Момент Х: Чи стане криптовалюта альтернативним долару інструментом платежу в посткризовому світі

Гліб Простаков
Гліб Простаков

Бізнес-аналітик

Біткоїн

Біткоїн демонструє ознаки чергового бичачого ралі на тлі кризи, що наростає в світових економіках і що пов'язана з коронавірусом. Ніхто не скаже, як довго буде рости перша цифрова валюта, а разом з нею і так звані альткоїни, але очевидно одне: жодних ринкових передумов до цього немає.

Про це пише Гліб Простаков на своїй сторінці в Facebook.

Процеси визнання криптовалют більшістю країн загальмували: уряди бачать в непідконтрольних цифрових активах більше ризиків, аніж вигоди від їх регулювання. При цьому низка країн заявляють про запуск власних цифрових валют – на передовій, як зазвичай, Китай з його цифровим юанем. Але ці процеси мають мало спільного з біткоїном та іншими "нічиїми" валютами, оскільки повністю контролюються державою.

Ці міждержавні та регіональні цифрові валюти в найближчому майбутньому можуть претендувати на альтернативний долару інструмент платежу в посткризовому світі. Але цифровий юань, цифровий рубль або цифрова єна мають мало спільного з біткоїном, ефіром або риплом. Їх об'єднує тільки технологія блокчейн, та й то її реальне значення, здається, сильно переоцінене. Світ сповнений інших цифрових і технологічних інновацій, і блокчейн – лише одна з них.

Разом з тим масштаби економічної кризи у світі, яка претендує на статус безпрецедентної, можуть створити передумови для чергової цифрової бульки. Тихі гавані перестали бути тихими. Невизначені перспективи долара з огляду на гігантський держборг США, що до того ж росте, як на дріжджах, а також включений на повну котушку друкарський верстат ФРС, наближають якийсь момент Х.

А саме – рішення, яке дозволить Штатам не платити по боргах, в силу того, що за ними просто неможливо розрахуватися. Яким саме буде це рішення, ймовірно, ми зможемо спостерігати вже в найближчі місяці. Ні державні облігації, ні золото також не є надійним інструментом вкладень в період кризи такого масштабу. Золото, як це не раз бувало, може кидати з боку в бік з гігантськими відхиленнями, а ризики дефолтів внаслідок заморожування світової економіки не вселяють віри в державні цінні папери, які завжди вважали найбільш консервативним способом інвестування.

Новини за темою: Біткоїни на українських АЕС: Уряд пропонує зробити "Енергоатом" світовим центром криптовалют

При цьому, якщо ми подивимося на динаміку вартості криптовалют в моменти обвалів або бурхливого зростання світових фондових індексів, то побачимо, що ринки крипти і цінних паперів входять в одне і те ж піке. Іншими словами, криптовалюти ніколи не були інструментом збереження грошей в періоди криз, а просто падали разом з усім ринком.

Єдина відмінність – масштаби злетів і падінь, які у криптовалют значно перевершують будь-які фондові індекси, роблячи їх ідеальним спекулятивним інструментом, з точки зору маніпулятора. В умовах дефіциту надійних активів транснаціональним інвестиційним фондам на кшталт BlackRock або Vanguard просто нікуди дівати трильйони, якими вони управляють.

А як відомо, саме існування таких фондів неможливе, якщо гроші не створюють гроші. За відсутності інструментів збереження та примноження капіталу в умовах глобальної світової кризи такий інструмент можна створити штучно. І "вільні" криптовалюти підходять для цього якнайкраще. Входження інституційних інвесторів в криптовалюти здатне розігнати їхню вартість до нових висот. При цьому процес буде повністю керований інсайдерами, як це і було досі, але в набагато більших масштабах.

12 травня відбудеться так званий халвінг біткоїна. Раз на чотири роки відбувається переполовинювання винагороди для майнерів – власників обчислювальних потужностей, які, обробляючи масиви даних, і "добувають" біткоїн та інші криптовалюти. Виникне штучний дефіцит, який дасть (вже дав) імпульс зростанню ціни за відсутності фундаментальних (а не штучних) причин. Підкріплена грошима інвестфондів ціна знову може піти в зростання, заманюючи дрібних інвесторів (у профільній термінології – "хом'яків") в нову криптовалютну піраміду. Після якої буде настільки ж масштабний обвал.

Наскільки масштабним буде зростання ціни, передбачити неможливо. Але зрозуміло, що вона має свої межі, хоча б у силу специфіки торгівлі криптовалютами, для якої потрібно володіти мінімальними навичками і знаннями, яких, як правило, не має обиватель. Однак криптовалюти як інструмент інвестування за останні роки оцінило чимало професійних трейдерів.

Біткоїн, ефір, рипл та інші цифрові валюти увійшли в інвестиційні портфелі багатьох з них. Імовірно, новий бум цін буде розрахований більшою мірою на них, ніж на звичайних криптоентузіастів, яких маніпулятори ринку крипти вже "вичавили насухо" на хвилях попередніх обвалів ціни.

Підіб'ємо кілька проміжних підсумків. Чи можна заробляти на біткоїні та інших криптовалютах? Так, можна. Цей ринок нікуди не подінеться, він вже увійшов в інвестиційну екосистему і став її частиною. Але заробляти будете, як правило, не ви, а інсайдери.

Чи буде черговий пік ціни біткоїна? Цілком можливо. Але навряд чи за одну монету будуть давати мільйон доларів або навіть сто тисяч, як пророкують деякі криптогуру – цей інструмент все ще залишається виключно спекулятивним і ризиковим. Разом з тим в умовах глобальної паніки і контрольованої фінансистами медійної машини надути нову криптовалютну бульку не буде надто складно.

Гліб Простаков

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...