live

Космічній залежності США від Росії прийшов кінець

Wired
Wired

Щомісячний американський журнал

Запуск ракети-носія "Союз-2.1, а" з пілотованим кораблем "Союз МС-16" з космодрому Байконур Прес-служба ДК "Роскосмос"/ТАСС

Запуск ракети "Союз" з космодрому Байконур, який відбувся в четвер, 9 квітня, ознаменував закінчення найтривалішого періоду в історії НАСА, протягом якого у цього агентства не було можливості самостійно відправляти своїх астронавтів у космос.

Про це пише Wired.

У четвер, 9 квітня, з космодрому Байконур, розташованого в пустелі Казахстану, стартує ракета "Союз", яка доставить трьох астронавтів на Міжнародну космічну станцію. Цього разу через пандемію коронавірусної інфекції на вулицях не буде натовпів, які зазвичай збираються, щоб побажати астронавтам удачі, однак цей політ все ж стане історичним. Він ознаменує кінець залежності НАСА від російських ракет для пілотованих польотів і відновлення запусків людей в Сполучених Штатах. Тим не менше представники НАСА говорять, що в майбутньому американські астронавти все ж зроблять ще кілька польотів на МКС на російському "Союзі".

Відтоді, як в 2011 році агентство НАСА згорнуло свою програму космічних шатлів, російські космічні кораблі стали єдиним засобом здійснення пілотованих польотів у космос (якщо не брати до уваги Китай). Але скоро ситуація зміниться. Компанія "Спейсекс" (SpaceX) готується до своєї першої місії з відправки людей на МКС, яка може відбутися у Флориді вже в кінці травня. Компанія "Боїнг" теж підписала з НАСА контракт на створення космічних шатлів для відправки людей в космос, проте в реалізації її програми відбулися деякі затримки після того, як в минулому році в ході випробувань фахівці виявили низку недопрацювань. Вперше майже за 10 років у НАСА з'явилися варіанти стосовно відправки астронавтів у космос.

"Це чудовий час для роботи в агентстві, — сказав у грудні глава НАСА Джим Брайденстайн (Jim Bridenstine). — Ми будемо запускати американських астронавтів на американських ракетах з американської землі. Час давно це зробити".

Кріс Кессіді (Chris Cassidy), який відправляється на МКС вже утретє, стане єдиним американцем у складі екіпажу, який полетить у космос у четвер, 9 квітня. Двоє інших членів екіпажу — це Іван Вагнер та Анатолій Іванишин, обидва — космонавти російського космічного агентства "Роскосмос". Кессіді — ветеран американської програми шатлів, він вже літав у космос на ракеті "Союз" у 2013 році.

За словами офіційного представника НАСА, місце Кессіді — це останнє місце на російській ракеті "Союз", яке американське агентство купило у "Роскосмосу". "Проте нині НАСА веде переговори з "Роскосмосом" з приводу покупки ще одного місця, - зазначив представник американського агентства в електронному листі для видання Wired. Поки НАСА займається сертифікацією кораблів "боїнг" і "спейсекс", агентство планує працювати з "Роскосмосом" та міжнародними партнерами для продовження польотів змішаних екіпажів".

Новини за темою: Зоряні війни повертаються: Росія і США вступають у протистояння з підкорення Місяця

Залежність від Росії в питанні відправки людей в космос була дорогою для агенції НАСА. Місце в ракеті "Союз" сьогодні коштує 86 мільйонів доларів, і за останні 15 років його вартість зросла в чотири рази. У доповіді 2016 року, складеному Службою генерального інспектора НАСА, говорилося, що агентству доведеться виплатити "Роскосмосу" понад 3,4 мільярдів доларів до того моменту, коли компанії "Спейсекс" і "Боїнг" підготують свої кораблі до запусків у космос. Але якщо кораблі для відправки людей на МКС є тільки у вас, ви можете просити будь-яку ціну за місце в них.

Повернувши собі можливість відправляти людей у космос, НАСА заощадить величезні гроші на пілотованих польотах. Торік Служба генерального інспектора підрахувала, що місце в капсулі "Крюдрагон" (Crew Dragon) компанії "Спейсекс" буде коштувати всього 55 мільйонів доларів, а місце в капсулі "Старлайнер" (Starliner) компанії "Боїнг" — близько 90 мільйонів доларів. (Представники компанії "Боїнг" оскаржили цю цифру, пояснивши, що їхня капсула здатна доставляти вантажі членів екіпажу, порівнянні з їх вагою, в результаті вартість одного місця складе близько 70 мільйонів доларів.) Тим не менш, місця в капсулах цих двох компаній будуть коштувати значно дешевше місць у "Союзі".

Запуск ракети "Союз" в четвер, 9 квітня, ознаменує собою закінчення найтривалішого періоду в історії НАСА, протягом якого у цього агентства не було можливості самостійно відправляти своїх астронавтів у космос. Відродження пілотованих космічних польотів у Сполучених Штатах очолить Дуг Херлі (Doug Hurley), який був пілотом останнього польоту шатла НАСА і одним з двох астронавтів у першому польоті капсули компанії "Спейсекс". Можливо, Херлі і Боб Бенкен (Bob Behnken) полетять у космос на апараті "Драгон" вже цього літа, і якщо вже ми заговорили про міфічних істот, то в цьому випадку йдеться швидше про фенікса.

Деніел Оберхаус

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...