Новини » Політика Читать эту новость на русском

Малий і Великий Державний Герб України: Історія питання

Олег Поліщук
Олег Поліщук

Аналітик

Оголошення переможця конкурсу ескізів Великого Державного Герба України Укрінформ

Протягом вчора-сьогодні йде бурхливе обговорення ескізу проєкту Великого Державного Герба України, який запропонував Кабінет Міністрів України за результатами проведення конкурсного відбору на кращий ескіз Великого Державного Герба України. Відразу звертає на себе увагу назва - Великий Державний Герб України.

Про це пише Олег Поліщук на своїй сторінці в Facebook.

Більшість громадян України які народились після 1992 року переконані, що Державним Гербом України є Тризуб. Проте, якщо глибше дослідити дане питання, то побачимо, що Конституція України оперує поняттям малий Державний Герб України і вона ж уводить поняття Великий Державний Герб України, головним елементом якого є малий Державний Герб України, тобто Тризуб.

Дозволю свою версію з вакханалією гербових символів в сучасній Українській державі.

Історія даного питання дає підстави безумовно стверджувати, що те, що зараз відбувається, є впливом комуністів України, які вже офіційно заборонені протягом декількох років у нашій країні. Як би це смішно не виглядало, але це саме так. І Україна, щоб ще більше посилити наслідки декомунізації, необхідно відмовитись від ідеї Великого Державного Герба України, внести зміни до Конституції і визначити Державним Гербом України Тризуб.

Після проголошення Незалежності України гостро постало питання про визначення державних символів: Державного Прапора, Державного Герба і Державного Гімну. Вже тоді, в 1991 році, суспільство було сильно розділене на ідеологічні табори - комуністична більшість і пронаціональна меншість. Після невдалого заколоту у Москві у серпні 1991 року стало зрозумілим, що Радянський Союз перестає існувати як геополітичне явище. З цим погодились навіть українські комуністи, які тоді домінували в політичному середовищі України. І ось 19 лютого 1992 року на своєму засіданні Верховна Рада України вирішувала питання про Державний Герб України. Засідання відбувалось за участі тодішнього президента України Леоніда Кравчука. Вів засідання голова Верховної Ради Іван Плющ.

Новини за темою: Голова Інституту нацпам'яті виступив проти запровадження нового герба

Того ранку, пронаціональна меншість на чолі з В'ячеславом Чорноволом відразу запропонувала визнати Державним Гербом України Тризуб, знак Володимира Великого у Київській Русі. Однак, комуністи категорично почали заперечувати проти Тризуба називаючи його знаком українських націоналістів. Пізніше, погодившись із доцільністю включення Тризубу до складу Державного Гербу України, вони почали наполягати, щоб до нього ж всунути сніп пшениці і червоні гілки калини. Проти цього заперечувала пронаціональна меншість уважаючи Тризуб самодостатнім знаком, а у пшениці з червоною калиною вони вбачали зв’язок з Державним Гербом УРСР, тому виступали категорично проти. Дискусії в залі були дуже емоційні. Обговорення питань тоді не можна порівняти з нинішніми обговореннями. Тодішні народні депутати були залежні тільки від своїх ідеологічних переконань, і не було жодних тіньових ляльководів. Інтелектуальний рівень тодішніх депутатів в рази був вищий від нинішніх (мова йде не про всіх, але про переважну більшість).

І ось питання зайшло в патову ситуацію. Тоді в гру включився хитрий Леонід Кравчук. Він пояснив, що Державний Герб хоч якийсь потрібен вже сьогодні, бо є незалежна держава. Саме він запропонував увести в обіход два поняття - малий Державний Герб і Великий Державний Герб. Малий прийняти відразу, а Великий колись, коли прийде час. Того ж дня Верховна Рада України прийняла Постанову "Про затвердження Державного Герба України". Даною постановою було затверджено Державний Герб України у вигляді синього щита із золотим Тризубом на ньому. Даний герб має статус малого Державного Герба, який має лягти в основу Великого Державного Герба.

У 1996 році при прийнятті Конституції України знову взяла гору прокомуністична більшість, яка закріпила в Конституції два поняття - малий Державний Герб і Великий Державний Герб.

Таким чином, Тризуб, тоді, у 1992 році, не зміг стати повноцінним Державним Гербом через тиск комуністів. А терміни Великий Державний Герб і малий Державний Герб - це результат хитрощів і нав’язаних комуністами компромісів.

За 28 років свого існування Тризуб перетворився на самодостатній, повноцінний Державний Герб України і не потребує своїх змін. Скорше змін потребує Конституція, де треба прописати про єдиний Державний Герб України, прибравши хотєлки совєцьких комуністів.

Олег Поліщук

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...