live

Ким замінити Гончарука?

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

Прем'єр-міністр Олексій Гончарук kmu.gov.ua

У зв’язку з падінням рейтингу президента Володимира Зеленського йому не залишається нічого іншого, як починати робити гучні відставки. Можна почати зі слабких міністрів, а можна й відразу перейти до "шокової терапії" звільнивши прем’єр-міністра Олексія Гончарука. Але кого призначити на його місце? Якими якостями має бути наділений майбутній прем’єр?

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Я вже писав про те, що реальне падіння рейтингу Зеленського (саме "реальне", а не ті порівняно втішні дані, які надають президенту послужливі агентства) вже таке, що йому вже не залишається нічого іншого, як починати робити гучні відставки. Вони неминучі.

Можна почати з терапії, тобто звільнити ряд дуже слабких міністрів, які випадково потрапили на високі посади, або тих, хто викликає в суспільстві ідіосинкразію, як, наприклад, Бородянський, Милованов або Малюська.

А можна відразу ж приступити до хірургії, тобто зі звільнення прем'єра Гончарука.

Терапія безпечна для Зеленського, але вона може дати нетривалий ефект, тому що системна проблема уряду збережеться. Вона полягає в тому, що головою Кабміну залишатиметься слабкий, непідготовлений і не маючий авторитету і політичної ваги прем'єр Гончарук. І це буде продовжувати тягнути рейтинг президента вниз.

Хірургія - це заміна відразу Гончарука і всього уряду. Хірургія, - якщо кандидатура нового прем'єра буде вдалою,- може істотно знизити темпи падіння рейтингу президента або навіть кілька його підвищити.

Але що таке "вдалий" прем'єр?

Відповідь на це питання залежить від точки зору. Розглянемо ситуацію з точки зору Зеленського, - все-таки остаточне рішення буде приймати він.

Для Зеленського "вдалий" прем'єр цей той:

  • хто буде беззаперечно підкорятися Офісу президента і особисто Зеленському;
  • хто не буде використовувати посаду прем'єра для своєї майбутньої політичної кар'єри, замахуючись навіть на місце самого Зеленського;
  • хто буде ефективно управляти економікою і піднімати рівень життя громадян;
  • хто буде мати достатній авторитет і політичну вагу, який дозволить зберегти керованість урядовою вертикаллю;
  • хто буде гнучкий у стосунках з олігархами, явно не лягаючи під них, але й не допускаючи прямих конфліктів з ними, інакше вони підготують неприємні сюрпризи і для прем'єра і для самого Зеленського;
  • кого схвалить Захід і західні кредитори;
  • хто сам не є олігархом (суспільство вже наїлося Порошенком);
  • хто не буде викликати явні негативні емоції у більшої частини суспільства;
  • хто має таку соціально - економічну програму, яка з одного боку матиме реформаторський потенціал, а з іншого - не призведе до шоку і не обвалить рейтинг президента.

Це далеко не повний перелік вимог, які Зеленський висуває до нового прем'єра, але він вже показує наскільки важкий вибір президента.

Ідеального кандидата на заміну Гончарука Зеленський не знайде. Напевно його і немає в Україні. Можна тільки говорити про максимальне наближення кандидата до вищеописаного комплексу вимог. А для цього Зеленському доведеться всі ці вимоги розставити по пріоритетності.

І можна не сумніватися, що за законом самозбереження в першу чергу Зеленський вибере того прем'єра, який не буде затемнювати президента своєю харизмою і хто буде йому беззаперечно підкорятися.

І Зеленський знайде таку кандидатуру і навіть переконає Захід схвалити її. Але чи буде ця кандидатура "вдалою" для українського суспільства? Чи буде новий прем'єр ефективним?

У цьому у мене є величезні сумніви, тому що ефективний прем'єр завжди має бути харизматичним. А от саме цього Зеленський і не допустить, бо такі правила боротьби за владу.

Андрій Головачов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...