Космічна гонка США й Китаю набирає обертів: Панування в космосі стало питанням життя і смерті

The Times
The Times

Щоденна газета у Великобританії, одна з найвідоміших світових газет

Космічне командування США володіє доказами того, що Росія провела неруйнівні випробування космічної протиспутникової зброї NASA

Раніше геополітика обмежувалася земними просторами. Але все змінилося. Китай хоче мати плацдарм на Місяці, який допоможе йому в майбутньому протидіяти США в разі конфлікту.

Про це пише The Times.

Авторам телевізійних сценаріїв у Китаї заборонено писати про подорожі в часі, щоб у глядача не виникло враження, що не все сьогодні добре у володіннях Сі Цзіньпіна. З іншого боку, політ на Місяць може стати приводом для торжества, оскільки це складова великої технологічної боротьби за владу між Китаєм і Америкою.

Починаючи з перших перекладів Жуля Верна на початку XX століття китайці налаштувалися на колонізацію Місяця. Сьогодні це вже не просто романтична мрія, а й відчуття того, що саме там будуть розігруватися майбутні війни.

Цього тижня китайці напевно здійснять там посадку, відправивши робота в Океан Бур. Це поки не пілотований політ. Китайський космічний апарат "Чан'є-5" накопає декілька кілограмів місячного ґрунту, пристикується до орбітального корабля-носія і за пару тижнів повернеться на Землю. Але самі китайці з'являться на Місяці не раніше, ніж за кілька років.

Торік Китай здійснив посадку на зворотному боці Місяця, який із Землі не видно. Все вказує на те, що Китай хоче створити базу на південному полюсі земного супутника, у якого 200 сонячних днів на рік. Цей район буде досить гостинним для китайських тайконавтів. Що ж задумав Китай у космосі? Напевно, в цьому є якийсь присмак старої романтики, адже космічний апарат названо на честь китайської богині Місяця Чан'є. А ще елемент наукової цікавості і прагнення пополювати на трофеї, склавши конкуренцію Росії і США. Але в 2007 році Китай знищив один зі своїх метеосупутників, що було певною мірою схоже на стрілянину по мішенях. У підсумку виходить, що з того часу і донині Пекін проводить складну військову операцію.

Новини за темою: Унікальна місія Піднебесної: Китайський зонд надіслав перші кадри з поверхні Місяця

Цього літа Китай запустив останній супутник з власної системи глобального позиціонування. Пекін побачив, як Америка за допомогою GPS виграє війни, і не хоче опинитися в невигідному становищі. Сі наказав модернізувати сили стратегічного забезпечення сухопутних військ з метою ведення протисупутникової війни, постановки перешкод і засліплення Америки в небі. Проведення місячних експедицій дає можливість випробувати застосування в космосі 3D-друку і штучного інтелекту. Вони допоможуть налагодити мережі взаємодії між комерційними операторами і військовими.

Стратегічна мета полягає у встановленні контролю над космічним простором всередині місячної орбіти. Це простір між Землею і Місяцем, що забезпечує вихід у відкритий космос. Теоретик космічних війн професор Еверетт Долман (Everett Dolman), який викладає військову стратегію в командному коледжі ВПС США, придумав певною мірою апокаліптичну формулу: "той, хто контролює низьку навколоземну орбіту, контролює навколоземний простір. Той, хто контролює навколоземний простір, панує на Землі. Той, хто панує на Землі, визначає долю людства".

Зростаюча військово-морська держава, якою є Китай, розуміє вигоди космічної розвідки. Супутники можуть виявляти підводні човни противника і попереджати надводний флот про мінливі погодні умови. А ще Китай розуміє принцип військово-морської блокади стосовно космосу. Як бойові кораблі можуть блокувати морські шляхи, так і космічні війська можуть забороняти використання противником космічного зв'язку.

Таким чином, адміністрації Байдена доведеться вирішувати, чи наближаються США до "моменту супутника". У 1957 році Радянський Союз вразив американську адміністрацію, вивівши на орбіту перший штучний супутник Землі. Це поклало початок космічній гонці. Інженери і математики кинулися в NASA, щоб забезпечити США вагомі аргументи технічної переваги (отримуючи за це не дуже великі гроші). Вони стали готуватися до висадки людини на Місяць. На це пішло 12 років, і ця висадка донині залишається зразком того, чого може досягти добре фінансована і орієнтована на досягнення чітких цілей наука.

Новини за темою: Зоряні війни за корисні копалини: Кому належить Місяць і його ресурси?

Тим часом різниця між Землею і космосом поступово стирається. Раніше геополітика обмежувалася земними просторами, а світові війни велися між континентами. Зараз усе змінилося. Китай вирвався вперед. У військових академіях вивчають Клаузевіца і прусські аргументи на користь Feldherrenhügel. Це слово позначає польовий пагорб полководця або командний пункт, з якого той може керувати битвою. Космос став вищою "командною висотою", з якою можна тримати в руках всі нитки битви, спостерігаючи за її ходом і віддаючи накази. Ось чому Місяць - це щось більше, ніж сентиментальний приз.

Один високопоставлений китайський генерал в 2016 році сказав: "простір між Землею і Місяцем має велике стратегічне значення для відродження китайської нації". Керівник китайської місячної місії заявляє: "якщо ми не полетимо туди зараз, незважаючи на наявну можливість, нас засудять нащадки. Якщо полетять інші, вони стануть господарями".

Тому китайці поспішають. А американці виявляють байдужість. Дональд Трамп бездумно наказав створити космічні війська, отримав невтішні відгуки, коли розпорядився одягнути їх у форму для джунглів (навіщо він це зробив, адже рослинності в космосі немає?), а потім втратив до цього інтерес. Байден, чиїм метафоричним крутим злетом може стати вакцина від COVID-19, а не технологічна гонка з Пекіном, буде тільки щасливий, якщо магнати Ілон Маск і Джефф Безос візьмуть на себе частину важких завдань з дослідження космосу.

Але для цього не вистачить навіть їхніх багатомільярдних статків. У Китаю ставки набагато вищі, ніж у Маска і Безоса, які міряються своїми ракетами, — чия довша. Він хоче захопити плацдарм на Місяці, який допоможе йому в майбутньому. Це частина загального плану з протидії США у всіх галузях на той випадок, якщо великодержавне суперництво вийде з-під контролю.

Якщо вірити заявам вищого військового командування КНР, панування в космосі стало питанням життя і смерті. Новому американському президентові потрібно звернути на це увагу. Місячна гонка триває.

Роджер Боєс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...