live

Людина без маски

Віктор Журавльов
Віктор Журавльов

Український спортивний журналіст

Фото з відкритих джерел

В інтерв'ю телеканалу "Футбол" голова УАФ/ФФУ Андрій Павелко підтвердив, що очолювана ним організація дійсно не є осторонь і, як може, допомагає країні боротися з коронавірусом. Тільки от за найближчого розгляду виявилось це ніякою не допомогою, а її примітивною імітацією.

"У нас є 26 регіональних асоціацій, і всі вони сьогодні передали свій автотранспорт у розпорядження штабів, створених в областях для боротьби з поширенням коронавірусу" (Terrikon.com, 24.03), – заявив футбольний чиновник з екрану на всю країну.

Очевидно, йдеться про автомобілі Ford Kuga, які національна асоціація раніше з помпою передала в регіони і які тепер передоручає новоствореним штабам. На перший погляд все ніби дуже зворушливо, проте це лише на перший погляд. Варто копнути глибше, щоб переконатися: Павелку вкотре захотілося дешевої слави. А чергове "добре діяння" цього окозамилювача – до пари попереднім. Із запашком.

Нюанси справи федераційних автівок прекрасно розклав по поличках главред журналу "Футбол" Артем Франков у своєму телеграм-каналі:

"Ці авто не на балансі ФФ (федерації футболу, – В.Ж.), вони перебувають в оренді (або навіть лізингу, нехай ті, хто розбираються, мене поправлять), за які щомісяця автоматично відраховується певна сума. Її беруть з тих грошей, які центральна ФФУ нібито безоплатно перераховує на допомогу регіонам.

Ну от передали машину (відповідну вказівку і справді було надано з Києва). А як бути з умовами – бензин, обслуговування, запчастини, водій (який навряд чи буде працювати безкоштовно, а в регіональних ФФ грошей оплачувати "віддалених працівників", вибачте, немає)? За яким документом потім повертати і хто відповість за можливі пошкодження, на кого спишуть амортизацію тощо? Є таке дивне, але дуже багатьом знайоме поняття – матеріальна відповідальність...

Насправді це і є головне – той самий Диявол чи Бог, який криється в деталях. Павелко зі своїм невгамовним і нерозумним бажанням будь-якою ціною попіаритися – а хоч би й на кістках! – навіть близько не цікавиться практичною стороною питання.

Коротше, за всіма ознаками ми маємо справу з черговою схемою павелкінської камарильї, яка засвітилася майже ненароком – з подання самого Андрія Васильовича і відомої телепередачі. Регіональні ФФ звикли мовчати з будь-якого приводу – подібно до партизанів на допиті, бо зондерфюрер Костюченко не дрімає!

Які там штаби з боротьби з коронавірусом, який там транспорт для них – брехня все це..." (Footclub.com.ua, 26.03).

Правоту Франкова вже підтвердив сигнал з Херсона, де місцеві футбольні керівники відмовилися надавати федераційний Ford регіональному антивірусному штабу. Про це повідомляє ресурс "Новий день", який процитував виконавчого директора Херсонської обласної федерації футболу Олексія Краучера:

"Наш Ford з водієм готовий виконувати доручення, надані штабом, але передавати її ми не будемо. Механізм такої передачі не узгоджено, і якщо транспорт вийде з ладу, відповідати за це буде наша організація. Тим паче що у нас також є плани на машину. Нині телефонуємо в лікарні та до ветеранів футболу – може, комусь треба купити ліки, а комусь продуктів додому привезти" (Newday.kherson.ua, 26.03).

"Як бачимо, на словах у президента УАФ Андрія Павелка все добре виходить, в ногу з часом. Насправді ж ситуація зовсім інша. Все, як у тій приказці: головне – "прокукурікати", а там хоч не світай. Тільки "кукурікати" слід якомога голосніше, щоб вся Україна почула..." (Newday.kherson.ua, 26.03), – констатує автор матеріалу Сергій Яновський. Він, до речі, і поспілкувався з керівником обласного штабу в Херсоні Вадимом Чабаном, який стверджує: жодних розмов про транспорт із представником регіональної асоціації футболу не було…

На цьому тлі безглуздою є і подяка Павелка, висловлена "обласним асоціаціям футболу, які приєдналися до ініціативи УАФ і вже організували оперативні штаби надання допомоги тим, хто цього потребує" (Uaf.ua, 28.03).

Безглуздою, тому що до створення оперативних штабів цей шахрай з Будинку футболу теж не має жодного відношення! Знову спостерігаємо банальну імітацію активності. Знову спроба примазатися до чужої чесноти.

Як відомо, вищеназвані штаби було створено українськими бізнесменами. Домовленість про це було досягнуто під час зустрічі президента України Володимира Зеленського з представниками великого бізнесу майже два тижні тому. Павелка на цю зустріч ніхто кликати, зрозуміло, не збирався.

Схоже, прагнення присвоювати собі чужі заслуги і піаритися на чужих досягненнях у цієї людини – в крові. Навіть коли йдеться про національну збірну, він не може змінювати своїх злодійських звичок.

У вже згаданому інтерв'ю ТРК "Футбол" Павелко жваво заявив:

"Ми пишаємося нашою збірною. Сьогодні можу точно сказати, що всі премії виплачено. Це рекордна премія за весь час – з податками 4 млн доларів отримали наші гравці й тренери. Наша збірна варта того, щоб отримувати рекордні премії" (Unn.com.ua, 22.03).

Цей спіч наочно продемонстрував не тільки жадібність, а й недалекість першої особи українського футболу. Той самий Артем Франков легко це довів:

"Ще в лютому 2018 року УЄФА оголосив, що виплатить кожній збірній, яка пробилася на Євро-2020, бонус у ‎9,25 млн євро! Призовий фонд турніру, як відомо, формується УЄФА переважно з продажу телевізійних і маркетингових прав, до яких ні Павелко, ні УАФ/ФФУ, звісно, не мають жодного відношення.

Тож у цьому разі більш доречно вважати не те, скільки Павелко з барського плеча нібито видав синьо-жовтим (з призових УЄФА), а скільки привласнив (вже ми-то знаємо, як "прозоро" розпоряджаються фінансами в Будинку футболу).

Вибачте за таке порівняння (щодо збірної), але в цій ситуації Павелко скидається на альфонса, який з пафосом презентує дорогий подарунок своїй мадам, у якої перебуває на утриманні..." (Gordonua.com, 25.03).

Автор цілком справедливо зауважує, що УАФ/ФФУ в останні роки остаточно перейшла на утриманський режим і займається лише тим, що перерозподіляє кошти УЄФА і ФІФА, абсолютно не заробляючи самостійно і не створюючи абсолютно ніякої додаткової вартості українського футболу як продукту.

Восени минулого року журналіст Костянтин Андріюк оприлюднив перевірені дані про зарплати вищих чинів УАФ/ФФУ. Згідно з опублікованою відомостю, генсек Юрій Запісоцький – отримує в місяць 350 тисяч гривень, перші віцепрезиденти Вадим Костюченко та Олег Протасов – по 474 і 250 тисяч відповідно. У документі відсутні цифри по самому "ватажку", але навіть без його капіталу місячний дохід вищезазначеного тріо перевалює за мільйон гривень. Відмовившись від зарплати за один місяць, дані громадяни цілком змогли б придбати апарат штучної вентиляції легенів або 3 тисячі швидких тестів на коронавірус.

Але, мабуть, жестів такої широти від нинішніх управлінців федерації нам не дочекатися. Вони живуть в іншій системі координат, несумісній з загальноприйнятими морально-етичними нормами поведінки. Вони навіть у своєму футбольному Домі не в змозі подбати про добробут його мешканців. І щоб зрозуміти, наскільки жалюгідними виглядають потуги контори Павелка напнути на себе імідж головного футбольного штабу країни, досить ознайомитися з повідомленням, що прийшло на днях з Варшави.

Ресурс Sport.pl повідомляє, що Польський футбольний союз (PZPN) схвалив пакет допомоги для футбольних клубів на суму понад 35 млн євро.

"Польські футбольні клуби потрапили в скрутне фінансове становище через кризу, викликану пандемією коронавірусу. PZPN надасть польському футболу більше 35 млн євро. Деталі цієї допомоги, яка називається "Пакет Бонек", були погоджені під час відеоконференції з правлінням Асоціації в п'ятницю. Звичайно, найбільш важливою є фінансова допомога, яку PZPN розбив на кілька пунктів і етапів. У сезоні-2019/2020 рр. буде підтримуватися проєкт ProJuniorSystem, заснований на просуванні неповнолітніх і молодих гравців. PZPN буде платити клубам за цим проєктом в повному обсязі, незважаючи на те, що вони не грають весь сезон" (Espreso.tv, 27.03).

ФФУ/УАФ ніяк не відреагувала на благородну ініціативу своїх польських сусідів. Просто не помітила її і все. Очевидно, тому, що не вдасться Павелку попіаритися одними лише обіцянками. Адже він навіть гроші УЄФА витрачає не на розвиток футболу, а на чай, каву та морепродукти. Інша справа – нахабно вимагати від клубів кошти на покупку системи VAR. Тут він – відомий фахівець повештатися по чужих кишенях.

У своєму недавньому ТБ-виступі Володимир Зеленський назвав деструктивні дії деяких політиків мародерством:

"Окремо я хочу звернутися до деяких політиків. У складні для країни часи займатися політичним хайпом – фактично дорівнює мародерству" (Pravda.com.ua, 23.03).

Досить влучне порівняння, яке в повній мірі застосовується також до одіозного казнокрада і корупціонера, який, користуючись службовим становищем в 2017-2018 роках, "навантажив" держбюджет витратами на виготовлення футбольних полів зі штучним покриттям на суму 1,25 млрд грн. Це при тому, що даний проект ФФУ/УАФ можна було реалізувати за гроші ФІФА-УЄФА, без копійки державних асигнувань.

Десять днів тому, 20 березня, Державна фіскальна служба провела обшук в Будинку футболу у зв'язку з розслідуванням за фактом здійснення ФФУ/УАФ фіктивних операцій з фізособами-підприємцями на суму понад 80 млн грн.

В цей же день директорові дочірнього підприємства ФФУ/УАФ ТОВ "ФФУ Продакшн" Андрію Бондаренку було направлено повідомлення про підозру у привласненні 9,4 млн грн бюджетних коштів шляхом завищення на 34% вартості штучного покриття при будівництві в Києві 66 міні футбольних майданчиків.

А вже в середу, 25-го числа, на офіційному сайті Національної поліції України з'явилося повідомлення про розкриття схеми фінансових махінацій щодо будівництва футбольних полів.

"Слідчі Управління з розслідування корупційних злочинів ГСУ Нацполіції спільно з прокурорами Офісу Генерального прокурора викрили злочинну схему розкрадання коштів, виділених в 2017 році на фінансування бюджетної програми "Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям".

Зокрема, поліцейські встановили, що вартість штучного покриття для футбольних полів була навмисно завищена на 30 відсотків. Крім того, право на постачання штучного покриття для 66 столичних футбольних полів мало тільки одне підприємство.

В результаті злочинних дій державному бюджету та бюджету м. Києва завдано збитків на суму понад 9,4 мільйона гривень.

"За фактом заволодіння бюджетними коштами повідомлено про підозру керівнику підприємства – виробника штучного покриття для футбольних полів. Вирішується питання про обрання фігуранту запобіжного заходу. Також поліцейські проводять комплекс заходів щодо встановлення всіх співучасників злочинної схеми" (Npu.gov.ua, 25.03).

З тексту повідомлення випливає, що Андрій Бондаренко підозрюється у скоєнні злочинів, передбачених частиною 5 статті 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах) та частиною 1 статті 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України. Згідно з санкцією цих статей, йому загрожує позбавлення волі на строк до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Крім того, 25 березня суд застосував запобіжний захід стосовно Андрія Бондаренка, що також підтверджує обґрунтованість пред'явленої йому підозри.

Слід зазначити, що встановлене наслідком розкрадання 9,4 млн грн – це результат завищення вартості покриття лише на 66 об'єктах в Києві.

При цьому "ФФУ Продакшн" та інші комерційні структури, пов'язані з ФФУ/УАФ, постачали штучне покриття для більшості з 760 полів, що будувалися в Україні за рахунок ініційованої знову ж ФФУ/УАФ бюджетної програми.

Таким чином, загальна сума збитків, завданих державі зловживаннями керівництва ФФУ/УАФ, яку правоохоронцям ще належить встановити, буде на порядок вищою.

Що ж, про такі випадки кажуть: "Зовсім гаряче". Чекаємо продовження. Карантин, можливо, і сповільнить роботу тимчасової слідчої комісії ВР. Але вже точно не зупинить.

Віктор Журавльов

Оригінал на сайті 112.ua.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...