Китай vs США: Другий сезон скандалу з біолабораторіями?

Павло Рудяков
Павло Рудяков

Директор інформаційно-аналітичного центру "Перспектива"

Фото з відкритих джерел

Міжнародний скандал з біологічними лабораторіями США на пострадянському просторі, які підпорядковуються Пентагону, вийшов на новий виток.

21 жовтня офіційний представник МЗС КНР Чжао Ліцзянь на брифінгу для ЗМІ прямо назвав дії США з приводу біолабораторій непрозорими, небезпечними та неправомірними.

"Міжнародна спільнота вже не в перше висловлює стурбованість тим, що США розгортають біолабораторії в інших країнах. Китай також неодноразово підкреслював, що відповідні дії США непрозорі, небезпечні та неправомірні", — заявив представник МЗС КНР.

Чжао Ліцзянь озвучив позицію китайського МЗС, згідно з якою США повинні прояснити низку незручних питань з приводу біологічних лабораторій, що працюють з вірусами небезпечних хвороб.

"Навіщо США побудували так багато біолабораторій по всьому світу? Чому ними керують військові? Яка у них мета? Скільки конфіденційних біоресурсів і біологічної інформації США зібрали в цих країнах?" — озвучив представник МЗС КНР серію питань, зазначивши, що на них може відповісти тільки уряд США.

До речі, пропоную звернути більш пильну увагу на фігуру Чжао Ліцзяня. Чжао Ліцзянь — дипломат, якому доручають озвучувати найрізкіші претензії на адресу США. Можна сказати, представник китайських "яструбів". Всього лише один штрих. Саме Чжао Ліцзянь ще у квітні місяці написав у своєму Twitter, що коронавірус в Уханю з'явився з провини американських військових. Саме Чжао Ліцзяню в серпні доручили озвучити інформацію, що Китай вводить санкції проти 11 американських політиків як відповідь на аналогічні дії США на адресу Гонконгу. Нагадаємо, тоді Китай ввів санкції проти таких сенаторів як Марко Рубіо і Тед Круз, а також представників грантових організацій США.

Треба сказати, практика підтвердила, що претензії на адресу США з приводу біолабораторій можуть бути сильним аргументом у дипломатичній боротьбі.

Скандал біолабораторій спалахнув у квітні цього року, відразу ж перетворившись для США на серйозну проблему на міжнародному рівні. У квітні два народні депутати від опозиції публічно заявили, що на території України функціонують біологічні лабораторії, які беруть участь в експериментах з небезпечними патогенами і управляються з Міністерства оборони США.

Новини за темою: Американські біолабораторії в Україні: Де вони та чим загрожують населенню

Ні президент Зеленський, ні прем'єр Шмигаль, ніхто з перших осіб України не дав жодної відповіді. Як раптом офіційне визнання зробило посольство США в Україні. 22 квітня посольство США в Києві офіційно визнало, що низка біологічних лабораторій на території України бере участь у "програмі зниження біологічної загрози", яку реалізує Міністерство оборони США. Посольство також виклало на своєму офіційному сайті список з 10 біолабораторій, 2 НДІ (Український науково-дослідний протичумний інститут імені Мечникова (Одеса) і Львівський науково-дослідний інститут епідеміології та гігієни) та Інституту ветеринарної медицини Національної академії аграрних наук України, які працюють за програмами Пентагону.

А після цього вдарив грім, тому що скандал прогримів саме в той момент, коли США публічно звинуватили Китай в появі коронавірусу. Але в багатьох країнах світу піднялася хвиля обурення. Зазвучали слова про те, що США створили 495 лабораторій тільки на території колишнього СРСР, багато хто згадав спалахи небезпечних хвороб на зразок холери тощо, і зв'язали їх з роботою біолабів.

Офіційний речник МЗС КНР Ген Шуан публічно висловив сподівання, що США почують голос "місцевої громадськості" і закриють біолабораторії на території колишніх республік СРСР.

Але найнебезпечніше для США, що скандал з біолабораторіями, який, за висловом помічника заступника держсекретаря США Джорджа Кента, "ввів у гру" український політик Віктор Медведчук, виявився сильним аргументом проти звинувачень США. Але ж і Дональд Трамп, і Майкл Помпео навесні прямо заявляли, що саме Китай винен у створенні коронавірусу, і погрожували виставити багатомільярдну фінансову компенсацію.

Але, по-перше, Білий дім не підтримала американська розвідка. Якщо Трамп і Помпео напирали на те, що коронавірус був штучно створений в біолабораторії в китайському Уханю, то позиція Національної розвідувальної спільноти прозвучала всупереч з думкою перших осіб США. 30 квітня Національна розвідувальна спільнота офіційно заявила, що COVID-19 має природне походження. А 5 травня Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) публічно назвала слова Майкла Помпео, що коронавірус створили в Уханю, "спекулятивними". Причому заява ВООЗ послідувала відразу після того, як Помпео заявив, що у США є конкретні докази, ніби епідемія почалася з лабораторії в Уханю. У підсумку Помпео не пред'явив ніяких доказів.

Директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я Майкл Райан окремо зазначив, що уряд США так і не навів жодних "конкретних доказів".

"Ми не отримували від уряду Сполучених Штатів будь-яких даних або конкретних доказів щодо передбачуваного походження вірусу — так що з нашої точки зору, це (тобто звинувачення з приводу коронавірусу) залишається спекулятивним", - заявив Майкл Райан.

Чому на світовому рівні знову зазвучала тема біолабораторій, що беруть участь у проєктах Пентагону? Річ у тому, що на світовій арені спостерігається нове загострення пристрастей, коли США з'ясовують відносини з Китаєм. 28 вересня Майкл Помпео заявив, що США вибудовують міжнародну коаліцію проти Китаю. 20 жовтня Майкл Помпео оголосив про нову серію санкцій на адресу Китаю за підтримку судноплавних ліній Ірану. Глава Пентагону Марк Еспер заявив 21 жовтня, що саме Китай і Росія є головними противниками США і представив ініціативи з протидії. Майкл Помпео на офіційному брифінгу оголосив 6 китайських ЗМІ іноземними агентами (але ні словом не обмовився про коронавірус). Але скандал з біолабораторіями, який ініціював Медведчук, на практиці довів, що є сильним аргументом проти США. І, зверніть увагу, що перші особи США різко змінили свою риторику на адресу КНР. Наприклад, Майкл Помпео під час брифінгу 21 жовтня 27 разів використовував слова "Китай" і "китайський", але жодного разу не згадав про коронавірус. А президент США Дональд Трамп взагалі більше не говорить про цю тему. Але ж навесні перші особи США тільки й робили, що звинувачували Китай у створенні коронавірусу і погрожували всіма карами небесними.

Загалом, можна констатувати, що тема біолабораторій є невигідною для США. А оскільки історія розвивається паралельно з епідемією коронавірусу, тема біолабораторій, що працюють над завданнями Пентагону, ще не раз бумерангом вдарить по Вашингтону.

Павло Рудяков

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...