Новини » Суспільство Читать эту новость на русском

Медичний "Калашников": Випробування російської вакцини від коронавірусу "Супутник V"

The Washington Post
The Washington Post

Найбільша американська щоденна газета

Російська вакцина від COVID-19 Андрій Рудаков/Bloomberg

Росія стверджує, що "Супутник V" ефективний на 95%, і ці її заяви узгоджуються з результатами експертів. У статті повідомляється про переваги вакцини "Супутник V" в порівнянні з західними і її ефективність, а учасники випробувань розповідають, як їм робили щеплення.

Про це пише The Washington Post.

Друзі та родичі називали їх "піддослідними кроликами" і попереджали, що вони ризикують зіткнутися з жахливими проблемами зі здоров'ям через вступ Росії у гонку вакцин.

Але група росіян, які швидко включилися у випробування російської вакцини "Супутник V" в якості добровольців, стали свого роду дослідниками-любителями ще до отримання повних офіційних результатів клінічних випробувань третьої фази, до яких залишаються все ще місяці, хоча російські чиновники заявили у вівторок, 24 листопада, що вакцина ефективна на 95%.

Ці добровольці заснували свою онлайн-спільноту, і, подібно до членів шкільної наукової команди "ботаніків", вони проводять власні дослідження.

Майже 1500 людей обмінюються повідомленнями, відповідають на питання і діляться результатами тестів на антитіла та іншими відомостями про стан здоров'я в неофіційній групі в Telegram під назвою "Добровольці-випробувачі вакцин від COVID-19".

Новини за темою: Якщо для влади пріоритет – порятунок людей, то вони зобов'язані купити російську вакцину від COVID-19

Це один з найбільш химерних куточків у глобальній гонці за вакциною, в якій беруть участь "Супутник V", а також інші вакцини, створені в лабораторіях Сполучених Штатів, Китаю та Європи.

Ця онлайн-група з радістю приймає новачків, що пристрасно хочуть взяти участь у випробуваннях вакцини, відправляючи їм посилання на найкращі місця, де їх можуть швидко включити. Члени групи співчувають розчарованим учасникам, які, як їм здається, в ході досліджень отримали уколи плацебо. Вони будують графіки результатів аналізів і симптомів, а також обмінюються технічною інформацією про антитіла і Т-клітинах.

Лише деякі з них є експертами, які мають досвід роботи в галузі біохімії або аналізу даних, а більшість з них — звичайні люди. Нагадаємо, що наразі добовий приріст хворих у Росії становить близько 24 тисяч осіб.

Російський уряд публічно не коментував існування цієї онлайн-групи. Але тон розмов її членів може здатися знайомим. Як і російські офіційні особи, майже всі автори повідомлень цієї групи переконані, що вакцина "Супутник V" ефективна.

Дмитро Куліш, біохімік і професор Центру підприємництва та інновацій при Сколковському інституті науки і технологій, приватному дослідницькому інституті в Москві, взяв участь у випробуваннях російської вакцини, тому що це був єдиний спосіб її отримати.

"Коротко кажучи, мені зробили два уколи, і два дні тому я отримав аналіз на рівень антитіл. Рівень антитіл виявився дійсно високим, і я дуже цьому радий", — сказав він в інтерв'ю.

За даними російського сайту розслідувань "Проєкт", представники російської еліти, включаючи магнатів і чиновників, шикувалися в чергу, щоб таємно зробити щеплення вакциною "Супутник V" ще до того, як вона була офіційно зареєстрована в серпні. Але російські чиновники заперечують, що російська еліта першою отримала доступ до цієї вакцини.

Сумніви росіян

Тим часом багато росіян, як і раніше, скептично ставляться до вакцинації в цілому. Згідно з результатами жовтневого опитування, проведеного "Левада-центром", 59% росіян не стали б робити щеплення від коронавірусу. Результати цього опитування не відображають причин такої недовіри росіян. Але, як і в Європі, Сполучених Штатах та інших країнах, у Росії в деяких колах встигло глибоко вкоренитися лобі проти вакцинації, а також теорії змови, згідно з якими нового коронавірусу взагалі не існує.

"Що стосується ефективності російської або будь-якої іншої вакцини, я не думаю, що хтось знає напевно. Тільки час покаже", - сказав 39-річний доброволець Олександр Самсонов, член Telegram-групи, який стверджує, що у нього відбулося потужне збільшення титру антитіл, як показав тест італійської фірми DiaSorin.

Влітку Самсонов звільнився з посади фахівця зі зв'язків з громадськістю, тому що його начальник наполягав, щоб співробітники повернулися до роботи в офісі, де мало хто дбав про заходи захисту, такі, як маски і рукавички.

Самсонов став уникати звичних заходів, прогулянок в парку, виставок і зустрічей з журналістами в кафе. Місяць за місяцем він намагався перебувати вдома, працюючи біля комп'ютера як фрилансер.

"Я переживав стрес. Я весь час сидів удома, — зізнався він. - Сидиш вдома цілими днями і набираєш вагу".

Самсонов вирішив приєднатися до випробувань вакцини після того, як від коронавірусу померла його 92-річна бабуся, і ним заразилися його друзі.

"Вони розповідали мені жахливі речі. Деякі захворіли на діабет. У деяких утворилися тромби. А в деяких були проблеми з легенями", - розповів він.

Тим часом деякі колеги і друзі сміялися над заходами захисту, які вжив Самсонов, зокрема носінням масок і рукавичок. Коли він вирішив брати участь у випробуваннях вакцини, вони сказали, що він пошкодує.

"Вони говорили мені, що, оскільки вакцина як слід не протестована, а питання вакцинації має політичний характер, у мене будуть проблеми зі здоров'ям, — розповів він. - У мене ніколи не буде дітей, і через цю вакцину у мене розвинуться різні хвороби".

За його словами, хоча ця вакцина експериментальна, вона все ж допомогла йому підняти настрій - подібно до завіси на прем'єрі вистави. Він знайшов нову роботу у сфері зв'язків з громадськістю.

"Я відчуваю себе набагато спокійнішим. Я відчуваю, що тепер можу вийти з самоізоляції - сказав він. - Я не можу жити в ізоляції до літа 2021 року".

Медичний "Калашников"

У міру посилення міжнародної конкуренції Росія все більше націлюється на ринки в Азії, Латинській Америці, на Близькому Сході, в Центральній Азії та Африці. Президент Володимир Путін піднімає тему вакцини у всіх розмовах зі світовими лідерами — змагаючись з такими конкурентами, як британсько-шведський гігант AstraZeneca, який уклав альянс з Оксфордським університетом, а також американські компанії Moderna і Pfizer.

Росія стверджує, що "Супутник V" ефективний на 95%, і ці її заяви узгоджуються з результатами, про які повідомляють компанії Moderna, Pfizer і німецька BioNTech.

Позиція Росії полягає в тому, щоб, як це робить вірний Кремлю російський телеведучий Дмитро Кисельов, іронізувати над західними вакцинами, оскільки ті занадто дорогі і вимагають зберігання і перевезення при дуже низьких температурах. "Супутник V" випускається в ліофілізованій формі, і його простіше зберігати і транспортувати. Кисельов порівняв цю вакцину з одним із найвідоміших товарів, які Радянський Союз колись експортував.

"Наш "Супутник V" невибагливий і надійний, як автомат Калашникова", — сказав Кисельов у телепрограмі "Вести недели" раніше в листопаді. Він додав, що у випадку з вакциною компанії Pfizer можуть виникнути серйозні логістичні труднощі.

36-річний Володимир Русецький і його дружина Олена, обидва IT-фахівці, створили згадану вище Telegram-групу для обміну інформацією, і вони були здивовані, побачивши, наскільки швидко вона виросла.

Вони двічі пролетіли по 2700 кілометрів зі свого рідного Омська до Москви, щоб взяти участь у випробуваннях і зробити по два щеплення. Вони боялися заразити батьків.

"Коли у тебе є старі родичі, це страшно", - каже Русецький.

За його словами, тести на антитіла після вакцинації показали, що їх рівень високий.

Русецький сподівається, що ця група в Telegram переконає скептиків, у тому числі друзів і членів його сім'ї, подумати про те, щоб зробити щеплення, коли воно стане широко доступним на початку наступного року.

"Дочка моєї дружини, яка живе в Америці, назвала нас піддослідними кроликами. Тепер вона побачила, що у нас є антитіла, і її ставлення змінилося", — розповів Русецький. Подружжя, як і раніше, дотримується вимог щодо масок і рукавичок, в основному, щоб показати приклад іншим.

"Звичайно, ми відчуваємо полегшення" - сказав він. - Тепер я знаю, що мої родичі в безпеці. Я не передам їм захворювання, і це мене заспокоює".

Макс Попов, громадянин Канади і учасник Telegram-спільноти про вакцинацію, а також пов'язаної групи в Фейсбуці, сказав, що причин боятися російської вакцини немає. Але у нього і його дружини-росіянки Наталії Христюкової антитіла після щеплень в рамках клінічних випробувань так і не з'явилися.

"На підставі цього я вирішив, що і моя дружина, і я, на жаль, опинилися в групі плацебо", — сказав Попов, який займається виробництвом і установкою телевізійного обладнання в Росії.

Русецький упевнений, що отримав вакцину, а не плацебо. Він назвав її такою, що "змінює життя".

"Якщо ті люди, які не хотіли вакцинуватися, подивляться на мене, передумають і зроблять щеплення, — сказав він, — це буде просто чудово".

Робін Діксон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...