live

Міжнародна політика у нових реаліях: Суперництво наддержав після кризи коронавірусу

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Ряд відремонтованих і відновлених танків Т-34-85 які знаходяться на залізничних платформах для транспортування в Москву для Параду Перемоги EPA-EFE

Рано чи пізно світ подолає кризу, викликану коронавірусом. Деякі експерти стверджують, що світ вже не буде колишнім. Як себе будуть поводити США у нових політичних реаліях?

Про це пише The National Interest.

Рано і чи пізно світ подолає віраж, викликаний у його розвитку коронавірусом, і боротьба між великими державами розпочнеться рівно з тієї точки, на якій вона була поставлена на паузу. І вже зараз потрібно думати, якою буде зовнішня політика США і в цілому політика, спрямована на захист національної безпеки нашої країни, в пост-пандемічному світі. І тут в першу чергу Вашингтону треба буде звернути увагу на ті частини світу, які мають життєво важливе значення для інтересів США.

Великий Близький Схід. Цей регіон є найбільшою козирною "дикою" картою в світових справах. Ми поки не знаємо, наскільки серйозними будуть втрати Ірану. Ми не знаємо і про те, наскільки агресивно вірус буде далі поширюватися регіоном, якої шкоди він завдасть і наскільки потужно він дестабілізує і без того хиткі близькосхідні країни.

Той факт, що нещодавно ми зменшили присутність США на Близькому Сході, може зіграти на нашу користь тепер. По суті, все непогано влаштувалося в Сирії, де адміністрація президента США уникла "засмоктування" наших сил в місцевий сипучий пісок. На даний момент, принаймні, проблеми Сирії залишаються всередині самої Сирії, а не є нашими проблемами. А Росія і Іран не особливо посилили свої позиції з того моменту, коли вони зважилися на свої власні інтервенції на сирійській території.

Тим не менше зараз США треба побудувати на Близькому Сході надійну мережу безпеки, яка дозволила б нам просувати загальну безпеку в цьому регіоні, вести торгівлю і вирішувати виникаючі там конфлікти. Якою б не була хаотичною ситуація на Близькому Сході після бурі коронавірусу, Вашингтон повинен вибудувати там певну архітектуру безпеки, яка б допомогла відповісти на виклики, які там виникають.

Головним таким викликом є Іран — головне джерело хаосу. Що б не сталося, США повинні підтримувати проти Ірану вже встановлений санкційний режим — включаючи ембарго на продаж зброї [Ірану]. Краща надія для світу в плані вирішення глобальної іранської проблеми — це те, що врешті-решт вдасться підштовхнути Іран до столу переговорів для укладення дійсно зобов'язуючої угоди з США.

Вашингтону також слід остерігатися відродження транскордонного ісламістського тероризму. Такі злісні угруповання завжди процвітають в умовах хаосу. Неадекватне держуправління, відсутність гарантій особистої та громадської безпеки, а також скорочується економічна свобода — все це може роздмухувати полум'я екстремізму. США просто не мають права припинити активні контртерористичні операції, що  працюють на випередження.

Крім того, Америці варто звернути свій погляд і на південь від Близького Сходу — у бік Африки, причому не тільки через занепокоєння з приводу тероризму.

Китайський вплив може підточити і без того слабкі системи держуправління в країнах цього регіону. Воно може загальмувати прогрес Африки в напрямку до економічної свободи. І тут США потрібно буде ухилятися від військової за своєю суттю "африканської" стратегії минулого, спрямованої перш за все на боротьбу з тероризмом. Потрібен більш складний і багатосторонній план, який одночасно захищав би інтереси США і не давав проблемам Північної Африки "перестрибнути" через перешкоди, обрушитися на Близький Схід і Європу.

Європа. Єдина, вільна, процвітаюча і яка перебуває в мирі сама з собою Європа залишається життєво важливим національним інтересом США. Давайте назвемо речі своїми іменами: Європа зараз отримує потужний удар з боку коронавірусу. І цей удар зробить трансатлантичну солідарність більш важливою, ніж будь-коли в історії.

Індо-Тихоокеанський регіон. Пекін запустив потужну піар-кампанію, націлену на те, щоб відвернути увагу від його моторошно невдалого методу боротьби з епідемією COVID-19. Але жодні хитрощі з маніпуляціями фактів не приховають ту реальність, що торговій марці під назвою "компартія Китаю" завдано непоганий удар. Отримав торпеду в борт і "світлий образ" китайської економіки. І останні пропагандистські вишукування китайців з цього приводу виглядають просто смішно. Вони — не показник сили, вони - показник відчаю, викликаного безпорадністю.

Але нам треба бути реалістами. Коронавірус не поставить Пекін на коліна. Не зменшить він і китайське прагнення підірвати владу США. Пропозиції по нашому власному "брекзіту", розлучення США з китайською економікою теж абсолютно нереалістичні. США після коронавірусу потрібно буде повернутися рівно до тієї точки, де ми були на початку епідемії, посівши у відношенні Китаю жорстку, вкрай практичну позицію. Така позиція змусить Пекін поважати інтереси США — хоча б у довгостроковій перспективі. Як би не розвивалися події, США слід діяти жорсткіше з Китаєм в тих сферах політики, де Пекін вже давно нахабніє — і продовжує нахабніти. А саме — у плані крадіжки китайцями інтелектуальної власності, в плані їхніх хижацьких бізнес-стратегій і в плані їх образливої для США, заснованої на брехні публічної дипломатії.

Що стосується Північної Кореї — хто знає, що діється в цій державі-ізгої? Пхеньян не розповів зовнішньому світу нічого — на жодну з важливих тем. Схоже, що немає альтернативи статус-кво, — ми будемо і далі тиснути цей режим. І будемо сподіватися, що тиск призведе до нових плідних переговорів у майбутньому.

Новини за темою: Коронавірус в Північній Кореї: Чи впаде диктатура Кіма через кризу?

Америка. Завдання номер один — це підняти США з нокдауну і зробити так, щоб країна продовжила свій великий біг до щастя. Це означає — побачити перспективу за горизонтом пандемії. Враховуючи стан економіки та федерального бюджету, другий потужний виклик — це необхідність переконатися, що Вашингтон не втратить інтерес до того, щоб впливати на зовнішній світ. І не викине за непотрібністю потрібні для цього впливу інструменти. Нам потрібно зберігати правильне поєднання "жорсткої" і "м'якої" сили. А якщо ми хочемо перемогти наших супротивників у змаганні наддержав, нам потрібно буде витягнути свою економіку з призупинення — і змусити її рухатися швидше. Швидше і якісніше, ніж економіки наших суперників.

Джеймс Карафано

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...