live

Коронавірус: Не того боїмося?

Антоніна Славицька
Антоніна Славицька

Юристка, народна депутатка IX скликання, парламентський комітет з питань антикорупційної політики

На нараді з президентом Володимиром Зеленським міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька повідомила, що в Україні не зафіксовано жодного випадку зараження новим коронавірусом president.gov.ua

11-мільйонне китайське місто Ухань – джерело коронавірусу – "сидить" на карантині, ізольоване від решти країни та світу. Як там тече життя? Питання цікаве, а відповіді на нього – надто різні, аби вибудувати правильну картину. Одні блогери повідомляють, що все як завжди: люди працюють, ходять по крамницях, а відмінність тільки у тому, що скрізь стоять інфрачервоні рамки, які вимірюють температуру всіх і вся. Інші ж пишуть, що в Ухані суцільна "зрада": в магазинах – порожні полиці та кілометрові черги. Не берусь судити, як воно насправді. Але от що цікаво: а як би завтра 2019-nCoV прийшов до Києва?..

Столиця України не дає собі раду навіть з банальними щоденними викликами: із корками, із вкрай поганою екологією (і перше, і друге виникає через надмір приватних авто та дефіцит муніципального електротранспорту), із браком державних медичних закладів та їхніх працівників, із не "діджиталізованими" до кінця органами, що відають соціальними та комунальними послугами, із бюрократією, із незручною інфраструктурою старих спальних районів тощо. Тяжко навіть уявити, що було б з містом, якби на нього обрушилася епідемія. Чи готовий мер Кличко до подібних викликів? Чи бодай раз керівництво держави "програвало" подумки варіант форс-мажору на кшталт китайського?

Звісно, що ні. Натомість 26 січня президент Зеленський зустрівся з міністром охорони здоров’я Зоряною Скалецькою і провів з чиновницею дуже "плідну" розмову. Зоряна у білому і Володимир у чорному ідеально пасували до позолоти президентського кабінету, так що картинка для фейсбуку вийшла відмінна. Але що далі? Скалецька радісно проінформувала главу держави, що китайський вірус до України ще не дістався. І що все на контролі. І що ситуацію повсякчас моніторять. На це український лідер мудро прорік, що "необхідно сформувати рекомендації першочергових дій, які необхідно вчиняти людям навіть у разі буденного сезонного захворювання на ГРВІ".

Це так зворушливо, що тягне просльозитися і втерти хустинкою носа, навіть не маючи ГРВІ… Але, стривайте, люди, ви, бува, не забули, задля чого зібралися на Банковій? Світ – на порозі нової пандемії. У 1918-1919 роках від "іспанки" вимерло, за різними підрахунками, від 50 до 100 мільйонів, себто мало чи не 5% тодішнього населення Землі. І це було не в дикому середньовіччі, яке потерпало від чуми та прокази, а якихось сто років тому. А що нині?.. Можливо, 2019-nCoV вдасться локалізувати та придушити в зародку, а, можливо, й ні. Чи розуміють це у Зеленського?

…Свого часу Ющенку та Тимошенко "пощастило" зі свинячим грипом. Все починалося дуже загрозливо, але у 2009-му померло – як сказав би один міністр – "всього лише" 30 осіб. Відтак недуга пішла на спад, хоча й зараз у світі фіксують захворювання на А (Н1N1), просто тема перестала бути хайповою. Але тодішні правителі змогли "пропєтляти" між крапельками і навіть отримати певні дивіденди. Ющенко із насолодою нагримав на уряд – за те, що останній був не готовий до позаштатної ситуації. Ну а Юлія Володимирівна – користуючись сучасним жаргоном – "запіліла відосік" про те, як вона зустрічає у Борисполі літак із рятівним "таміфлю".

Все це вже в минулому, але історія не любить, коли її уроки не вчать. І пише нові апокаліптичні сценарії. В одному з них головним героєм є китайський коронавірус, котрий буцімто навчилися лікувати – навіть за такий нетривалий час. Принаймні, китайські медики встановили, що вірус нової пневмонії можна лікувати за допомогою екстракорпорального насичення крові киснем. Чесно кажучи, я мало що знаю про цю методику. Рівно стільки ж, скільки й будь-який інший користувач Google. Але я хочу почути наступне: в офісі президента, в РНБО, в міністерстві охорони здоров’я, в мерії Києва врешті-решт – в курсі про екстракорпоральне насичення крові? Все необхідне обладнання вже закуплене, завезене до лікарень, і лікарні вже чекають (не дай, Боже, звісно!) на перших пацієнтів?

Зрештою, китайці в лікуванні коронавірусу йшли навмання, тож, напевно, десь є новіші та ефективніші розробки? Що кажуть про це європейські та американські вчені? Мені не потрібні терміни та деталі, бо я – не медик, але я – громадянка цієї країни, і від її керівництва чекаю запевнень, що все під контролем. Мені не цікаві поради Скалецької, як лікувати "звичайний" грип чи ГРВІ. Я хочу доказів того, що держава, де за останні 20 років кількість населення зменшилася на 10-15 мільйонів, готова до нових випробувань. Чи все таки не готова?..

Відверто кажучи, у мене є великі сумніви, що Україна – у всеозброєнні. Скепсис навіяний ситуацією з кором та дифтерією. До речі, на місці Зеленського я би поцікавилася у Скалецької останньої статистикою по цим двом хворобам. Якщо вже пані міністерка зробила укладку, манікюр та макіяж, аби попозувати перед паркетними фотографами… Що б вся ця краса краще врізалася в пам'ять, треба було додати до фоторяду ще й фактаж: мовляв, так і так, кір подолано (або неподолано?), закуплено стільки-то вакцин, проведено таку-то роз’яснювальну роботу. Це було б значно корисніше, аніж грати у Капітана Очевидність і нести маячню про те, що коронавірус регулярно моніторять.

Між іншим, щодо кору, то попереднє керівництво профільного міністерства запевняло, що з вакцинами все ок. Але я, сама будучи мамою, знаю, що певний дефіцит їх все таки спостерігався. З дифтерією справи були ще проблематичнішими. Але якщо вакцину – з нервами та переплатою! – дістати все таки було можливо, то антидифтерійної сироватки в державі немає. Як зараз кажуть, від слова "взагалі". Тобто, якщо людина вже захворіла і вакцинувати її запізно, то врятувати таку людину не вдасться – нема чим. Хіба що сама одужає.

У нас же в країні багато що робиться "само собою", чи не так? Читаю в мережі поради доморощених фахівців, як боротися з коронавірусом, і волосся стає дибки. Чого варта хоча б рекомендація крапати у вуха (а чому саме туди?) перекис водню – від цього, мовляв, помирає будь-який вірус. Якщо так триватиме й надалі, то українці вимруть не від китайської зарази, а від власного невігласництва, відсутності кваліфікованої допомоги та своєчасного втручання держави. Але починати порятунок нації варто навіть не з 2019-nCoV, а з того ж кору чи дифтерії. Благо, в світі (цивілізованому) ці хвороби давно навчилися і лікувати, і попереджати.

Заодно не завадить згадати й про те, що Україна – європейський лідер з дитячої смертності. І друга в Європі держава за темпами поширення онкозахорювань. І що лише в Києві щорічно фіксують 10 тисяч нових випадків захворювання рак. І що керівництво Інституту раку нині потрапило у грандіозний корупційний скандал – його підозрюють у планомірному вимаганні тисячних хабарів від хворих. Але я чомусь не чую від очільників прокуратури звітів про те, як триває розслідування цієї справи. Зате бачу намагання перших осіб держави та уряду заховати голову в пісок.

Можна, звісно, й у пісок. Там тепло і безпечно. І жодних вірусів або надокучливих питань. Але життя минає тут, на поверхні. Причому минає воно, схоже, без керівництва країни. Дивіться, пане президенте, не проспіть головного.

Антоніна СлавицькаLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...