live

Кіссинджер: Пандемія коронавірусу назавжди змінить світовий порядок

The Wall Street Journal
The Wall Street Journal

Щоденна американська ділова газета англійською мовою

Ексдержсекретар США Генрі Кіссінджер РІА Новини/Михайло Климентьєв

Коли пандемія COVID-19 закінчиться, інститутам багатьох країн буде винесено вирок: "Ви провалилися". Наскільки цей вирок буде справедливим, неважливо. Головне ось у чому: світ більше ніколи не буде таким, як до коронавірусу.  Як колишній держсекретар США Генрі Кіссинджер пропонує вийти з кризи?

Про це пише The Wall Street Journal.

США повинні захистити своїх громадян від хвороб, одночасно починаючи термінову роботу з планування життя в нову епоху.

Сюрреалістична атмосфера пандемії COVID-19 нагадує мені мої враження, коли я молодим служив у 84-й піхотній дивізії під час Другої світової війни. Тепер, як і в кінці 1944-го року, є почуття загальної прихованої небезпеки, що загрожує не окремій людині, а всім, вибиваючи бійців з наших рядів без всякої логіки і зі страшною втратою для всіх. Але є й велика різниця між тим часом і нашим. Тоді опірність США була дуже велика завдяки єдиній національній меті. Тепер ми живемо в розколотій країні, і нам необхідний далекоглядний і ефективний уряд, щоб подолати небезпеки, що виявилися безпрецедентними по масштабу і глобальності. Для суспільної солідарності необхідно зберегти суспільну довіру. Це необхідно для збереження добрих відносин між товариствами, а заодно і для світового миру і стабільності.

Нації зберігаються і процвітають на основі віри в те, що їх установи (інститути) можуть передбачити лихо, що наближається, подолати його, а потім відновити стабільність. Коли пандемія COVID-19 закінчиться, інститутам багатьох країн буде винесено вирок: "Ви провалилися". Наскільки цей вирок буде справедливим, неважливо. Головне ось у чому: світ більше ніколи не буде таким, як до коронавірусу. І суперечки про минуле сьогодні марні — вони тільки заважають нам у майбутньому зробити те, що повинно бути зроблено.

Коронавірус вдарив з безпрецедентною силою і масштабом втрат. Його розширення йде по експоненті: кількість заражень в США подвоюється кожні п'ять днів. По мірі того, як я пишу ці рядки, лікування для цієї напасті немає і поки не передбачається. Постачання медичної техніки недостатнє для того, щоб боротися з зараженнями, що набігають хвилями. Палати інтенсивної терапії опинилися на межі колапсу. Тестування, як і раніше, неадекватне через свої малі масштаби, не відповідаючих масштабам інфекції. А ефективної вакцини нам чекати 12-18 місяців.

Новини за темою: Кошмарний сценарій Білла Гейтса: Мільярдер вийшов на стежку війни з коронавірусом

Адміністрація США непогано впоралася з тим, щоб уникнути негайної катастрофи. В цілому робота адміністрації буде оцінюватися по тому, наскільки швидко вдасться зупинити поширення вірусу, а потім і розгорнути його витіснення таким чином, щоб вдалося зберегти довіру американців щодо здатності їх уряду керувати країною. Причому зусилля з подолання кризи, якими б потужними вони не були, не повинні заступати для нас невідкладну мету — паралельно з боротьбою з інфекцією вести створення "пост-вірусного" світового порядку.

Лідери борються з кризою на державній основі, але руйнівні наслідки кризи для людського роду не визнають кордонів. Збиток для громадського здоров'я буде лише тимчасовим, а от політичний і економічний хаос, викликаний цим вірусом, може затягнутися на покоління. Жодна країна, включаючи США, не зможе одними своїми силами побороти кризу. Вирішення проблем поточного моменту має поєднуватися з глобальною програмою співпраці. Якщо ми не зможемо робити і те, і інше, ми отримаємо найгірший варіант — проруху і в сьогоденні, і в майбутньому.

Витяг уроків з досвіду плану Маршалла і Мангеттенського проєкту зобов'язує США докласти зусиль до того, щоб зробити зусилля у трьох напрямках. По-перше, потрібно посилити глобальну опірність інфекційним захворюванням. Тріумфи медицини типу вакцини від поліомієліту та знищення віспи, медичні діагнози від штучного інтелекту — всі вони приспали нашу пильність. Нам потрібні нові технології для контролю інфекцій, а також відповідні вакцини — із застосуванням їх до величезних мас населення. Міста, штати і регіони повинні приготуватися до захисту свого населення   з використанням накопичення медобладнання, планування дій у надзвичайній ситуації та виходом на передові рубежі науки.

По-друге, ми повинні постаратися вилікувати рани світової економіки. Лідери світу багато уроків витягли з фінансової кризи 2008-го року. Нинішня криза більш складна: судомне скорочення виробництва, викликане коронавірусом, за своєю швидкістю і масштабами не має аналогів в історії. І необхідні заходи по підтримці громадського здоров'я, такі як заборона прямих зіткнень людей і закриття шкіл і бізнесів, — все це примножує біль від економічних втрат. Наші програми повинні пом'якшувати вплив хаосу, що насувається, на найбільш уразливі частини людства.

По-третє, нам потрібно зберегти принципи ліберального світового порядку. Так, у далекій пам'яті сучасних урядів завжди зберігається цей прообраз будь-якої влади: місто за стіною, захищається могутніми вождями, часом деспотичним, а часом і милостивими, але завжди готовими захистити свій народ від зовнішнього ворога. Мислителі часів Просвітництва розширили цю концепцію, кажучи, що мета заснованої на законі держави — задовольнити фундаментальні потреби населення: дати безпеку, порядок, економічне процвітання, юстицію. Окремі особи не можуть забезпечити всі ці блага без держави. А ось що сталося після початку пандемії — раптом ожив і заворушився анахронізм. Відбулося воскресіння міста за стіною в той самий момент, коли процвітання стало найбільш залежним від глобальної торгівлі і вільного переміщення людей.

В цих умовах світовим демократіям особливо важливо боротися з цим образом "міста за стіною", захищати і зміцнювати цінності Просвітництва. Всезагальна перевага рятівної влади легітимному хаосу може викликати у нас розрив давньої "суспільної угоди" ("соціального контракту" — термін філософів часів Просвітництва, використовуваний ще Львом Толстим у "Війні і мирі", — прим. ред.). Цей потрібний нам контракт виявиться розірваним і усередині США, і в міжнародному масштабі. Але зараз не час для тисячолітнього спору про вибір між рятівною владою і неефективним прагненням все робити за законом. Ми не вирішимо цю дилему за час пандемії COVID-19. Зараз нам потрібно самообмеження з усіх боків — і у внутрішній політиці, і в міжнародній дипломатії. Повинні бути встановлені пріоритети.

Тоді, у Другу світову війну, від боїв у Європі ми перейшли до світу зростаючого добробуту і людської гідності, що зміцнювалася. А тепер ми живемо в епохальний період. Виклик всім нам від історії — справляючись з кризою, побудувати майбутнє. Невдача може призвести до світової пожежі.

Генрі Кіссинджер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...