Коронавірус: Лікар з Італії, зберігаючи анонімність, розповів жахливі факти розповсюдження й перебігу хвороби

 Петро Чернишов
Петро Чернишов

Експрезидент "Київстару"

Людина в захисній масці на кінському возі на вулицях Неаполя, Італія, 13 березня 2020 року EPA-EFE

Лікар ймовірно з Італії (своє ім’я він залишив у таємниці, адже у нього немає мандата на спілкування з пресою) розповів, як в Італії готувалися до хвороби, що відбувається у лікарнях і як уряд намагається боротися з вірусом. Він наполягає, що люди мають відкласти статистику в сторону, тому що зараження може зіпсувати життя багатьма, набагато більш складнішими способами.

Про це пише Петро Чернишов на своїй сторінці в Facebook.

Короновірус - що пишуть лікарі.

Мені прислали дуже цікавий і корисний текст. Автор - лікар у великій лікарні десь в Італії. Ім'я не дає, оскільки лікарям заборонено (і правильно!) спілкуватися з пресою.

Джерело Newsweek. Говорив він з американським журналістом для міжнародного журналу - тому і звертається до англомовної аудиторії.
Я переклав просто з Google translate. І потім трохи відредактував щоб прибрати безглуздості перекладу.

"Я лікар великої західноєвропейської лікарні.

Спостерігати за вами, американці (і вами, британці) в ці все ще перші дні пандемії коронавіруса, все одно, що дивитися знайомий фільм жахів, в якому головні герої знову розподіляються на пари або вирішують відправитися в подорож темномим підвалом.

У реальному житті така поведінка – робити вигляд, що це простий грип; тримати школи відкритими; дотримуватися свого плану подорожей або щодня приходити в офіс. Це те, що ми робили в Італії. Ми були настільки спокійні, що навіть коли почали з'являтися люди з симптомами коронавіруса, ми списали їх на неприємний випадок грипу. Ми підтримували економіку, вказували пальцем на Китай і закликали туристів продовжувати подорожувати. І більшість з нас сказали собі і один одному: це не так вже погано. Ми молоді, ми у формі, все обійдеться, навіть якщо і підхопимо це.

Прокрутити два місяці, і ми тонемо. Статистично кажучи - судячи по кривій в Китаї - ми ще не досягли піку, але наш коефіцієнт смертності становить понад 6 відсотків, що вдвічі більше середнього глобального показника.

Відкладіть убік статистику. Ось як це виглядає на практиці. Більшість моїх друзів дитинства зараз лікарі, які працюють в північній Італії. У Мілані, Бергамо, в Падуї, їм доводиться вибирати, кому робити інтубацію: 40-річного батька двох дітей, сильного і здорового, без супутніх захворювань, або 60-річному пацієнту з високим тиском. Тому що у них не вистачає місць. Тим часом у коридорі чекають ще 15 хворих, які вже важко дихають і потребують кисню.

Армія намагається доставити частину пацієнтів в інші регіони на вертольотах, але цього недостатньо: потік занадто великий, занадто багато людей хворіють одночасно.

Ми все ще очікуємо на пік епідемії в Європі: ймовірно, на початку квітня для Італії, в середині квітня для Німеччини і Швейцарії, десь у цей самий час для Великої Британії. У США спалах тільки починається.

Але поки ми не досягнемо піку, єдине рішення полягає в тому, щоб ввести соціальні обмеження.

І якщо ваш уряд коливається, ці обмеження залежать від вас. Залишайтеся вдома. Не подорожуйте. Відмініть сімейні свята, промо-заходи і вечірки. Це звичайно сумно, але зараз – особливий час. Не ризикуйте. Не ходіть в місця, де збирається більше 20 осіб в одній кімнаті. Це небезпечно, і воно того не варто.

Чому так суворо, якщо більшість людей виживуть?

А ось чому: показник смертності - некоректний критерій. Зараження вірусом може зіпсувати вам життя багатьма, набагато складнішими способами, ніж просто вбити вас. "Ми всі молоді" - гаразд. "Навіть якщо ми підхопимо мікроб, ми виживемо" – приголомшливо. Як щодо чотирьох місяців фізіотерапії, перш ніж ви знову відчуєте себе людиною? Або отримати рубцеву тканину легенів і обмежити рівень своєї активності на все життя? Не кажучи вже про те, що у вас є всі шанси заразитися ще якою-небудь інфекцією в лікарні, поки ви лікуєтеся чи очікуєте результатів тесту, поки ваш імунітет зайнятий нехай навіть помилковою тривогою звичайного грипу. Жодна подорож для відпочинку або бізнесу не варта такого ризику.

Однак є ймовірність, що ви можете заразитися коронавірусом і навіть не отримати симптомів. Відмінно. Вам пощастило. Але дуже не повезло всім оточуючим, від ваших власних бабусь і дідусів до випадкової літньої людини, яка сіла у поїзд на метро через одну або дві зупинки після вашого виходу. У вас все добре, ви навіть ледве чхаєте і не кашляєте, просто ходите і вбиваєте пару літніх дам, навіть не підозрюючи про це. Це справедливо? Судіть самі.

Моя особиста, а також професійне думка: ми всі повинні залишатися вдома, за винятком дуже особливих причин: наприклад, ви йдете на роботу, тому що працюєте в сфері охорони здоров'я, або ви повинні врятувати життя і доставити когось у лікарню, або піти в магазин за їжею, щоб ви могли вижити. Але коли ми підходимо до цієї стадії пандемії, дуже важливо не поширювати збудника. Єдине, що допомагає, це соціальні обмеження. В ідеалі, уряд повинен видати цю інструкцію і надати фінансовий запас - компенсувати власникам бізнесу, максимально полегшити фінансове навантаження на всіх і знизити необхідність ризикувати своїм життям чи життям інших просто заради того, щоб звести кінці з кінцями. Але якщо ваш уряд або компанія гальмують, не будьте байдужими. Будьте відповідальними. У всіх переміщеннях, крім самих необхідних, обмежте себе.

Це епідеміологія 101. Так, це сумно. Це екстремально, але, на щастя, у нас немає пандемій такого масштабу кожен рік. Так що посидьте. Залишайтеся на місці. Не подорожуйте. Воно абсолютно того не варто.

Цивільний і моральний обов'язок кожної людини – де б вона не знаходилася – допомагати в глобальних спробах зменшити цю загрозу людству. Відкласти будь-яку поїздку або подорож, які не є життєво важливими, і якнайменше сприяти поширенню хвороби. Повеселимося в червні, липні і серпні, коли, сподіваюся, все буде позаду. Бережіть себе.. Удачі."

Автор - старший лікар великої європейської лікарні. Вона попросила залишитися анонімною, тому що вона не була уповноважена говорити з пресою.

Записав Діми Рейдер.

Петро Чернишов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.