью-Йорка під час демонстрації про арешт темношкірого Джорджа Флойда, який помер у поліцейській дільниці EPA-EFE

Авторитетний американський журнал вважає, що вибори в США пішли за найгіршим сценарієм. Традиційна американська демократія скінчилася. Країна розділена навпіл, наддержава розкололася зсередини. За поразку Дональд Трамп може жорстоко помститися противникам. США накриють політичні катаклізми.

Про це пише The New Yorker.

Все пішло за найгіршим сценарієм. Байден ще може і перемогти, проте вже зараз ясно, що небезпечна риторика Трампа щодо "шахрайських" виборів перетворюється на пророцтво, що самореалізується. Постійні сумніви, що висловлювалися Дональдом Трампом в ефективності базових інститутів американської влади досягли бажаного ним результату: наддержава більше не вірить у свою власну демократію.

Протягом багатьох місяців Джо Байден будував свою передвиборчу стратегію на нескінченних варіаціях однієї і тієї ж теми: проголосуйте за мене, і ми покінчимо з цим. Ми покінчимо з божевіллям, з некомпетентністю, з жахливим щоденним уявленням, яке являло собою президентство Дональда Трампа. Одного разу Байден висловився з цього приводу так: "я покінчу з трампівським хаосом і трампівською кризою".

Але Байден поквапився. Президентські вибори в США-2020, яких демократи так болісно чекали після поразки 2016 року, яке принесло перемогу Трампу, не перетворилися на красивий електоральний нокаут Трампа, якого так жадав Байден.

Президентська гонка між Байденом і Трампом виявилася дуже щільною, буквально "ніздря в ніздрю". І хоча Байден ще може якось закінчити її на свою користь, але він не зможе погасити ті нескінченні юридичні баталії, які, швидше за все, підуть за будь-яким результатом виборів, і якими Трамп вже давно загрожує своєму супернику.

Новини за темою: "Судний день" у США: Американці готуються до протистоянь на вулицях

Трамп грамотно використовував останні перед голосуванням дні, заздалегідь "підкладаючи міну" під будь-який результат виборів. Він оголосив нинішні вибори одночасно і найважливішими в історії Америки, і найбільш "фальсифікованими". Останнє в тому випадку, якщо він не виграє їх "з першого заходу". Ще перед тим, як почався підрахунок голосів, він назвав їх "шахрайськими". Згідно з даними інформаційного ресурсу Factba.se, реєструючи всі публічні заяви Трампа, він вимовив це слово не менше 200 разів з серпня місяця. Чим ближче були вибори, тим частіше він його повторював. Але ось шоу закінчилося, а Трамп ще не оголошений переможцем. Чи замісить він ту "бучу", яку обіцяв? Для того, щоб отримати відповідь на це питання, вистачило кількох годин: небезпечна риторика президента перетворилася по суті на пророцтво, що самореалізується. Ще до 1 години ночі, коли Байден досить несподівано переміг в Арізоні, віцепрезидент Пенс заявив прихильникам Трампа, що гудять клаксонами автомобілів, що "ми, республіканці, знаходимося на шляху до перемоги". Трамп атакував результати виборів ще до того, як вони отримали якесь остаточне оформлення. "Вони намагаються вкрасти вибори! Ми не дозволимо їм цього. Голоси не можуть подаватися після закриття дільниць!" - написав він у твіттері. Незабаром після 2 ночі Трамп виступив перед своїми прихильниками в Білому домі, де він більш детально розповів, як він реалізує свої загрози. Він оголосив, що переміг, і сказав, що звернеться до Верховного суду з приводу штучної зупинки підрахунку голосів на президентських виборах заради перемоги Байдена. "Це обман американської громадськості", - заявив Трамп, правда, не підкріпивши свою риторику ніякими доказами. І це означає, що, судячи з усього, події розвиваються за найгіршим сценарієм.

До цього не повинно було дійти. Після чотирьох років трампівських примх і некомпетентності, США опинилися в глибокій кризі. Страшна пандемія коронавірусу і важкий економічний спад вразили країну в 2020 році. За останніми опитуваннями Інституту Геллапа, понад 70% американців вважають, що Америка рухається в невірному напрямку. У минулому Трамп був би підданий публічному вигнанню зі своєї посади за те, що він зробив з країною за чотири роки свого правління. Однак його підтримка з боку Республіканської партії ніколи не слабшала, і навіть напередодні голосування вірогідний був будь-який їх результат - від невеликої переваги Трампа до оглушливої перемоги Байдена. Останні опитування громадської думки показували, що Байден випереджає показники Гілларі Клінтон чотирирічної давнини як в загальнонаціональному масштабі, так і в "вирішальних штатах", хоча і незначно. Фінальне опитування, проведене агентством "538" передрікало колишньому віцепрезиденту перемогу в Колегії вибірників з 98%-вою ймовірністю. Але хоча Байден з високою ймовірністю міг перемогти, його програш був теж зовсім не неймовірним.

Новини за темою: Україна стала "51-м штатом" Америки, або Чим такі важливі вибори президента США?

У день голосування в нинішньому році "вирішальні штати" залишалися тими ж, що і в році 2016: Арізона, Флорида, Мічиган, Пенсільванія і Вісконсін. Якби Байден зміг "повернути" Мічиган, Пенсільванію і Вісконсін — ті самі три штати, які принесли Трампу президентство з переважанням над Клінтон близько 70 000 голосів — вибори б вже закінчилися. І те, що Байден вирішив вести агресивну виборчу кампанію на традиційних "трампівських" територіях, включаючи Джорджію, Північну Кароліну, Огайо і Техас, тільки зайвий раз підкреслювало, наскільки пасивний був тут Трамп в останні місяці. І все ж він спромігся отримати в цих штатах підтримку значно більше, ніж 40% виборців. Він зміг отримати тут навіть більше голосів, ніж 4 роки тому. Трамп продовжував чіпко триматися за Флориду, Огайо і Техас. І не прогадав. Його електорат пішов за ним, незважаючи на імпічмент, "любовні листи" північнокорейському диктатору Кіма і потуральну політику по відношенню до коронавірусу. Це ж електорат піде за Трампом, якщо це буде необхідним, і в Конституційному протистоянні обох учасників виборів і партій між нинішнім днем і 20 січня.

Трамп був президентом меншини, керуючи однією частиною країни на противагу решті її частини. Шок виборів 2016 року з їх несподіваним результатом став дороговказною зіркою для Трампа і стратегією його планів на переобрання в нинішньому році.

Навіщо придумувати щось нове, коли він зміг обдурити всіх і перемогти на перших виборах? Коли будуть підраховані всі голоси виборців, то швидше за все, перевага Байдена складе більше тих 2,7 мільйонів голосів, на які Гілларі Клінтон обійшла Трампа в 2016 році. Ну і що? Головне, що і тоді, і тепер Трамп вірить в те, що немає нічого важливішого збереження його Республіканської виборчої бази. Можливо, він і помиляється. Але його підходи мають набагато більше відношення до американської демократії, ніж у демократів. І навіть без остаточних результатів ми вже можемо сказати, що є дві Америки, і що, незважаючи на всі катастрофи свого правління, Трамп зберіг вірність величезної більшості "червоної Америки" — його Америки.

Новини за темою: Загадки американських виборів

Зрештою, питання не в тому, чесними чи нечесними були минулі вибори. Питання полягає в тому, що мова йде про нестабільність болісно розколотої країни. Саме це стало атрибутом політики Вашингтона, а якщо брати ширше — то взагалі всієї Америки — в роки правління Трампа. Нескінченні випробування, яким Трамп піддавав базові інститути влади і електоральної системи, нарешті дали бажаний для нього результат, навіть якщо він і не переобереться на черговий термін. Цим результатом є розділена зсередини наддержава, яка більше не вірить у власну демократію.

За останні чотири роки мені багато разів спадало на думку, що писати про трампівський Вашингтон було для мене чимось чужим. Тим гострішим це відчуття стало в останні кілька днів, коли з вікна машини я бачу забиті фанерою вітрини магазинів і офісів, і склади металевих бар'єрів, приготованих для того, щоб розгороджувати на блоки безпеки вулиці і площі навколо Білого дому в разі виникнення тут поствиборчого насильства. Я бачила таке і раніше. Але в таких місцях, як Азербайджан і Росія. А тепер це трампівська Америка. Та Америка, якою я її не знала.

Так що ж буде тепер? Зараз ми можемо сказати одне: тривоги і невизначеність цих виборів "проростуть" після в - виборчу боротьбу, можливо вельми довгу в часі, з таким наслідками для нашої демократії, які значно перевершать за своєю гостротою обмежені питання типу "коли, нарешті, в Пенсільванії порахують бюлетені тих, хто голосував не за місцем проживання" або "Чому жінки Середнього Заходу "кривляться" на Трампа значно більше, ніж латиноамериканці в Південній Флориді".

Скоро ми отримаємо результати голосування в Пенсільванії, Мічигані та Вісконсині. Але ж Трамп вже сказав, що не прийме своєї поразки в цих штатах, якщо тільки це не буде "поразка за всіма правилами". Насправді, у своєму нічному виступі по телевізору він вже категорично заявив про свою перемогу у всіх трьох штатах і про те, що підрахунок голосів там, де він лідирує, можна вже і не продовжувати. Чи триватиме ця війна до 8 грудня, того дня, коли всі Штати повинні формально закінчити підрахунок результатів? Або до 14 грудня, коли має відбутися засідання колегії вибірників? Або прямо до полудня 20 січня, коли майбутній президент США складатиме присягу на Капітолійському пагорбі?

Контури після виборної стратегії Республіканської партії були зрозумілі ще до виборів: перешкодити процесу підрахунку голосів, забезпечити мінімальну кількість голосів виборців на "демократичних територіях", гучно оголошувати про масові порушення в ході виборів. Мета - перевести справу про вибори в судову площину і подати якомога більше позовів. Власне, Трамп цієї стратегії і не приховував, як він зазвичай робить, привселюдно заявляючи про те, про що інші вважають за краще мовчати. На минулих вихідних він вже заявив, що "як тільки закінчаться вибори, ми йдемо до своїх адвокатів".

Справа зайшла так далеко, що в неділю Бенджамін Гінсберг, головний юридичний консультант Республіканської партії, що працює з нею багато років, зробив екстраординарний хід - він опублікував в газеті Washington Post статтю, в якій по суті справи засудив цю стратегію Трампа. Гінсберг нарахував понад 40 випадків, коли трамповський виборчий штаб подав на різних рівнях (місцевих і рівнях Штатів) позови, кожен з яких переслідував єдину мету — якимось чином перешкодити процесу виборів. Гінсберг написав, що заяви Трампа про масові шахрайства штучно роздуваються національним штабом Республіканської партії, який знає, що вони не відповідають дійсності, але все одно "накачує" цю "історію про лох-несське чудовисько". Юрист-республіканець попереджає: "Моя партія завдає собі шкоди, кладучи себе на вівтар Трампа".

Як би не пішла справа в судах, Трамп напевно з'явиться центром того виру нестабільності, який очікує нас протягом наступної пари місяців, аж до самої інавгурації. Така ситуація збережеться навіть після того, як по виборах буде прийнято фінальне рішення. Мстивий навіть у сприятливі часи Трамп вже ясно дав зрозуміти, що він може звільнити багатьох чиновників своєї адміністрації, яких він вважатиме недостатньо лояльними або які недостатньо охоче виконують його накази. Серед цих чиновників можуть виявитися директор ФБР Крістофер Рей, генеральний прокурор Вільям Барр, директор ЦРУ Джина Гаспел і навіть, незважаючи на розгул пандемії коронавірусу, головний епідеміолог країни Др. Ентоні Фаучі. Він може захотіти звільнити їх навіть у тому випадку, якщо програє вибори. Вірніше, особливо саме тому, що програє їх. І зробити це він може хоч завтра. Звідки ми знаємо, як все буде насправді? Адже одного разу Трамп вже чинив таким чином - після програшу республіканцями проміжних виборів у 2018 році. Тоді, буквально на наступний день після виборів він звільнив свого Генерального прокурора Джеффа Сешнса.

Небезпеку становить не тільки мстивий характер Трампа. Навіть зазнавши поразки, він може використовувати свої службові повноваження для того, щоб влаштувати додаткові адміністративні потрясіння до 20 січня 2021. Він може порушувати норми і традиції навіть більшою мірою, ніж робив це досі. Він може помилувати і амністувати членів своєї сім'ї, своїх близьких друзів і дружків і навіть — теоретично — себе самого. Він може підірвати довіру суспільства до вакцини проти коронавірусу, або взагалі припинити дії адміністрації, спрямовані на боротьбу з ним. Є численні сценарії можливого хаосу, який нам може влаштувати Трамп, і вони можуть бути дуже схожими на ті, які він вже проводив у життя.

Правда в тому, що на кожному етапі свого правління він був готовий сказати і зробити те, що раніше було немислимо в американській політиці. Він підтримував диктаторів, таких як Володимир Путін, і просив зарубіжні країни допомогти йому перемогти Джо Байдена. Він так багато брехав, що газета Washington Post зареєструвала понад двадцять тисяч його брехливих або перекручених заяв. Він отримував особисту вигоду з президентства, і він зняв з себе всяку відповідальність за провальну політику своєї адміністрації проти коронавірусу, який вже забрав життя понад двохсот тридцяти тисяч американців.

Питання зараз не в тому, як далеко Трамп піде, щоб залишитися на своєму посту - останні чотири роки дали остаточну відповідь на це питання. А в тому, чи залишився хто-небудь, хто може зупинити його, оскільки Америка входить в небезпечну невизначеність виборів, в яких поки ще немає переможця.

Сьюзен Глассер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...