Крихке майбутнє долара у постпандемічному світі

Foreign Affairs
Foreign Affairs

Американський журнал з тематики міжнародних відносин і зовнішньої політики США

Той факт, що долару вдавалося зберігати за собою такий високий статус протягом такого тривалого періоду часу, — це історична аномалія, особливо в контексті зростання могутності Пекіна whatismoney.ru

Статус долара буде залежати від здатності Вашингтона пережити коронакризу. При цьому США повинні розробити стратегію, яка дозволить з часом країні вирішити питання з її національним боргом і структурним бюджетним дефіцитом.

Про це пише Foreign Affairs.

Фінансова міць Сполучених Штатів залежить від Вашингтона, а не від Пекіна.

В кінці березня глобальні фінансові ринки почали валитися на тлі хаосу, викликаного пандемією нового коронавірусу. Міжнародні інвестори негайно почали шукати розради в доларі, як вони поводилися в період фінансової кризи 2008 року, і Федеральному резерву США довелося зробити величезну кількість доларів доступним для його глобальних партнерів. З моменту закінчення Другої світової війни минуло вже 75 років, але долар досі зберігає першість на світовій арені.

Тривале панування долара вельми примітне, особливо якщо врахувати підйом ринків і відносне ослаблення американської економіки, — у 1960 році на долю Сполучених Штатів припадало 40% світового ВВП, а сьогодні — тільки 25%. Однак статус долара буде залежати від здатності Вашингтона пережити бурю СOVID-19 і розробити таку стратегію, яка з часом дозволить країні вирішити питання з її національним боргом і структурним бюджетним дефіцитом.

Статус долара має значення. Роль долара як основної глобальної резервної валюти дає змогу Сполученим Штатам платити більш низькі ставки по доларових активах, чим їм довелося б в інших умовах. Не менш важливо і те, що це дозволяє Сполученим Штатам мати більш значні торговельні дефіцити, скорочує курсові ризики і робить американські фінансові ринки більш ліквідними. Нарешті, це вигідно американським банкам, оскільки вони мають розширений доступ до доларового фінансування.

Той факт, що долару вдавалося зберігати за собою такий високий статус протягом такого тривалого періоду часу, — це історична аномалія, особливо в контексті зростання могутності Пекіна. В даний час китайський юань володіє найбільшим потенціалом для того, щоб взяти на себе ту роль, яку відіграє долар. Розміри китайської економіки, перспективи майбутнього зростання, її інтеграція у глобальну економіку і все більш активні спроби інтернаціоналізувати юань вказують на розширення ролі китайської валюти в майбутньому. Але самих по собі цих умов буде недостатньо. І широко розрекламовані успіхи Китаю в області фінансових технологій — включаючи стрімкий розвиток мобільних платіжних систем і недавній пілотний проєкт, в рамках якого Народний банк Китаю приступив до тестування цифрового юаня, цього не змінять. Цифрова валюта, яку підтримує центробанк, не змінює фундаментальну природу юаня.

Новини за темою: Китай змінює вектор фінансової системи: Криптоюань замість долара

Пекіну доведеться подолати чимало перешкод, перш ніж юань зможе стати по-справжньому головною глобальною резервною валютою. Крім цілого ряду радикальних заходів йому необхідно буде досягти більшого прогресу в процесі переходу до ринкової економіки, вдосконалити систему корпоративного управління і створити ефективні, добре організовані фінансові ринки, які заслужать повагу міжнародних інвесторів, щоб Пекін міг зняти обмеження на рух капіталу і перетворити юань в ринкову валюту.

Вашингтон повинен чітко розуміти, що насправді стоїть на кону в його суперництві з Китаєм. Сполученим Штатам необхідно зберігати першість у сфері фінансових і технологічних інновацій, але немає жодної необхідності перебільшувати вплив китайської цифровий валюти на американський долар. В першу чергу Сполученим Штатам необхідно зберігати ті умови, які спочатку дозволили долару посісти панівні позиції: це динамічно розвиваюча економіка, в основі якої лежать розумні макроекономічні і фіскальні стратегії; прозора, відкрита політична система; лідерські позиції в світовій політиці, економіці і системі безпеки. Коротко кажучи, збереження статусу долара буде залежати не від того, що відбувається в Китаї. Воно буде практично повністю залежати від здатності Сполучених Штатів адаптувати свою економіку після закінчення пандемії СOVID-19 таким чином, щоб вона і далі залишалася моделлю успіху.

Конкуренція Китаю в області фінансових технологій

Багато з тих, хто повертається з Китаю, з ентузіазмом розповідають про те, наскільки безготівковою стала ця країна. Від покупки їжі в магазинчику за кутом до допомоги жебракам — тепер всі розрахунки в Китаї здійснюються за допомогою смартфонів і QR-кодів. Низки банкоматів залишилися в минулому. Китайські компанії все активніше конкурують один з одним в області фінансових технологій, а китайські споживачі є їх головними користувачами.

Клієнт сканує WeChat QR-код для оплати на ринку в Пекіні, квітень 2020 рік Reuters/Tingshu Wang

Ці факти регулярно наштовхують на думки експертів про те, що панування Китаю в області фінансових технологій незабаром поставить під загрозу глобальний статус долара. Однак це не варто вважати серйозною загрозою - крім того, Сполучені Штати поки ще не відстають у сфері фінансових технологій. Китай не був піонером в області фінансових технологій, скоріше він швидко перейняв їх і збільшив масштаби їх застосування. Китайські технологічні гіганти Alibaba і Tencent першими створили сервіси, які роблять цифрові транзакції найефективнішими, і притягли величезний ринок клієнтів, які не мають рахунків в банках, в першу чергу в сільських районах Китаю. Масштаби використання їх сервісів виявився феноменальним. Приміром, у 2018 році, обсяг мобільних платежів в Китаї досяг 41,5 трильйона доларів.

Такий успіх став можливим в першу чергу тому, що існуюча фінансова інфраструктура Китаю була застарілою, а державна банківська система — неефективною. Не менш важливо і те, що кредитні картки в Китаї так і не прижилися, тому, коли смартфони стали дешевими і повсюдними, з'явилася можливість перестрибнути відразу від економіки готівкових розрахунків до мобільного банкінгу.

Яким би "безготівковим" не став тепер Китай, багатьом американцям сьогодні важко пригадати, коли в останній раз вони користувалися готівкою, — якщо не рахувати дрібні покупки. Сьогодні вони можуть миттєво перевести гроші з одного банківського рахунку на інший без будь-яких втрат. Такі сервіси мобільних платежів, як Venmo і Apple Pay, працюють так само добре, як і Alipay і WeChat. Однак у більшості своїй американці досі вважають за краще кредитні карти, тому що користуватися ними так само зручно, як користуватися мобільними телефонами, а існуюча фінансова система безпечна, ефективна і надійна.

Китайські технологічні компанії прискорили темпи впровадження інновацій, щоб задовольнити зростаючі потреби клієнтів і компенсувати неефективність китайської фінансової інфраструктури. Більш того, вони почали експортувати свої технології в країни, що розвиваються, чиї економіки потребують негайного повсюдного поширення смартфонів і, таким чином, дають китайським компаніям зручну можливість захопити там частку ринку.

Форма і зміст

Хоча китайський центробанк міг би запустити цифрову валюту вже цього року, ЗМІ найчастіше перебільшують те, наскільки трансформаційним виявиться її вплив. Ті, хто турбуються про те, що поява китайської цифровий валюти може ознаменувати собою кінець першості долара, не розуміють одного: хоча форма грошей, можливо, змінюється, їх суть залишається незмінною.

Цифровий юань так і залишиться китайським юанем. Ніхто не винаходить нові гроші. Символи, що використовувалися при розрахунках, можливо, зміняться, але можливості Китаю перетворення юаня в резервну валюту будуть залежати від того ж самого набору факторів, які застосовні до емітента цієї валюти. І, хоча китайський уряд наполягає на використанні цифрового юаня для здійснення торгових операцій в межах своїх спроб інтернаціоналізувати свою валюту, нафту та іншу сировину досі оцінюють в американських доларах.

Те, що за американським доларом закріпився статус глобальної резервної валюти, навряд чи було визначено заздалегідь. Першість долара стала результатом поєднання історичної випадковості, геополітичних умов, що склалися після закінчення Другої світової війни, політики Федерального резерву США, а також розмірів і динамічного розвитку американської економіки. Сьогодні "природна монополія" американського долара може здатися невід'ємним елементом міжнародної системи, але в першій половині ХХ століття американський долар і британський фунт стерлінгів, по суті, мали однакове становище як резервних валют.

З часом міжнародна грошова система, найімовірніше, знову подарує відносно однакову вагу двом або більшій кількості резервних валют. Головним претендентом на цей статус зараз є китайський юань, який вже став резервною валютою нарівні з ієною, євро і фунтом стерлінгів. І, якщо не станеться ніякої катастрофи, то в найближчому майбутньому китайська економіка продовжить рух до перетворення в найбільшу економіку у світі. Крім того, вона стане першою великою економікою, оговтавшись після коронавірусної кризи.

Тим не менш, те, що китайський юань стане резервною валютою нарівні з американським доларом, не можна вважати наперед вирішеним фактом. Щоб досягти цього статусу, Китаю необхідно реформувати її економіку і створити ринки капіталу з такими механізмами, які можуть обернутися для Пекіна масою політичних проблем. Реалізація недавніх китайських амбіцій, яка потребувала подібних трансформацій, — таких як перетворення Шанхаю в повноцінну глобальну фінансову столицю до 2020 року, - поки була припинена: фінансовий центр просто не може існувати, якщо в країні діють жорсткі інструменти контролю над рухом капіталу та якщо курс валюти не визначається ринковими механізмами. Те ж саме можна сказати і про перспективи перетворення юаня в провідну резервну валюту.

Хоча підтримувана Пекіном цифрова валюта сама по собі навряд чи послабить панування долара, вона може прискорити темпи інтернаціоналізації юаня. У країнах з нестабільними валютами, таких як Венесуела, цифровий юань — це досить приваблива альтернатива місцевій валюті. Такі китайські компанії, як Tencent, яка вже володіє значниою присутністю в країнах Африки і Латинської Америки, можуть ще більше збільшити свою присутність і частку на цих ринках за рахунок використання цифрового юаня. Це може підвищити глобальний статус юаня і стати частиною масштабної стратегії Пекіна з проекціювання економічного і політичного впливу Китаю за кордоном.

Заохочення інновацій в Сполучених Штатах

Поки Сполученим Штатам варто менше хвилюватися з приводу закінчення епохи першості долара як глобальної резервної валюти і більше хвилюватися з приводу спроможності американського приватного сектору впроваджувати нові фінансові технології. Ідея цифрової валюти прийшла у голову не тільки китайцям, і її можуть просувати не тільки центробанки. Фінансові інновації в області цифрових валют та мобільних платежів з'являються і в американському приватному бізнесі.

Між тим ці нові технології несуть у собі внутрішні ризики. Без гарантій потужного захисту даних впровадити ці технології повсюдно буде важко. Більш того, ці нові технології можуть сприяти відмиванню грошей та іншої незаконної фінансової діяльності, що теж повинно викликати певне занепокоєння.

Кремнієва долина і Уолл-Стріт довгий час очолювали кампанію по створенню фінансових інновацій, нових цифрових платформ для здійснення розрахунків і нових форм грошей. Якщо плоди цих інновацій будуть втілені в життя, американські компанії зможуть створити кращу, найбезпечнішу і найбільш захищену валюту в світі, оснащену механізмами захисту від незаконної фінансової діяльності. В результаті підвищення ефективності та скорочення трансакційних витрат принесуть помітну вигоду споживачам.

Таким чином, директивним органам необхідно знайти баланс між зменшенням ризиків, пов'язаних з розвитком нових технологій, і підтримкою здатності приватних американських компаній впроваджувати інновації. Небезпека полягає в тому, що надмірно старанні американські регулятори можуть підвищити вхідний бар'єр для американських фірм, змусивши їх обслуговувати інтереси тих, хто віддає перевагу цифровим фінансовим операціям, а не тих, хто робить вибір на користь традиційного банкінгу, або тих, у кого взагалі немає рахунків у банках, — за даними Світового банку, у світі таких людей близько 2 мільярдів, і велика частина з них живе в країнах з більш слабкими фінансовими ринками і нестійкими валютами.

Перевага долара починається на його батьківщині

Варто підкреслити, що Сполученим Штатам необхідно серйозно ставитися до Китаю як до сильного економічного конкурента. Але, якщо говорити про перевагу долара, то основні ризики виходять не від Пекіна, а від самого Вашингтона. Сполучені Штати зобов'язані підтримувати таку економіку, яка буде всьому світу вселяти відчуття надійності та впевненості. Якщо цього не робити, то з часом статус долара виявиться під загрозою.

Статус долара — це відображення фундаментального здоров'я американської політичної та економічної систем. Щоб захистити позиції долара, американська економіка повинна залишатися моделлю успіху і зразком для наслідування. А для цього необхідна така політична система, яка здатна реалізовувати стратегію, що дозволяє американцям досягати економічного процвітання. Для цього потрібна така політична система, яка здатна підтримувати фіскальне здоров'я країни. В історії не було жодного прикладу країни, якій вдавалося б тривалий час утримуватися на вершині при відсутності фінансової розсудливості. Політична система Сполучених Штатів повинна швидко реагувати на сучасні економічні виклики.

Економічний курс Сполучених Штатів за кордоном теж має велике значення, тому що він впливає на авторитет Америки і у багато чому визначає її здатність ефективно впливати на хід світових подій. Щоб зберегти лідерські позиції, Сполучені Штати повинні взяти на себе ініціативу щодо вдосконалення глобальних норм і правил, які керують торгівлею, інвестиціями та конкуренцією в області технологій, щоб вони відображали реалії ХХІ століття.

Вашингтон також повинен пам'ятати про те, що односторонні санкції — які можливі завдяки першості долара — тягнуть за собою певні витрати. Якщо використовувати долар в якості зброї, це може підштовхнути союзників і супротивників Сполучених Штатів до розвитку альтернативних резервних валют — і навіть, можливо, до того, щоб об'єднати сили в процесі. Саме з цієї причини Євросоюз наполягає на подальшому розширенні масштабів використання євро у міжнародних розрахунках.

Подібним же чином відповідь на питання про те, чи стане юань важливою резервною валютою нарівні з доларом, буде визначатися тим, чи зможе Китай перебудувати свою економіку. Але, якщо Китай успішно реалізує необхідні реформи, він створить економіку, яка стане більш привабливою для експорту американських товарів і послуг, і більш сприятливі умови для американських компаній, що працюють в Китаї. Ці зміни принесуть відчутну вигоду Сполученим Штатам.

Цінність національної валюти для її власників — це в кінцевому рахунку відображення основних економічних і політичних показників країни. Те, як Сполучені Штати будуть розвиватися в найближчі роки після закінчення коронавірусної кризи, стане важливою перевіркою. В першу чергу Сполучені Штати повинні вести таку макроекономічну політику, яка дозволить їм з часом вирішити питання з національним боргом і структурним бюджетним дефіцитом. Вони не повинні безрозсудно витрачати ті основи, які підтримують їх економічну міць і які базуються на дусі інновацій та ефективного управління. Якщо Вашингтон буде дотримуватися цього курсу, у нас будуть всі підстави для того, щоб довіряти долару.

Генрі Полсон-молодший

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...