Міжзоряний прибулець – комета, яка прилетіла з-за меж Сонячної системи з дуже холодного куточка Всесвіту

ABC
ABC

Іспанська загальнонаціональна щоденна газета

Комета 1I/Оумуамуа у представленні художника NASA Goddard Space Flight Center

"Закрийте двері, дме!" "Замерзла, старенька?" Саме такими заголовками і мемами зустріли в світі комету, названу на честь російського астронома Борисова. Її унікальність в тому, що це лише друга за рахунком комета, про яку ми знаємо, що вона народилася поза нашою рідною Сонячною системою. Вона летіла до нас мільйони років, але поблизу, при огляді через телескоп, виявилася холодна та непривітна. І чого, питається, летіла тоді?

Про це пише ABC.

В складі комети Борисова виявлені сліди того, що комета народилася за межами нашої Сонячної системи при найнижчих температурах в космосі – нижче 250 ºC.

Минулого року комета на ім'я 2I/Borisov (Два-ай/Борисов) стала другим відомим науці міжзоряним відвідувачем нашої планети після Оумуамуа (Oumuamua), дивного сигароподібного каменю. У грудні астрономи використовували телескоп ALMA в пустелі Атакама (Чилі), щоб вперше безпосередньо спостерігати за хімічними речовинами, що знаходяться всередині об'єкта, який прибув з-за меж Сонячної системи. Результати, опубліковані в журналі "Нейча астрономі" (Nature Astronomy), показують, що 2I/Borisov — це надзвичайно рідкісна комета, ймовірно, запозичена з найхолодніших місць у всесвіті.

Спостереження з допомогою ALMA, проведені Мартіном Кординером (Martin Cordiner) і пані Стефані Мілам (Stefanie Milam) в Центрі космічних польотів імені Годдарда НАСА в Гринбельті, штат Меріленд, показали, що газ, що виходить з комети, містить незвично високу кількість окису вуглецю (СО). Концентрація СО у ньому вища, ніж коли-небудь виявлялося в кометах в межах двох астрономічних одиниць (а.о.) від Сонця (що не менш 300 мільйонів кілометрів). Тобто, концентрація СО в кометі Борисова у 9-26 разів вище, ніж у середній кометі в Сонячній системі.

Астрономам цікаво знати все про комети, тому що ці об'єкти проводять значну частину свого "життя" на великих відстанях від будь-якої зірки і в дуже холодному середовищі. На відміну від планет, їх внутрішній зміст істотно не змінюється з моменту народження. Тому вони можуть багато розповісти про процеси, що відбувалися під час їх народження на протопланетних дисках. "Це перший раз, коли ми заглядаємо всередину комети, яка прийшла до нас з-за меж Сонячної системи, — говорить астрохімік Мартін Кординер, — і вона різко відрізняється від більшості інших космічних прибульців, яких ми бачили раніше".

Новини за темою: Космічна галузь: Двадцять прогнозів на 2020 рік

ALMA виявив дві молекули в газі, що викидається кометою: ціаністий водень (HCN) і чадний газ (CO). Звичайна річ, вчені очікували побачити HCN, який присутній в Два-ай/Борисов в кількостях, аналогічних тим, які виявлені в кометах всередині Сонячної системи. Але дослідники були дуже здивовані, побачивши таку велику кількість CO. "Комета повинна була утворитися з матеріалу, дуже багатого на сухий CO-лід, який утворюється тільки при найнижчих температурах в космосі: — нижче 250°C", — говорить планетолог Стефані Мілам.

Чадний газ є однією з найпоширеніших молекул в космосі і знаходиться в складі більшості комет. Тим не менш, існує велика різниця в концентрації СО в кометах, і ніхто не знає, чому. Частково це може бути пов'язано з місцем у Сонячній системі, в якому кожна з комет була сформована. А може, фактором є частота, з якою орбіта тієї чи іншої комети наближається до Сонця, приводячи до більш швидкого випаровування льоду.

"Якщо гази, які ми спостерігаємо, відображають особливості місця народження, то можна стверджувати, що "Два ай/Борисов" (2I/Borisov) міг сформуватися не так, як комети в нашій рідній Сонячній системі. "Борисов" міг виникнути в надзвичайно холодній зовнішній області іншої далекої планетної системи", — додає Кординер. Цю зону можна порівняти з холодним регіоном замерзлих тіл за Нептуном, званим поясом Койпера.

Вчені можуть тільки будувати припущення про тип зірки, до якої належала планетна система комета "Борисов". "Більшість протопланетних дисків, спостережуваних раніше з допомогою ALMA, є більш молодими версіями зірок з малою масою, такими як Сонце", — говорить Кординер. Багато з них простягаються далеко за межі регіону, де, як вважається, утворилися наші власні комети, і містять велику кількість надзвичайно холодного газу і пилу. І "Борисов", можливо, прийшов до нас з одного з цих великих дисків".

Видворений зі своєї системи

Ґрунтуючись на даних про його високу швидкість при проходженні через нашу сонячну систему (33 км/с), астрономи підозрюють, що цей дивний мандрівник був виштовхнутий зі своєї системи-господаря, ймовірно, при взаємодії із зіркою або гігантською планетою, що проходила повз. Потім він провів мільйони чи мільярди років у холодній і самотній подорожі у міжзоряному просторі, і, нарешті, 30 серпня 2019 року був виявлений астрономом-любителем Геннадієм Борисовим, на прізвище якого він і отримав своє ім'я.

"Два ай/Борисов" — це вже другий міжзоряний об'єкт, виявлений в Сонячній системі. Перший, 1I/Оумуамуа, був виявлений у жовтні 2017 року, але в той момент він уже віддалявся, що ускладнило розкриття подробиць про те, чи це була комета, астероїд або щось ще. Присутність активного клубка газу і пилу навколо комети Борисова дозволило назвати його першою підтвердженою міжзоряною кометою.

Новини за темою: "Атлант" розправив крила: Як СРСР побудував гігантський літак для перевезення орбітального корабля-ракетоплана

Поки не будуть вивчені й інші міжзоряні комети, незвичайний склад 2I/Borisov не може бути легко пояснений і викликає більше питань, ніж відповідей. Чи характерний такий склад для міжзоряних комет? Чи побачимо ми в найближчі роки більше міжзоряних прибульців зі своєрідним хімічним складом? Що вони розкажуть нам про те, як утворюються планети в інших зоряних системах?

"2I/Borisov" дав нам перше розуміння хімії, яка сформувала іншу планетну систему, — говорить Мілам. — Але тільки тоді, коли ми зможемо порівняти об'єкт з іншими міжзоряними кометами, ми дізнаємося, чи є 2I/Borisov особливим випадком, або всі міжзоряні об'єкти мають такі незвично високі рівні чадного газу СО". Відповіді на ці питання, безумовно, не змусять себе довго чекати.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...