Новини » Політика Читать эту новость на русском

Комендантська година і талони на їжу? Чого варто чекати від надзвичайного стану

Катерина Чернявська
Катерина Чернявська

Журналістка, кореспондентка, блогерка

Українські поліцейські в захисних масках через поширення нового коронавірусу EPA-EFE

Міністр охорони здоров'я Ілля Ємець виступив за впровадження в Україні надзвичайного стану. На його думку, це треба було робити з самого початку, тоді б кількість хворих на коронавірус не росла б в геометричній прогресії. Водночас спікер парламенту Дмитро Разумков в інтерв'ю одному з телеканалів повідомив, що найближчими днями Рада збереться на позачергове засідання. Для чого саме він не повідомив, але голова МОЗу закликав депутатів проголосувати за введення надзвичайного стану в Україні.

Ми вирішила розібратися, що саме передбачає недзвичайний стан, та чим він відрізняється від надзвичайної ситуації, яку на сьогодні ввели у кількох областях України.

В чому різниця

Отже, надзвичайна ситуація — це обстановка на певній території країни, де є порушення умов нормальної життєдіяльності людей. Вони бувають кількох видів — техногенні, природні, соціальні та військові. Також вони бувають чотирьох рівнів — державні, регіональні, місцеві та на окремих об'єктах. На сьогодні режим надзвичайної ситуації введено у Дніпропетровській, Чернівецькій, Житомирській та Київській областях, а також у місті Києві.

Надзвичайна ситуація регулюється Кодексом цивільного захисту України і вводиться рішенням уряду. Вона не передбачає обмеження прав і свобод громадян та не має часових обмежень

Тоді як надзвичайний стан — це особливий правовий режим, який може вводитися по всій території країни або на її окремих територіях. Він вводиться при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру, які можуть призвести до значних людських і матеріальних втрат, а також які несуть загрозу життю та здоров'ю громадян. Надзвичайний стан дає особливі повноваження відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування.

На відміну від надзвичайної ситуації, надзвичайний стан передбачає тимчасове обмеження конституційних прав і свобод громадян.

Крім того, надзвичайний стан вводиться не більше ніж на 30 діб, але може бути продовжений указом президента. Але теж лише на 30 днів і лише після повторного голосування Верховної Ради.  

В цілому процедура введення надзвичайного стану виглядає так: РНБО або Кабмін пропонують президенту ввести надзвичайний стан, президент видає відповідний указ і звертається з ним до Верховної Ради, Рада має зібратися на засідання протягом двох днів, у випадку ухвалення депутатами такого рішення, воно оприлюднюється в ЗМІ.

Водночас варто зазначити, що прем'єр-міністр Денис Шмигаль запропонував внести зміни до закону і дозволити вводити надзвичайний стан одноосібно президентом. Враховуючи, що в чинному парламенті є пропрезидентська більшість, цей сценарій має місце бути.

Що передбачає надзвичайний стан

Обмеження прав і свобод — досить широке поняття. Тож, що саме передбачає надзвичайний стан:

 • обмеження свободи пересування по території, на якій вводиться надзвичайна ситуація, а також обмеження руху транспортних засобів і їх огляд. Тобто якщо на сьогодні заборонені міжміські перевезення громадським транспортом, закриті авіасполучення, не працюють метрополітени, а у деяких містах взагалі не ходить громадський транспорт, то під час надзвичайного стану можуть обмежити і пересування на особистих автомобілях;
 • посилення охорони громадського порядку;
 • заборона страйків;
 • заборона проведення масових заходів;
 • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних або фізичних осіб за потреби, наприклад, під госпіталі.

Це основні положення. Проте є ще і додаткові, які можуть вводитися залежно від природи катастрофи.

Новиини за темою: Пільги й виплати пенсіонерам і безробітним: Який соціальний захист можуть отримати громадяни під час карантину?

Зокрема, багато користувачів соцмереж бояться можливого введення комендантської години. Так, законом про правовий режим надзвичайного стану це передбачено, але лише якщо НС вводиться через масові заворушення.

Пандемія ж коронавірусу є катастрофою природного характеру, тому у цьому випадку можливі ще й такі обмеження:

 • евакуація громадян з місць їх проживання — як тимчасово, так і назавжди;
 • встановлення квартирної повинності для юросіб для розміщення евакуйованого населення, військових формувань тощо. Але через це, навряд чи, варто переживати, бо епідемія коронавірусу, навпаки, передбачає ізоляцію і зведення контактів з людьми до мінімуму;
 • встановлення карантину та інших протиепідемічних заходів — те, що ми уже маємо на сьогодні;
 • тимчасова заборона будівництва нових та розширення діючих підприємств, чия діяльність не пов'язана з ліквідацією надзвичайної ситуації;
 • запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності. Хоча дефіциту продуктів харчування в Україні немає, цей пункт може, наприклад, обмежити кількість купленої в одні руки гречки;
 • зміна режиму роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності, переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції. Якщо на сьогодні деякі підприємства самостійно ухвалюють рішення, наприклад, переформатуватися з виготовлення парфумів на виготовлення антисептиків, то в умовах надзвичайного стану їх можуть до цього зобов'язати;
 • усунення від роботи на період надзвичайного стану, в разі неналежного виконання своїх обов’язків, керівників державних підприємств, установ і організацій, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі надзвичайного стану;
 • мобілізація та використання ресурсів підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат.

Усі вищенаведені пункти є варіативними. В указі президента має бути прописано перелік прав, які будуть обмежені, та на який термін. Також там обов'язково прописується термін введення надзвичайного стану, територія, на якій він вводиться, і головне— обґрунтування.

Катерина Чернявська

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...