На ALMA відкритий найдальший двійник Чумацького Шляху!

ESO
ESO

Європейська південна обсерваторія

Галактика SPT0418 - 47 гравітаційно лінзована близькою до нас галактикою і виглядає майже ідеальним світловим кільцем. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Rizzo et al.

За допомогою Атакамської Великої міліметрової / субміліметрової антенної решітки ALMA (яку ESO експлуатує на партнерських засадах) астрономи виявили дуже далеку і тому дуже молоду галактику, яка несподівано виглядає дуже схожою на наш Чумацький Шлях.

Про це пише ESO.

Зображення галактики має вигляд "кільця Ейнштейна"

Світло йшло до нас від цієї галактики понад 12 мільярдів років і ми бачимо її такою, якою вона була, коли Всесвіту було всього 1.4 мільярда років. Галактика виглядає несподівано впорядкованою - це суперечить усталеній думці, що в ранньому Всесвіті всі галактики були турбулентними і нестійкими. Несподіване відкриття вимагає перегляду наших уявлень про формування галактик і дозволяє по-новому поглянути на минуле Всесвіту.

"Це справжній прорив у наших поглядах на утворення галактик - наші результати показують, що структури, подібні до тих, які ми спостерігаємо в довколишніх спіральних галактиках і в нашому Чумацькому Шляху вже існували 12 мільярдів років тому", — говорить Франческа Ріццо (Francesca Rizzo), докторант Інституту астрофізики Макса Планка в Німеччині, яка керувала роботою, результати якої публікуються сьогодні в Nature. Хоча у досліджуваної астрономами галактики SPT0418-47, мабуть, немає спіральних рукавів, вона володіє принаймні двома властивостями, типовими для Чумацького Шляху: обертовим диском і балджем, великою хмарою зірок, що щільно оточує з усіх боків галактичний центр. Вперше балдж спостерігається у галактики на такому ранньому етапі історії Всесвіту. Це і робить SPT0418 - 47 найдальшим двійником Чумацького Шляху.

"Для нас було великою несподіванкою, що ця галактика так схожа на ті, що нас оточують – це йде врозріз з усіма нашими уявленнями, заснованими на моделях і більш ранніх, хоча і менш детальних спостереженнях", — говорить співавтор роботи Філіппо Фратерналі (Filippo Fraternali) з Каптейнівського Астрономічного інституту при гронінгенському університеті в Нідерландах. У ранньому Всесвіті молоді галактики ще тільки формувалися. Тому дослідники припускали, що вони повинні мати хаотичну будову, позбавлену виразних структурних особливостей, типових для більш зрілих галактик типу Чумацького Шляху.

Новини за темою: Зоряні війни за корисні копалини: Кому належить Місяць і його ресурси?

Вивчення віддалених галактик, таких, як SPT0418-47, має величезне значення для нашого розуміння процесів формування і розвитку галактик. Ця галактика знаходиться дуже далеко - ми бачимо її в момент, коли вік Всесвіту становив всього 10% від сучасного. Адже світло від неї йшло до землі 12 мільярдів років. Досліджуючи її, ми заглядаємо в епоху, коли новонароджені галактики ще тільки починали свою еволюцію.

На таких величезних відстанях детальні спостереження галактик навіть з найпотужнішими телескопами майже неможливі – ці об'єкти занадто слабкі і мають занадто малі кутові розміри. Група, яка виконала дану роботу, подолала ці труднощі, скориставшись однією з близьких до нас галактик як сильним збільшувальним склом. Цей ефект, відомий під назвою гравітаційного лінзування, дозволив ALMA зазирнути в далеке минуле і побачити його в безпрецедентних подробицях. Суть ефекту в тому, що гравітаційне тяжіння близької галактики деформує і згинає промені світла від далекої галактики, і в результаті ми отримуємо спотворене і збільшене зображення останньої.

Завдяки майже точному розташуванню лінзуючої і далекої галактики на одному промені зору, лінзуюча далека галактика виглядає майже ідеальним світловим кільцем навколо близької до нас галактики-лінзи. З отриманих на ALMA даних, застосувавши нову техніку машинного моделювання, дослідники відновили справжню форму далекої галактики і виміряли параметри руху газу в ній. "Коли я вперше побачила Відновлене зображення SPT0418-47, я не могла повірити своїм очам: переді мною відкрилася справжня скарбниця", — говорить Ріццо.

"Те, що ми побачили, було досить загадково: незважаючи на високий темп зореутворення і пов'язані з цим високоенергетичні процеси, галактичний диск SPT0418-47 виявився найбільш впорядкованим з усіх, що будь-коли спостерігалися в ранньому Всесвіті", — констатує співавтор роботи Симона Вегетті (Simona Vegetti), теж з Інституту астрофізики Макса Планка. "Це несподіваний результат, який має велике значення для розуміння еволюції галактик. "Астрономи, однак, відзначають, що хоча SPT0418 - 47 має диск і інші риси подібності зі спіральними галактиками, що оточують нас, все ж слід очікувати, що в процесі розвитку ця галактика стане зовсім несхожою на Чумацький шлях і приєднається до класу еліптичних – поряд зі спіральними, це ще один численний тип галактик, що населяють зараз Всесвіт.

Несподіване відкриття свідчить про те, що ранній Всесвіт, можливо, не настільки хаотичний, як вважалося. Виникає багато питань з приводу того, як через такий нетривалий час після Великого Вибуху змогла сформуватися настільки впорядкована галактика. Нинішня знахідка, зроблена на ALMA, перегукується з раніше зробленим і оголошеним в травні відкриттям масивного обертового диска на подібній відстані. Завдяки лінзуванню, у SPT0418-47 видно більш дрібні деталі, а на додачу до диска ще й балдж, що ще більше зближує цю галактику з Чумацьким Шляхом в його сучасному стані.

Майбутні дослідження, в тому числі ті, що будуть виконані на надзвичайно великому телескопі ESO, повинні привести до вирішення питання про те, наскільки типовими на ділі є такі "новонароджені" дискові галактики і чи дійсно вони в цілому менш хаотичні, ніж передбачалося. Ці роботи відкриють для астрономів нові горизонти і врешті-решт приведуть до розуміння закономірностей розвитку галактик.

За матеріалами: Space Room Космос і Астрономія

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...