Курс гривні падає, і це лише початок

Роман Комиза
Роман Комиза

Співзасновник і голова ради Center for Economic Integration and Sustainable Development

Фото з відкритих джерел

Українська валюта продовжує своє падіння стосовно долара та євро.Чим зумовленно різке здешевлення національної валюти й чого очікувати найближчим часом?

Про це пише Роман Комиза на своїй сторінці в Facebook.

НБУ намагається гасити пожежу, спалюючи по 150-200 млн дол. на день...

Але це абсолютно безглузда стратегія, на мій погляд. Якщо, звичайно, ми говоримо про інтереси економіки країни, а не про інтереси окремо взятих бенефіціарів…

Якщо дійсно намагатися утримати курс, то доведеться палити по 500-1000 млн дол. на день... і так, ймовірно, протягом найближчих кількох місяців! А враховуючи, що в його розпорядженні всього 26,6 млрд дол. ЗВР (золотовалютних резервів, - ред.) (станом на 01.03.2020), то запас дров у нас, швидше, на кілька тижнів, аніж місяців… до того ж з урахуванням планових виплат. Іншими словами, це неминучий шлях у дефолт.

З іншого боку, якщо не палити взагалі, то курс піде за 40… Звідси запитання. Що гірше: втратити ЗВР чи обвалити гривню? І той, і інший варіант - це погано (саме тому я не питаю, що краще), але перший варіант, на мій погляд, однозначно гірший.

До того ж курс все одно навряд чи вдасться втримати. Особливо якщо ми говоримо про середньострокову перспективу.

Великою помилкою (якщо не сказати більше) була політика уряду і Нацбанку, яка протягом останнього року призвела до "зміцнення" гривні приблизно до 23, тоді як за всіма об'єктивними критеріями її слід тримати в межах коридору 26-28 і поступово переходити до планового пом'якшення (аж до 29-30) протягом 2020-2021 рр.

Це було б корисно для економіки, і це, ймовірно, пом'якшило б удар, який ми отримаємо зараз.

Але це я кажу про сценарій, який мав бути взятий на озброєння в другій половині 2019 року. Зараз це вже минуле, яке, як зазвичай, влітає на наших очах у бетонну стіну.

"Але ж зараз пандемія COVID-2019", - скажете ви. Звичайно, саме так! "Чорні лебеді" завжди кружляють над нашою головою. Іноді зовсім низько, а іноді на дуже великій висоті.

Та на те вони й "чорні лебеді", що ніхто і ніколи не знає напевне, який саме з них приземлиться у вас на городі. Питання взагалі не в цьому. Питання в тому, що якщо, виходячи з об'єктивних передумов, у вас є точки вразливості, то який саме з лебедів вас відвідає - не так вже й важливо.

Тож не дивуйтеся тому, що відбувається саме зараз. 27, 28, 29… - це не обвал гривні. Це відкат. Обвал буде потім.

І залежно від того, як поведеться Нацбанк у найближчі кілька тижнів, це буде або короткочасний провал, або довготривала прірва…

Роман Комиза

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...