live

Кримінальний талант Андрія Павелка

Віктор Журавльов
Віктор Журавльов

Український спортивний журналіст

Перший в Україні вітчизняний завод із виробництва високотехнологічного штучного покриття для мультиспортивних майданчиків та професійних футбольних полів запрацював 30 вересня 2017 року ffu.ua

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України на минулому тижні проінспектувала завод по виготовленню футбольних полів "ФФУ Продакшн". Причиною стало розслідування можливого порушення законодавства України з боку президента ФФУ/УАФ Андрія Павелка.

"Запрошення відвідати завод УАФ неодноразово надсилала членам ТСК, починаючи з минулого року. Ознайомитися з виробництвом підприємства народних обранців також запрошували представники "ФФУ Продакшн". Тому членів ТСК радо вітатимуть на заводі та ознайомлять їх з усіма етапами високотехнологічного виробництва, а також нададуть відповіді на запитання, які виникатимуть у народних депутатів.

Детальніше про цю поїздку представників ТСК на завод із виготовлення штучного покриття для футбольних полів та майданчиків ви зможете дізнатися на сторінці facebook підприємства",  - напередодні пафосно проанонсував рекламний флеш-моб офіційний сайт федерації. (Ffu.ua, 11.02.20).

Запрошення було прийнято, члени ТСК на чолі з її головою Анатолієм Костюхом, заступником Григорієм Мамкою, а також Володимиром Захарченком та Андрієм Боблях побували в Мартусовці та відвідали загадковий об'єкт.

Проте ЗМІ театральній постановці національної асоціації швиденько приписали жанр комедії. Причому ламаної. Журналісти не полінувалися за порадою ФФУ/УАФ заглянути на пропоновану сторінку в Facebook. І перше, на що звернули увагу – її раптове пробудження. Як виявилося, інформація на ній не оновлювалася без малого рік – з квітня 2019-го. Але, як тільки заробила слідча комісія ВР, закипіло життя і там.

У зв'язку з цим, у преси одразу ж виникло логічне запитання: подібний спектакль із нібито працюючим на повну потужність обладнанням влаштували спеціально для комісії або воно функціонує так щодня? І це питання далеко не єдине. У головного редактора тижневика "Футбол" Артема Франкова, приміром, їх накопичилося більше двох десятків. Він виклав їх детально у своєму блозі на ресурсі "Гордон".

"Напевно, є сенс у світлі останніх подій повторити деякі очевидні моменти. Лютневі тези. Щось на зразок прямого звернення до учасників ТСК ВР – може, це хоч чимось їм допоможе не відволікатися на екскурсії і бити не в брову, а в око. Вибачте, список питань накопичився досить об'ємий.

1. Це спеціально для комісії влаштували подібний спектакль? Або завод працює щодня так? Якщо ми без попередження приїдемо в будь-який інший день, завод буде працювати? Ага – говорите, буде працювати, а чому журналісти кажуть, що завод не працює? Довелося подивитися відеоматеріали журналістського розслідування, як журналісти кілька разів приїжджали на завод, а охоронець кілька днів їм розповідав, що на заводі нікого немає. Це брехня? Журналісти брешуть?

2. Яку кількість продукції завод виготовив за весь період діяльності? Скільки випускається в середньому за рік, місяць, день? Для скількох приблизно футбольних полів і яких розмірів?

3. Яка кількість продукції продана за весь період? Скільки приблизно реалізується за рік, місяць?

4. Скільки закуплено сировини і скільки витрачено? В якого постачальника? Чи правда, що сировину закуповували через еміратську фірму СТД? Чому?

5. Яка собівартість штучного покриття для футбольного поля? Дивіться, як дивно виходить. За вашими даними (кошторисниця Лаврівська), ця собівартість становить 336,59 грн (12,7 євро) за 1 м². А це на 4 євро дорожче, ніж вартість штучної трави "Політан". У чому тут справа?

6. За якою ціною відпускаєте? У нас такі дані. 499 грн (18,83 євро) відповідно до актів виконаних робіт з Києва, але є й інша цифра – 631,95 грн (23,84 євро) за 1 м². Згідно з розрахунками в документах електронної пошти.

7. Чи дорожче штучна трава від "ФФУ Продакшн", ніж аналоги від європейських виробників? Чому? Як не дорожче? А ось Генеральна прокуратура на минулому засіданні комісії повідомила, що ваша штучна трава чомусь володіє вартістю, завищеною на 34% у порівнянні з аналогами, і звідси випливають збитки для держави на суму 9 420 499,28 грн. Стало бути, судові експерти теж брешуть? Або хто тут взагалі бреше?

8. Яка вартість штучного покриття у "Політан", за технологією якої проводиться штучна трава "ФФУ Продакшн"? Підказка. Вартість покриття "Політан" 8,5 євро (225,25 грн) за 1 м². Джерело інформації – опубліковане листування з електронної пошти генсека ФФУ/УАФ Запісоцького, достовірність підтверджена.

9. Чи правда, що у квітні 2017 року, як раз перед виділенням бюджетних коштів на будівництво футбольних полів, переговори з "Політан" велися про закупівлю штучного покриття за наступними цінами: 10,68 євро за 1 м² з націнкою 0% (включаючи доставку в Україну), з націнкою в 10% - 11,53 євро; 20% - 12,38 євро, 30% - 13,23 євро? Знову неправда? А опублікована електронна переписка Запісоцького знову-таки підтверджує цю інформацію.

І нарешті, головне. Ваше ж дочірнє підприємство "Спорттехнологія" придбало у "Політан" покриття в травні і жовтні 2017 року – знову-таки перед виділенням бюджетних коштів – за ціною 8,5 євро (225,93 грн) рівно на 72 поля розміром 42х22?

10. Як ви вважаєте, чи не краще було би використовувати значно дешевше і значно більш якісне покриття німецького виробництва заводу "Політан" і для будівництва футбольних полів державним коштом?

11. Яке покриття ТОВ "ФФУ Продакшн" і ТОВ "Спорттехнологія" використовували при будівництві 66-ти футбольних полів в Києві – власного виробництва або "Політан"?

12. Скільки фактично завод заробив на бюджетній програмі? Підказка. Згідно з опублікованого листування тільки на продажу штучного покриття завод заробив 77 117 967 грн.

13. Виникає загальне питання: навіщо будували та запускали завод, якщо собівартість покриття, яке він справляє, на 4 євро вища, ніж комерційна ціна якісного німецького покриття, і на 2 євро вища, ніж ціна покриття "Політан" вже з доставкою в Україну?

Комерційна ж ціна покриття "ФФУ Продакшн" фактично вища, ніж вже доставленого в Україну "Політану" більш ніж в два рази! При тому, що свідомо гірший за якістю (будучи як мінімум не сертифікованим). Поясніть, будь ласка, як нормальну людину можна без застосування силових методів переконати купувати вдвічі дорожчу продукцію, ще і нижчю за якістю!?

14. На яких розрахунках ґрунтувалося керівництво УАФ, рекламуючи завод і віщаючи, що, звичайно, покриття власного виробництва буде значно дешевше. У результаті виходить, що воно ледь не вдвічі дорожче та гірше за якістю!

15. Наскільки завод рентабельний? Який оборот/прибуток заводу за весь період роботи, рік, місяць?

16. Яка чисельність робітників заводу? Який у них графік роботи?

17. Яка зарплата у робітників? Скільки всього за місяць завод витрачає на заробітну плату своїх працівників?

18. Завод орендує приміщення або це власність заводу?

19. З ким підписано договір оренди? Яка орендна плата?

20. Чому "ФФУ Продакшн", яке вело переговори з постачальниками про закупівлю обладнання для заводу безпосередньо, в результаті закупило обладнання через еміратську фірму СТД з 20-відсотковою націнкою? Чи пов'язано це з тим, що СТД була підконтрольна ФФУ через директора "ФФУ Продакшн" Окунського? Або ж із теплою зустріччю самого Павелка з шейхом-директором СТД, фото з яким побувало на сторінках ЗМІ всього світу?

21. Якщо ви стверджуєте, що така була вимога фірми "Політан", то чому "Політан" відповів журналістам, що нічого подібного не вимагав? Якщо все йде так, як ви розповідаєте, то що ж тоді так стурбувало прокуратуру міста Інгольштадт, Німеччина, яка розслідує махінації керівництва ФФУ і Роба Веннекера?

22. Чи підписана з "Політан" ліцензійна угода? Якщо її немає, то ви порушуєте права "Політан", фактично крадучи у них технологію і виробляючи продукцію по їх технології, але без їхнього дозволу?"

При цьому А. Франков нагадує, що головним у всій цій історії було і залишається одне. Ніхто не проти футбольних майданчиків як таких, але категорично проти їх побудови за завищеною ціною. По суті, головний посил в тому, щоб на будь-якій хорошій справі не нагрівали руки всякого роду казнокради. Що з усією очевидністю сталося у нас в країні зусиллями Андрія Павелка і його підручних.

Президент Федерації футболу України Андрій Павелко Фото з відкритих джерел

"Унікальний", як його позиціонують рекламісти з УАФ, завод в Мартусовці й справді унікальний. Він використовує доступну сировину – кошти державного та місцевих бюджетів – і ефектно переробляє їх у захмарні зарплати мешканців Будинку футболу та якісь невраховані активи, які також незмінно осідають в кишенях володарів вітчизняного футболу.

Клубок цей здається складним тільки на перший погляд. Точніше, складність його зовсім не в хитросплетіннях ниток. Складність виключно в наявності доброї волі, якій необхідно пробивати та зрушувати різні дахи та кругові поруки:

  • задати конкретні питання;
  • не дозволити викручуватися при відповідях на них;
  • і кожне слово в цих відповідях перевіряти документами і експертизами.

Зрозуміло, це не тільки і не стільки про депутатів – членів ТСК. Це, насамперед, пишеться і адресується правоохоронним органам, Офісу генерального прокурора, від якого хотілося б побачити конкретні та неупереджені дії", – закликає главред "Футболу". Gordonua.com, 12.02.20).

На жаль, незважаючи на гучні розслідування журналістів та заяви громадських організацій, правоохоронці зі справою затягують. Десятки експертиз та слідчих дій за фактами зловживань у ФФУ/УАФ тільки належить провести. Про це 13 лютого на брифінгу після чергового засідання Тимчасової слідчої комісії розповів заступник голови Григорій Мамка.

"Обсяг великий – саме матеріалів, які підлягають вивченню ТСК. На мою думку, їх фізично не реально розглянути. Якщо будемо не встигати – будемо голосувати за продовження роботи ТСК, тому що дуже фактів багато і в ЗМІ, але ці факти – вони не в повному обсязі всі факти, не в повному обсязі досліджуються правоохоронними органами, не якісно досліджують по деяким – не проведено жодної слідчої дії та слідчі, того не знаючи, прийшовши на ТСК, і коли члени ТСК порахували терміни, в тому числі я, – то терміни закінчилися в минулому році", – наводить слова народного депутата програма "Подробиці" на каналі "Інтер". Podrobnosti.ua, 13.02.20).

Тим не менш, члени ТСК сподіваються, що їм вдасться зрушити розслідування з мертвої точки та розібратися у фінансових хитросплетіннях ФФУ/УАФ. До речі, одне з них – найкурйозніше в історії асоціації – вже встигло стати інтернет-мемом. Йдеться про нецільове використання фінансової допомоги від УЄФА на купівлю десятків тонн кави, чаю та морепродуктів. Як стало відомо на засіданні комісії, за вказівкою Павелка ці кошти були перераховані на рахунки сумнівних офшорних компаній і… розчинилися разом зі специфічним товаром для потреб українського футболу. Бо де-факто ні кави, ні чаю, ні дарів морів просто не виявилося в порту доставки Гамбурга. Інше питання – куди поділися 13 млн євро?

Ймовірно, цей скандальний приклад управлінського таланту Андрія Павелка, багаторазово тиражований у ЗМІ, шокував навіть бувалих "слідаків", що бачили на своєму віку. У всякому разі, за словами заступника голови ТСК Г. Мамки, деякі правоохоронні органи помітно активізували свою роботу. Не виключено, що результати слухань стануть відомі вже за місяць-півтора.

Віктор Журавльов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...