Новини » Політика Читать эту новость на русском

Конституційні "хунтята" на арені "зеленого" цирку: Сміятися чи плакати?

Олексій Куракін
Олексій Куракін

Журналіст

Конституційний суд України 

Голос України

"Україна - це я?!" (Володимир Зеленський, невдалий Людовик XIV)

Президент Зеленський, який хронічно вважає серйозну політику чимось схожим на телешоу, продовжує з клоунським запалом роздувати кризу навколо Конституційного суду України (КСУ). Тепер він вже спільно з "міжнародними партнерами" готує якийсь план з перезавантаження КСУ, що "буде представлений через тиждень".

Про це пише Олексій Куракін у своєму блозі на сайті Korrespondent.net.

Що ж, поки головний "слуга народу" відчуває на собі всі "жахи" пережитку тоталітарного минулого – безкоштовну медицину у "Феофанії", спокійно розберемося в цій самій кризі.

Для початку - невеликий ліричний відступ

Липень 2012 року. Аргентина. Святковий карнавал перед міським судом Комодоро-Пі, виступи рок-зірок, радісні вигуки і овації людей, що дивилися на величезному екрані трансляцію із... зали суду.

Так жителі Буенос-Айреса вітали завершення шістнадцятирічного судового розгляду злочинів військової хунти. Колишні диктатори Хорхе Рафаель Відела і Рейнальдо Біньоне отримали багаторічні терміни (Відела – 50 років, Біньоне – 30 років) за масові порушення прав людини в період, коли вони на чолі Аргентини здійснювали "реформи" під керівництвом "чиказьких хлопчиків" і вели країну в "світле майбутнє".

До речі, суд не розчулив той факт, що вік обвинувачених перевалив за 80 років. Отримали дідусі, як то кажуть, на всю котушку. Дуже показовий приклад, щоб подумати на тему, яка стала класикою, - про злочин проти свого народу і покарання за нього!

Але, на жаль, - це не про ту частину України, яка заради "тридцяти срібняків" готова піти навіть на держпереворот, аби виконати "хотілки" колективного Заходу.

А де у нас сталося? Та кілька непомітних дрібниць!

Як ми пам'ятаємо, Конституційний суд встановив, що частина норм антикорупційного законодавства суперечать Основному закону країни - Конституції. При цьому - що важливо! - КСУ не скасував інститут боротьби з корупцією і не скасував необхідність декларування доходів чиновниками і покарання за корупційні злочини.

Тобто - в контексті обов'язкового виконання рішення КСУ - виникла проблема: розробити і прийняти нові антикорупційні норми і положення, які не суперечили б Конституції.

І ось тут, після слова "розробити" (від слова "робота"), вибухнула політична криза.

"Слуги Сороса" і робота - поняття абсолютно несумісні

Збудилися всі: від "соросні" вітчизняного розливу і спадкоємного залізничника Лещенка до бродячих колективів "активістів" і - раптово! - президента країни. Обурена антикорупційна "громадськість" у вигляді всіх цих САП, нацкорактивів, ДБР, НАБУ, НАЗК та інших "п'ятих коліс" стала завивати про контрреволюцію, зраду нікому не знаних "ідеалів Майдану" і мало не про згортання епічної боротьби з корупцією. Наші "великі друзі" в особі МВФ, посольства США і "європейських" політиків висловили "глибоку заклопотаність".

Ще б їм не потурбуватися! Адже "проїли" за п'ять років 11 мільярдів гривень (на круглі столи, кава-брейки, телескопи і елітні шкарпетки) всі ці "органи" - в ході грандіозної боротьби з корупцією - примудрилися повернути до держбюджету... $500. ККД (коефіцієнт корисної дії) нижчий, ніж у найпершого паровоза!

А колишній артист комічного жанру президент Зеленський вже дуже хотів сподобатися і підіграти всій цій прогресивній публіці. І…

Ви, напевно, пам'ятаєте, що у нас в сфері академічного супроводу руху в Європу є "Офіс простих рішень"? Ну, там зараз замість Саакашвілі реформами завідує черговий "патріот" України - син казахського народу Маргулан Сейсембаєв. Ось, очевидно, в цьому самому офісі президенту і порадили.

Загалом, рішення було простим як двері - розпустити КСУ і повернутися до нажитих непосильною працею (в поті чола народу) антикорупційних реформ, які єдине що "ефективно" дозволяли – то це "підвішувати" чиновників і управляти ними як бовдурами.

Зеленський збирав РНБО з метою повернення народної довіри КСУ, писав листи в "Спортлото"... в сенсі – у видання The Financial Times, де боровся з "темними силами", знаходив "руку Кремля", називав суддів КС – "чортами", погрожував – мовляв, інакше "питання буде вирішувати вулиця", починав "розслідування" щодо "іноземних держав".

Відбулося навіть позачергове засідання президії "слуг Сороса" (офіційно це називалося – ефір "Свободи слова" на ICTV), куди викликали "на килим" Зеленського. До речі, президія була дуже представницькою! Зібралися "вершки" суспільства і заслужена іноземна агентура - "утриманці" Сороса: Віталій Шабунін (головний антикорупціонер), Сергій Лещенко (спадкоємний залізничник), Світлана Заліщук (єврооптимістка-ветеранка і радник віцепрем'єра з євроінтеграції), Тимофій Милованов (не розбирається в економіці, не цікавиться Україною) та інші офіційні особи.

А президент був жалюгідний. З виглядом "чого зволите?" слухав настанови, натякав - у суддів "є сім'ї", запатентував відкриття в галузі юриспруденції - якщо Януковича прибрали неконституційним шляхом, значить, і Зеленському можна разок порушити Конституцію, уважно слухав і записував цінні вказівки, обіцяв відбити наскоки, "виконати і перевиконати".

Перевиконав! Подавши в Раду законопроєкт про розпуск КСУ і визнання його рішень недійсними – твердо анонсувавши ще одне просте рішення: розпустити парламент, якщо депутати не проголосують за.

Новини за темою: Піар ціною Конституції: Законопроєкт Зеленського про припинення повноважень суддів КСУ

За Зеленським, в гонитві за миттєвими рейтингами, потягнулися інші генії юриспруденції. Наприклад, спікер Разумков запропонував законопроєкт про міфічне "відновлення" норм, які КСУ визнав такими, що не відповідають Конституції.

Але не склалося. Не знайшлося голосів. Чому?

Тут вже відповім юридичною мовою. Процитую Віктора Медведчука (голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя"), який оцінив кризу з точки зору не емоцій, а розумного прагматизму зрілого політика: "...дії, які були зроблені президентом, його оточенням, Радою національної безпеки і оборони, урядом - вони всі підпадають під дії кримінального законодавства. Зокрема, відповідно до норм кримінального законодавства є ознаки складу злочину, передбачені статтями 376, 344, 382. До речі, ч. 4 Кримінального кодексу прямо передбачає кримінальну відповідальність за дії, спрямовані на невиконання рішень і висновків Конституційного суду...".

Так, ось так. Неначе почувши застереження Медведчука, серед "слуг народу" не знайшлося достатньо охочих стати учасниками антиконституційного перевороту і прямої узурпації влади в країні, записати в свій актив тяжкі кримінальні діяння і повторити славний шлях аргентинських "хунтят". Випускники "трускавецьких курсів" все-таки зрозуміли: голосувати за юридичну дурість і міфи на кшталт "розпуску КСУ" або "відновлення норм" - загрожує аж ніяк не міфічними, а цілком конкретними правовими наслідками.

А Зеленський, що так і не виріс з коротеньких клоунських штанців, сів у калюжу. Нагородивши терикони дурниць космічного масштабу, твердо наговоривши собі на статтю 109 КК "Дії, спрямовані на насильницьку зміну або повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади" і вкотре розписавшись у власній профнепридатності.

Звичайно, як кажуть в Україні - "боротьба триває". "Соросята" і "вашингтонський обком" не заспокояться. Зараз у цих хлопців буде оперативна пауза - через вибори в США. Знову ж таки - "зарубіжні партнери" готують якийсь план. Так що, думаю, трохи згодом вони почнуть з колишньою старанністю. І ми побачимо ще не один цирковий номер у виконанні Зеленського.

"Протидія корупції має здійснюватися виключно правовими засобами" (з рішення КСУ)

Поки президент збирається в черговий раз спростувати аксіому "Цирк і держуправління несумісні", єдиний розумний і такий, що відповідає вимогам законодавства, план виходу з кризи представив глава політради ОПЗЖ Віктор Медведчук.

Замість створення - незаконного! - прецеденту про зміну процесу формування КСУ опозиційний політик запропонував розробити нові норми, а потім прийняти нові редакції антикорупційних законів на засіданні Верховної Ради.

Все логічно. Просто беремо і читаємо рішення КСУ. Якщо суд вважає, що "створено законодавчі підстави для безпідставного притягнення до кримінальної відповідальності", якщо створені умови, коли до відповідальності "за умисне ​​неподання декларації можуть бути притягнуті особи, які не можуть бути учасниками правовідносин декларування", якщо може виникнути ситуація, "коли злочином може бути визнано діяння, якому не властиві достатні для криміналізації характер і ступінь суспільної шкоди", якщо законодавством не виключається "невиправданий тиск, вплив або контроль з боку виконавчої чи законодавчої влади на судову владу", то треба... Правильно - змінювати законодавство і усувати протиріччя!

Але на жаль! Навряд чи "шалений принтер" здатний на таку титанічну роботу. Випускники "трускавецьких курсів" не зрозуміють навіть третини термінів, викладених в рішенні КСУ.

Як позбавити країну від "народних паразитів"?

А нас накриває чергова хвиля коронавірусу. Якщо глава політради ОПЗЖ Віктор Медведчук ще на старті епідемії, в березні, запропонував системний антикризовий план - як забезпечити доходи бюджету, як захистити простих українців, як підтримати малий і середній бізнес - то у Зеленського не придумали жодної виразної програми дій навіть до кінця року.

Тому тепер міністр охорони здоров'я Максим Степанов патетично розповідає, що хтось "29 років руйнував медичну систему України", тому - в разі локдауну - лікарі вирішуватимуть: кого рятувати, а кого - ні. ОПЗЖ подала 225 правок до законопроєкту про бюджет - щоб простим людям знову не довелося, в найкращих національних традиціях, "затягувати паски". А парламенту "не свербить". Тягнуть до останнього, очевидно - знову вночі прийматимуть бюджет, де дохідна частина на дві третини складається - увага! - з внутрішніх і зовнішніх запозичень.

І ось тут виникає дуже цікавий момент, на який звернув увагу Медведчук. Щоправда, опозиційний політик говорив лише про необхідність дострокових виборів до парламенту - як щодо виходу з політичної, економічної та соціальної кризи, в яку потрапила країна.

Потрібно поставити питання ширше: а чи відповідає вся "нова" влада інтересам громадян України, чи є довіра більшості до "китайської" копії "армовіра" у виконанні Зеленського і "слуг народу"?

"Сьогодні такої довіри немає!" - впевнений Медведчук.

І виникає єдино можлива дилема: або ми на дострокових виборах (парламентських і президентських) повністю перезавантажуємо Україну, "прошиваємо" країні такі опції, як мир, відродження економіки і самостійність в геополітиці (заодно запускаючи всю цю компанію "слуг" Заходу по доріжці, протоптаній Віделою і Біньоне), або "народні паразити" запустять в небуття всю країну.

Олексій Куракін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...