Пухир депозитних сертифікатів, або Про що мовчить НБУ

Данило Монін
Данило Монін

Експерт Інституту ліберальної економіки, співавтор пакета реформ "Вільна економіка"

Національний банк України Фото - bank.gov.ua

Національний банк України звітує про позитивні тенденції у банківському секторі, проте є те, про що НБУ воліє краще замовчувати.

Про це пише Данило Монін на своїй сторінці в Facebook.

Пухир депозитних сертифікатів, або про що мовчить НБУ.

Ми вже звикли слухати про перемоги від НБУ які ллються рікою з вуст нашого банківського регулятора. У той самий час є дещо, про що НБУ вважає за краще мовчати. Проте розповім я.

Я сформував графік стерилізації гривні Національним банком за 2019 рік і початок 2020 до 07.02.2020. Кожні 14 днів НБУ проводить випуск депозитних сертифікатів і морозить гривню на 14 днів за ставками, які показані на графіку нижче.

Графік стерилізації гривні Національним банком за 2019 рік і початок 2020 до 07.02.2020 facebook.com

Як Ви можете бачити на графіку, зазвичай сума такої заморозки в 2019 році до жовтня 2019 коливалася в діапазоні 40-60 млрд гривень, і за ставкою 16-18% така робота коштує НБУ приблизно 8,5 млрд гривень відсотками на рік. Але з жовтня 2019 року сума стерилізації стала величезним темпами зростати. В цей момент ми спостерігали зміцнення гривні та продовження виходу наших українських банків ОВДП (Облігації внутрішньої державної позики - Ред.) Мінфіну. 07.02.2020 ця сума досягла 188 млрд. І я практично впевнений, що 21 лютого ця сума може перевищити 200 млрд гривень або за поточним курсом 8 млрд доларів.

Як ви розумієте, з цим треба щось робити, бо таке не може тривати вічно. Адже 200 млрд гривень навіть за ставкою 11% коштуватиме НБУ 22 млрд гривень на рік. А з урахуванням того, що НБУ ще позбавляється від свого доходу у вигляді Облігацій Мінфіну... які впали нижче 330 млрд гривень, то дохід НБУ до бюджету запланований у 40 млрд в цьому році, може перетвориться на 25 млрд вже в 2021 році....
Але це ще не все. Адже цей графік - апогей монетарної політики НБУ - де грошей просто немає в економіці...
Банки не тільки не видають кредити, вони втікають навіть з ОВДП Мінфіну... Що станеться, якщо 150 млрд гривень викинуть на ринок? Інфляція і девальвація змете всі успіхи НБУ - однією великою хвилею ... Питання тільки в часі...

Данило Монін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...