Крах Зеленського і пастка для Байдена. Чому провалилася політика США в Україні. Аналіз The National Interest

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Джо Байден REUTERS

Американське консервативне видання The National Interest випустило статтю під заголовком "Джо Байден і український виклик".

"Страна" публікує переказ цього матеріалу.

У ньому політичний оглядач Микола Петро покроково описує своє бачення, чому "Слуга народу" продовжує втрачати рейтинг, а "Опозиційна платформа - За життя" очолила симпатії українців.

Видання пише, що Зеленський повторює помилки Порошенка з українізацією і продовжує розколювати країну, що є обманом виборців і викликає їх відтік. 

Але в цьому автор видання звинувачує політику США, які поставили на антиросійські сили в Україні і засунули на периферію мільйони українців, які не хочуть воювати з РФ, говорять російською і належать до російської культури.

А, враховуючи плачевні результати прозахідних "реформ", в Україні в цілому зростає невдоволення зовнішнім управлінням, яке вже відкрито проявляють багато політиків і ЗМІ.  

Тому, впевнений автор, "рок-н-ролу" між Україною та США, на який розраховує Київ, не трапиться після вступу Байдена на посаду. 

Новини за темою: Як Трамп блокує транзит влади і руйнує досягнення у зовнішній політиці

"Страна" розібрала матеріал видання докладніше.

"Байден у пастці з Україною"

Починається публікація з висновку: обраний президент Джо Байден опинився в пастці через українське питання. Автор вказує, що політик не може відмовитися від своєї нинішньої політики щодо України, не створюючи видимості, що пропонує Росії незаслужену перемогу.

При цьому він не може її продовжувати, оскільки посилить внутрішні розбіжності, які викликають розчарування і гнів населення самої України. 

Автор розповідає про останнє українське соцопитування, де "Опозиційна платформа - За життя" стала найпопулярнішою політичною партією в країні. Оглядач видання пише, що політсила Бойка-Медведчука обійшла "Слугу народу" Зеленського і "Європейську солідарність" Порошенка.

Американське ЗМІ вказує, що такі повороти - не рідкість для України. Проте падіння рейтингу Зеленського все ж занадто стрімке. Що різко дисонує з тим, що його партія має безпрецедентну більшість у парламенті.

При цьому "Володимир Зеленський мав у своєму розпорядженні всі інструменти влади на свою користь, включаючи підтримку Заходу, який під пильним наглядом послів G7 в Україні давав поради його недосвідченій команді: кого слід найняти і яку політику слід проводити".

Автор міркує: "зрештою, здавалося, всі зірки зійшлися для реалізації стрімкої прозахідної стратегії, яку прихильники Зеленського навіть назвали "турборежимом". Що, можливо, могло піти не так? Виявляється, досить багато".

Першою причиною політичного краху партії "Слуга народу" американське ЗМІ називає "поєднання рідкісної політичної некомпетентності і удаване підпорядкування інтересам Заходу". Автор нагадує: президент Віктор Ющенко, ще один улюбленець Заходу, також вступив на посаду на хвилі популярності та ентузіазму, а покинув його чотири роки потому з рейтингом популярності менше 6%.

Друга причина - після довгої кар'єри в індустрії розваг Зеленський зіткнувся з політикою.

"Тому його політична недосвідченість була очікуваною. І тому в перші пів року його перебування при владі виборці пробачили його", - вважає журналіст. На його думку, українці стали відчувати огиду до професійних політиків і зробили ставку ставку на симпатичного обивателя - таким, який Зеленський був у серіалі "Слуга народу".

"Сіє розкол культурна політика"

"Але замість того, щоб вчитися на своїх помилках, Зеленський вирішив подвоїти їх. Він міняв міністрів Кабінету, ніби вони вийшли з моди. І продовжував ту ж культурну політику, яка сіє розкол, яка призвела до розчарування населення в його попереднику", - пише ЗМІ.

В якості останнього прикладу вказують на нові штрафи, які почнуться з 16 січня 2021 року в рамках тотальної українізації сфери послуг в країні. Відзначається, що продавець не зможе почати розмову з клієнтом будь-якою мовою, окрім української, в будь-якій комерційній або суспільній якості. Після цього сторони можуть перейти на іншу мову, якщо обидві вони на це згодні.

"Це цікаве нововведення неминуче викличе подальші чвари в країні, де приблизно третина населення вважає за краще говорити по-російськи. А більшість населення вважає, що урядові обмеження на вибір мови є порушенням прав людини", - упевнений автор.

Журналіст вважає, що така політика і відштовхнула електорат, який і привів його до влади, - російськомовних жителів півдня і сходу України: "вони проголосували за Зеленського, тому що він пообіцяв покласти край спробам Порошенка нав'язати решті частини країни особливу мову, культуру та історію галицької Західної України".

Однак вплив західних радників в українській політиці обернувся для українського уряду швидше ганьбою, аніж вигодою.

"Хоча на "зовнішнє управління" натякали протягом багатьох років, дедалі більша кількість інцидентів, в які посли G7 втручалися, щоб змінити політику і призначення в уряді, призвело до втрати українського суверенітету. А тема України з точки зору політики буде гарячою і в 2021 році".

5 скандалів із зовнішнім управлінням

Після опису української повістки автор перейшов до нагадування про те, як Джо Байден на посаді віцепрезидента чинив вплив на Україну.

"Джо Байден тиснув на президента Порошенка з метою звільнення генерального прокурора України Віктора Шокіна. Більш свіжі приклади включають (автор перераховує):

 1. запобігання звільненню голови НАБУ після того, як Конституційний суд оголосив про його неконституційне призначення;

 2. відмовляння України купувати російську вакцину проти ковіду;

 3. розірвання угоди уряду України з Китаєм про кібербезпеку та телекомунікації від жовтня 2020 року та заміна обладнання Huawei на аналоги, вироблені Cisco;

 4. тиск на Україну з метою не продавати свого відомого виробника двигунів "Мотор Січ" китайським інвесторам;

 5. тиск на церкви в інших країнах, щоб вони зреклися традиційної православної церкви - УПЦ - на користь ПЦУ.

Журналіст вважає, що таке очевидне підпорядкування України Заходу почало викликати інакомислення навіть на найвищих рівнях влади - після того, як заступник глави Адміністрації президента Олег Татаров публічно виступив з критикою "зовнішньої адміністрації", йому раптово було пред'явлено звинувачення, його відсторонили від посади.

Американське ЗМІ вважає, що стратегія Зеленського щодо припинення цієї політичної спіралі, схоже, полягає в тому, щоб дочекатися, коли Байден стане президентом. І щоб тоді, як висловився міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, США і Україна могли почати "рок-н-рол" разом.

"Це показує дуже наївне розуміння американської зовнішньої політики. Двопартійна підтримка Конгресу практично всього антиросійського може вважатися само собою зрозумілою. Але це дуже далеко від того, щоб Конгрес США фактично просував інтереси України. У нинішньому настрої Штатів зализувати рани нова адміністрація Байдена не може дозволити собі збільшити іноземну допомогу якій-небудь країні або навіть підштовхнути Україну до інших союзників у поширенні вакцин проти коронавірусу", - вважає автор The National Interest. 

Журналіст нагадує: крім того, враховуючи широко розрекламовану причетність сім'ї Байдена до України, він не може дозволити собі, щоб його вважали надмірно доброзичливим з політичним керівництвом у Києві. Інакше республіканці і критикуючі ЗМІ накинуться на нього на доказ своєї правоти про те, що Байден укладав там "мерзенні угоди".

"Передати управління Донбасу"

Таким чином, розробка ефективної політики в Україні буде складним завданням для нової адміністрації. Тому на перших порах вона, ймовірно, буде дотримуватися підходу, викладеного самим Байденом у своєму зверненні до українського парламенту 9 грудня 2015 року.

У цій промові слова "Я ніколи не кажу іншому чоловікові, іншій нації або іншій жінці, що в їхніх інтересах", Байден дав зрозуміти українській владі, що вона повинна:

 • відкласти свої "вузькі розбіжності",
 • оголосити амністію і "передати управління" Донбасу,
 • внести поправки в свою Конституцію,
 • включивши в неї судову реформу і децентралізацію (як приклад навівши американський федералізм),
 • провести капітальний ремонт судової системи та Генеральної прокуратури,
 • прийняти бюджети, які "відповідають зобов'язанням перед МВФ".

Все це чудові ініціативи, засновані на здоровому глузді, які нинішній український уряд не може реалізувати, пише американське ЗМІ.  

Фото з відкритих джерел

"Сама згадка конституційних реформ, що натякають на федералізм, є табу в українській політиці. Що стосується Мінських угод, кілька українських офіційних осіб і високопоставлених учасників переговорів відверто визнали, що ніколи не мали наміру виконувати їх в тому вигляді, в якому вони були написані. Тим часом Зеленський і його радники натякнули на існування нерозкритого плану Б, який, схоже, передбачає свого роду бліцкриг української армії проти Донбасу", - припускає автор.

Журналіст нагадує: Байден у своїй промові до українського парламенту говорив про "всепроникну отруту кумівства, корупцію і клептократію", яка відтоді виросла.

Пора визнати, що політика США в регіоні провалилася, пише американське ЗМІ. По-перше, тому що це засноване на припущенні, що існує "єдина Україна". Тоді як насправді, як виявив Євген Лапін з Інституту громадянського суспільства України, історичні спогади східних і західних українців, як і раніше, діаметрально протилежні.

В результаті, як тільки одна частина українського суспільства погоджується з певних тем, які її об'єднують, вона відразу ж опиняється в конфронтації з іншою частиною. Навіть новорічні свята розділені по регіонах і політичних уподобаннях. За приклад наведено Різдво - що його святкування нав'язується 25 грудня, коли як три чверті українців відзначають його 7 січня.

"Західні аналітики применшують ці відмінності. Що і призвело до другої причини провалу політики Сполучених Штатів - припущення, що війна з Росією згладить всі внутрішні розбіжності. Це дійсно змінило думки, про що свідчить скорочення числа українців, що мали позитивні почуття до Росії, - з 80% раніше до 40% сьогодні, але не до такої міри, коли руйнуються багатовікові історичні, релігійні та культурні зв'язки з Росією", - висловлює свою думку оглядач The National Interest. 

На підтвердження цього автор наводить звіти від Google і YouTube. Нагадаємо, підрахунки пошуків на цих двох платформах за підсумками 2020 року показали, що українці, як і раніше, шукають, в основному, російською мовою і їх цікавить культурний контент з Росії. Більш того, в минулому році ця тенденція посилилася.

Новини за темою: Жодної пісні "солов'їною" мовою: Яку музику слухають українці у році, що минає

Далі автор нагадує про труднощі в українській економіці, втрату населення, українських сезонних трудових мігрантів, колосальні суми, які Україна зобов'язана платити за зовнішніми боргами. 

"Саме ці суворі реалії призвели до відродження проросійських партій в Україні. Незважаючи на всю підтримку, яку Захід надав тим в Україні, хто виступає проти поліпшення відносин з Росією. Тепер в результаті Захід опинився в пастці. Він не може відмовитися від своєї нинішньої політики щодо України, не створюючи видимості, що пропонує Росії незаслужену перемогу. Але він також не може продовжувати свою нинішню політику, тому що це посилює внутрішні розбіжності", - пише автор. 

На його думку, ця загадка ще більше посилюється тим фактом, що повернення частин Донбасу назад до складу України призведе до подальшого зрушення політичних симпатій у бік поліпшення відносин з Росією, тим більше, якщо Крим повернеться до складу України.

"У цій заплутаній ситуації для США може мати сенс відступити і уникнути спокуси прийняти чиюсь сторону в політичних, культурних і релігійних дебатах для отримання тимчасової переваги у зовнішній політиці. Саме такий підхід порадив Джордж Кеннан по відношенню до Росії після її звільнення від комунізму. "Нехай вони вирішують свої внутрішні проблеми по-своєму, - писав Кеннан, - тому що шляхи, якими люди просуваються до гідності і освіти в уряді, - це речі, які становлять найглибші і найпотаємніші процеси національного життя. Для іноземців немає нічого менш зрозумілого", - пишеться в статті.  

Прихильники західного втручання в справи України, ймовірно, заперечать, бо ігрове поле буде повністю звільнено від Росії.

"Я ж сподіваюся, що Україна - це більше, ніж просто ігрове поле для іноземних інтересів, і вважаю, що пора довіритися здоровому глузду всіх українців, включаючи тих, хто вважає свою російську культурну спадщину повністю сумісною з українською громадянською ідентичністю. Ставлення до останніх як до потенційних зрадників, "п'ятої колони", може тільки підірвати їх почуття прихильності до України до такої міри, що будь-якої підтримки Заходу буде недостатньо для його відновлення", - підсумував політичний оглядач The National Interest.  

Вікторія Венк

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...