Хунта з людським обличчям, або Як зберегти владу, побудовану на крові

Мішин Олександр
Мішин Олександр

Старший аналітик в PRP Ukraine. Раніше працював в МЗС України. Фахівець з вивчення конфліктів в Африці.

Новий президент перехідного періоду Ба Н'Дао Фото з відкритих джерел

В Республіці Малі відбувся військовий переворот, й нова влада намагається поширити, легітимізувати й закріпити свій вплив в очах громадян й інших держав. До яких заходів вдається хунта?

Про це пише Олександр Мішин на своїй сторінці в Facebook.

Розвиток політичних криз в Республіці Малі та Білорусі продовжує зберігати риси синхронності. Новим проявом цього стало настання фаз непевної стабілізації правлячих режимів в цих країнах на тлі збереження їхньої міжнародної ізоляції. При цьому і в Малі, і в Білорусі провідним гравцем виступає Росія, що намагається реалізувати свою стратегію закріплення та розширення впливу. На Білорусі, про яку багато пишуть, немає сенсу зупинятися, і слід згадати лише те, що 23 вересня О.Лукашенко провів свою утаємничену інавгурацію та заступив на шостий термін. Це все відбувається на тлі міжнародного невизнання його прав на продовження президентства та в умовах збереження високої протестної активності в країні.

У Малі починається формування чергового культу військових Фото з відкритих джерел

Схожі речі відбуваються у Малі, де також призначили президента. 21 вересня малійська хунта – Національний комітет порятунку народу Малі (НКПНМ) – схвалила рішення про передачу влади президенту перехідного періоду. Ним став 70-річний колишній міністр оборони та ад’ютант покійного президента Муси Траоре, полковник у відставці Ба Н’Дао. Він має великий зріст – 195 см, і через це його називають "le grand". Н’Дао проходив навчання в СРСР: в 1974-1977 рр. вчився на льотчика та добре володіє російською мовою. Окрім того, в 1994 р. закінчив Військову школу у Парижі.

Призначення колишнього військового Н’Дао президентом відбулося під тиском ЕКОВАС, яка продовжує тримати Малі у міжнародній ізоляції. Н’Дао є компромісною фігурою, що влаштовує більшість сторін. Через його поважний вік молоді офіцери малійської хунти не вбачають в ньому політичного конкурента. В той же час його зв’язки з росіянами та французами. схоже, є рівновіддаленими, отже, і Москва, і Париж будуть з ним співпрацювати. Водночас лідер хунти, полковник Асімі Гоіта не залишає владу і буде виконувати функції віцепрезидента Малі. Через це складається враження, що Н’Дао буде схожим на весільного генерала, за спиною якого будуть керувати зовсім інші люди. Це пов’язано з тим, що молоді керівники хунти намагаються активно займатися формуванням свого позитивного політичного іміджу. І схоже, що Асімі Гоіта таки прагне надовго лишитися при владі в країні.

Новини за темою: Військовий переворот в Малі: Нове керівництво країни, міжнародна оцінка і майбутнє режиму

Після подій перевороту 18 серпня 2020 р., буквально з перших днів свого перебування при владі, хунта продемонструвала наявність за плечима кваліфікованих PR-фахівців.

Вважається, що медійний супровід хунти здійснюють російські політтехнологи, що пов'язані з Євгеном Прігожиним.

Речником хунти є Ісмаель Ваге, який проходив підготовку в Росії, і в переддень перевороту повернувся до Малі. Він замикає на собі практично усі комунікації НКПНМ. Що є незвичним для африканських хунт, так це відносна інформаційна прозорість малійської хунти буквально з перших днів існування. Це забезпечується через Twitter-акаунт хунти, де регулярно оприлюднюються відомості про основні кроки військових біля керма держави. Так само вони проводять регулярні пресконференції та дуже охоче контактують із ЗМІ.

Відчувається, що молоді офіцери хочуть продемонструвати свою близькість до народу та людяність.

Проурядова демонстрація 22 вересня під проросійським та антифранцузькими гаслами Фото з відкритих джерел

На вулицях Бамако регулярно відбуваються мітинги на підтримку хунти, і навіть створений окремий рух її симпатиків. При цьому майже усі масові заходи відбуваються з малійцями, які використовують російські прапори та плакати з проросійськими гаслами. Зокрема, це повторилося на святкуванні Дня незалежності 22 вересня.

Останнім проявом популізму малійської хунти стала тема пошуку її політичної спадковості з елементами побудови іміджу військових, що мають людські обличчя.

Верхівка малійської хунти з вдовою першого президанта Малі - М.Кейти Фото з відкритих джерел

Епізодом подібної тактики є показові відвідани топкерівниками хунти на чолі з віцепрезидентом Асімі Гоітою помешкання однієї з живих дружин батька-засновника незалежної малійської держави та першого президента Малі та Модібо Кейти (1915-1977 рр). Світлини лідерів хунти, схожих на дітей, які прийшли до своєї матері, повинні викликати додаткову емпатію серед населення республіки.

Також вони засвідчуюють спадковість діячів хунти до ідей покійного малійського лідера, який вважається визначним панафриканістом та розробником концепції африканського соціалізму, що базувався на ленінських ідеях та економічному дирижизмі. Він переслідував політичну опозицію, і в підсумку його усунули від влади військові.

Кейта орієнтувався на СРСР і вважався надійним союзником Москви, схоже, що діюча малійська хунта хоче наслідувати його та також сподівається розбудовувати країну за підтримки Росії. Але те, що Малі стане черговою базою росіян у Африці, поки їм сподіватися передчасно.

Олександр Мішин

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...