Коронавірус в Україні: Скільки насправді може бути інфікованих?

Ірина Шостак
Ірина Шостак

Журналістка

EPA-EFE

"В Україні зафіксували перший випадок зараження коронавірусом" — саме цю новину у 2020 році боялися побачити тисячі українців, відкриваючи свої смартфони.

І це сталося. Інформацію про перше зараження коронавірусом в Україні сьогодні офіційно підтвердив заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Думки з приводу його заяви можуть розділитися: дехто почне справді панікувати через те, що "вірус перетнув кордон і потрапив до України, а отже показники ризиків захворюваності одразу злетять угору", інші ж, навпаки, продовжать заспокоювати себе думками, що це поки лише перший випадок, який, за словами головного санітарного лікаря країни Віктора Ляшка, не викликав жодних екстремальних або надзвичайних подій. Так чи інакше, але обидві реакції можуть виявитися абсолютно недоречними, якщо припустити, що коронавірусна інфекція живе в Україні вже другий чи третій тиждень, спокійно "гуляючи" серед нас.

Так, це припущення може виявитися правдою, адже проведення температурного скринінгу не дає ніяких гарантій, що медики зможуть вирахувати хворого на кордоні чи в літаку. Цю думку вже підтвердили й у Всесвітній організації охорони здоров’я, зазначивши, що інфіковані особи можуть перебувати в інкубаційному періоді (від 14 до 27 днів), тож не матимуть явних симптомів інфекції.

"Контроль температури тіла на в'їзді або на виїзді сам по собі не є ефективним способом запобігти поширенню інфекції між країнами, оскільки інфіковані особи можуть перебувати в інкубаційному періоді, у них може не бути явних симптомів через ранню стадію перебігу хвороби або вони можуть прийняти жарознижувальне і в такий спосіб приховати симптоми. Крім того, такі заходи вимагають істотних вкладень, при цьому користі від цього може бути зовсім трохи", — повідомляють в організації.

Ба більше, подібні заходи, які проводилися низкою європейських країн, насправді теж виявилися малоефективними. Зокрема, йдеться про Італію, яка першою запровадила низку посилених заходів у боротьбі з інфекцією і стала головним епіцентром розповсюдження вірусу в Європі. "Подивіться на Італію. Там перестали приймати літаки з Китаю, а тепер ця країна постраждала більше за всіх в Європі", — зазначив британський міністр охорони здоров’я Мет Хенкок, коментуючи рішення влади не припиняти авіаційне сполучення з Італією, куди щороку їздить близько 3 млн британців.

Проти поширення панічних настроїв виступали й інші європейські високопосадовці, які, реагуючи на спалах вірусу в Італії, зазначали, що йдеться про вірус, який не звертає уваги на кордони. Тож рішення щодо закриття цих кордонів, на думку міністрів охорони здоров’я Франції, Німеччини, Італії та Єврокомісії, є "непропорційною мірою". Зокрема, таку думку висловлював німецький міністр охорони здоров’я Єнс Шпан, одночасно з цим визнаючи, що стан речей може погіршитися.

Іншими словами, неможливо закрити на карантині кожного жителя планети, тож так чи інакше, але оточення, яке видаватиметься здоровим, буде переносити вірус далі.

Таку думку підтверджують і в низці закордонних матеріалів. Зокрема, американське видання The Atlantic опублікувало статтю з красномовною назвою, що дослівно перекладається так: "Ви, ймовірно, отримаєте коронавірус".

У матеріалі гарвардський професор епідеміології Марк Ліпшич говорить про те, що політика стримування завжди була і лишається першим кроком у відповідь на будь-який спалах інфекції, а у випадку з китайським коронавірусом насправді вона виявилася не надто дієвою. Адже вже від січня Китай почав активно відрізати місто Ухань від інших регіонів країни, поступово закриваючи й інші найближчі міста на карантин. Проте нині випадки зараження китайським коронавірусом зареєстровано в 68 країнах.

Професор також прогнозує, що протягом найближчого року від 40 до 70% людей ​в усьому світі буде заражено вірусом COVID-19. Але, уточнює він, це зовсім не означає, що всі матимуть серйозні хвороби. "Цілком імовірно, що в багатьох захворювання буде легкої форми або ж взагалі перебіг хвороби буде безсимптомним". Таким чином, велика кількість епідеміологів прирівнюють коронавірус до грипу, з яким ми стикаємося чи не щодня і який часто загрожує життю людей із хронічними захворюваннями та людям старшого віку. Крім того, більшість випадків захворювання на грип минають без медичної допомоги (близько 14% людей, хворих на грип, не мають симптомів). А якщо вже повернутися до коронавірусу, то від нього помирають переважно літні люди і люди зі слабким імунітетом. Як і від грипу.

Тож насправді скількох хворих в Україні ми маємо на сьогодні? Одного, двох, трьох, десятьох чи, може, навіть сотні? Це питання досі лишається відкритим, адже наборів, що виявляють коронавірус, точно не вистачить на кожного жителя країни. А отже, поки з’являться симптоми і наші лікарі отримають змогу застосувати тест-систему для виявлення захворювання, інфікований, не знаючи про свій стан, може заразити сотні, а то й тисячі людей, що оточують його вдома, дорогою до роботи чи навчання, в магазинах, торговельних центрах та громадському транспорті. І це потрібно прийняти. Без паніки.

Ірина Шостак

Оригінал на сайті 112.ua.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...